Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

0

Elektrolity mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niestety niedobór poszczególnych elektrolitów prowadzi czasami do takich zaburzeń jak omdlenia, drżenia ciała, problemy z sercem. Czym są elektrolity, skąd wynikają niedobory i w jaki sposób je uzupełnić?

Czym są elektrolity?

Elektrolity można zdefiniować jako wodne roztwory jonów, a wśród nich można wyróżnić jod, potas, sód, a także magnez, wapń i fosforan. To właśnie elektrolity odpowiadają za prawidłową pracę organizmu i funkcjonowanie narządów. Do najważniejszych funkcji elektrolitów można zakwalifikować takie aspekty jak:

  • regulacja pracy mięśni,
  • przewodzenie impulsów nerwowych,
  • regulacja ciśnienia krwi,
  • ochrona funkcji komórkowych. 

Warto wiedzieć o tym, że niedobór elektrolitów może prowadzić do poważnego zaburzenia funkcji życiowych, a przede wszystkim do chorób serca, słabości i omdleń, a także zaburzeń układu nerwowego oraz niewydolności nerek. 

Skąd wynikają niedobory elektrolitów?

W większości przypadków niedobór elektrolitów wynika z odwodnienia. Najczęściej zjawisko to występuje więc w lecie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a człowiek pije za mało płynów i poci się. Elektrolity mogą także spadać w trakcie różnego rodzaju chorób, na przykład biegunek, grypy jelitowej i innych tego typu problemów. Właśnie dlatego zarówno w zaparciach, jak i w biegunkach, konieczne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dodatkowo spadek poziomu elektrolitów może wynikać z przyjmowania różnych leków, a także z innych chorób współistniejących. 

Jak uzupełnić elektrolity?

Źródłem elektrolitów jest przede wszystkim woda mineralna, ale także różne produkty spożywcze. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie. Przykładowo potas występuje naturalnie w pomidorach, orzechach, ziemniakach i gorzkiej czekoladzie, a magnez w kakao, nasionach słonecznika, migdałach i orzechach. Sama dieta może jednak nie wystarczyć, zwłaszcza w czasie upałów lub podczas chorób żołądkowych. 

Elektrolity w saszetkach

Elektrolity w saszetkach to świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z prawidłowym poziomem elektrolitów. Warto zdecydować się na taką opcję w trakcie biegunki lub upałów. 

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne polecane są dla sportowców, którzy mogą być wyczerpani aktywnością fizyczną w trudnych warunkach atmosferycznych. Ma to szczególne zastosowanie w trakcie wysokich temperatur powietrza.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here