Jak wprowadzić filozofię zero waste w życie w swoim domu?

Ilość śmieci produkowanych na całym świecie jest zatrważająca, a liczba nieustannie rośnie. W odpowiedzi na mający obecnie miejsce kryzys ekologiczny powstała filozofia zero waste. Na czym polega i jak zacząć stosować ją w praktyce?

Filozofia zero waste – główne założenia

Celem filozofii zero waste jest ograniczenie ilości produkowanych śmieci. Tłumacząc ten termin dosłownie należałoby stwierdzić, że w domu nie należy produkować absolutnie żadnych odpadów. W rzeczywistości jednak filozofia ta nie jest aż tak restrykcyjna. Jakie są jej najważniejsze założenia?

  • Refuse (odmawiaj) – pierwsza z zasad mówi o tym, żeby nie kupować zbędnych rzeczy, które znajdują się na okazyjnych promocjach i nie przyjmować gratisów, które zaraz po powrocie do domu wylądują w koszu.
  • Reduce (ograniczaj) – ograniczać należy nabywanie wszelkiego rodzaju produktów, których zakup nie jest niezbędny i przemyślany.
  • Reuse (używaj ponownie) – zasada numer trzy to zachęta do wybierania rzeczy wielorazowych.
  • Recycle (przetwarzaj) – stosując filozofię zero waste niezbędne jest systematyczne segregowanie odpadów, które trafią do recyklingu.
  • Rot (kompostuj) – wszystkie odpady organiczne powinny ulegać kompostowaniu.

Jak ograniczyć produkcję śmieci w swoim domu?

Jak zacząć wprowadzanie filozofii zero waste do swojego życia? Na początku warto stawiać małe kroki. Wybranie się na zakupy z wielorazową torbą, zakup butelek filtrujących wodę, wyeliminowanie plastiku chociażby poprzez rezygnację z pakowania warzyw i owoców do foliówek, czy wymiana plastikowych pojemników na szklane, to tylko niektóre z praktyk, które składają się na filozofię zero waste. W sklepach dostępna jest coraz większa ilość biodegradowalnych produktów. Możliwy jest nawet zakup kosmetyków w kostkach, do których produkcji nie wykorzystano żadnych plastikowych opakowań. Również stworzenie kompostownika wpisuje się doskonale w ideę zero waste, a zapomnieć nie można też o zaopatrzeniu się w kosze do segregacji odpadów.

Dobra jakość sojusznikiem filozofii zero waste

Aby wprowadzenie filozofii zero waste miało sens na dłuższą metę, należy zadbać o to, aby wszystkie nabywane dobra były wykonane z materiałów wysokiej jakości. Oszczędzanie na dużych, jednorazowych zakupach zawsze wiąże się z kupnem produktu stworzonego z pominięciem dbałości o środowisko, a dodatkowo sprawia, że stosunkowo szybko będzie trzeba wymienić egzemplarz na nowy. Doskonałym przykładem jest zakup materaca do sypialni – wykonany z dobrej jakości materiałów, dostosowany do naturalnej krzywizny kręgosłupa egzemplarz, nie wygniecie się zbyt szybko, a dbałość o jego dobre wykonanie sprawi, że posłuży swojemu użytkownikowi przez długie lata. Szeroki wybór materacy możesz znaleźć na SleepingHouse.pl. Choć może wydawać się, że filozofia zero waste wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków, w perspektywie długoterminowej raczej generuje oszczędności.

Filozofia zero waste wymaga zmiany pewnych kluczowych przyzwyczajeń. Stosując metodę małych kroków można jednak wprowadzić ją do swojej codzienności bez większych wyrzeczeń.

Artykuł powstał przy współpracy z SleepingHouse.pl

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl