Jak zacząć rysować? Proste wskazówki, które pomogą w nauce rysunku

Wielu początkującym artystom wydaje się, że aby zacząć ładnie rysować, wystarczy talent i odpowiednie przybory artystyczne. W rzeczywistości nauka rysowania jest jednak bardzo trudnym i żmudnym procesem, który wymaga wytrwałości i wielu miesięcy treningu. Sprawdź, jak nauczyć się rysować od podstaw oraz poznaj proste wskazówki, dzięki którym Twoje zdolności artystyczne będą tylko rosnąć.

Na początek wybierz szkicowanie ołówkiem

Choć artyści mają do dyspozycji wiele różnorodnych technik rysunku i malowania, na początek najlepiej wybrać szkicowanie ołówkiem. Przede wszystkim ta technika nie wymaga inwestycji w drogie przybory, które mogą okazać się niepraktyczne dla początkującego – do rysowania ołówkiem wystarczy kilka ołówków o różnej twardości, gumka do mazania i prosty szkicownik. Ponadto ołówek jest narzędziem, które umożliwia szkicowanie prostych kształtów, ale również detali o rosnącej złożoności. Pozwala on na usuwanie drobnych błędów przy użyciu gumki, jednak w przypadku początkujących zaleca się ograniczenie korzystania z niej i akceptowanie swoich niedociągnięć.

W miarę wzrostu doświadczenia i umiejętności można skorzystać z innych technik szkicowania – tuszem, kredką, farbami, a nawet w ramach digital paintingu (przy użyciu tabletu graficznego). Więcej informacji na temat szkicowania znajdziesz w tym przewodniku: https://www.domin-warszawa.pl/szkicowanie-roznymi-technikami/, który zawiera praktyczne informacje na temat szkicowania różnymi technikami dla początkujących.

Co rysować na początek? Od brył do rysowania człowieka

W nauce rysunku bardzo ważne jest to, aby zaczynać od podstaw i powoli przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych, złożonych rysunków. Jeśli nie znamy podstawowych proporcji obiektu, który chcemy narysować, nie będziemy w stanie oddać jego realizmu. Na początku świetnym ćwiczeniem będzie rysowanie linii, okręgów, a także prostych brył, które przyzwyczają rękę do ołówka oraz pomagają ćwiczyć precyzję. 

Po najprostszych ćwiczeniach możesz przejść do rysowania martwej natury, która jest najczęściej polecaną ścieżką dla młodych artystów. Wykorzystuje ona poznane w poprzednim kroku bryły oraz pozostaje w bezruchu, przez co nie musimy martwić się o odpowiednie przekazanie dynamiki. Rysowanie martwej natury pomaga również w ćwiczeniu perspektywy, cieniowania oraz kompozycji, które są niezbędne do tworzenia bardziej złożonych rysunków.

rysunek przedstawiający budynek

Dopiero po opanowaniu powyższych kroków początkujący artysta może przejść do nauki rysowania człowieka. Jeśli zabierzemy się za to zbyt wcześnie, bez praktyki i znajomości odpowiednich technik, nasze rysunki będą całkowicie niepoprawne anatomicznie i możemy łatwo się zniechęcić. Poprawne rysowanie postaci ludzkich i zwierzęcych wymaga przynajmniej podstawowej znajomości układu szkieletowego i mięśniowego, co pozwala na tworzenie poprawnych anatomicznie, dynamicznych póz. Opanowanie wszystkich zasad na zadowalającym poziomie wymaga długiego treningu i jest jednym z najtrudniejszych kroków w nauce rysowania.

Oczywiście, powyższe kroki to jedynie wskazówki. Na początku nauki rysunku samodzielnie zadecyduj, którą drogą chcesz iść i trzymaj się wyznaczonych kroków. Przeczytaj również ten wpis: https://domin-lodz.pl/nauka-rysunku-od-podstaw/, który z pewnością okaże się pomocny.

Wybierz odpowiednią metodę nauki do swoich potrzeb

Wielu artystów jest samoukami, którzy opanowali swoje umiejętności w domowym zaciszu. Samodzielna nauka rysowania jest jak najbardziej możliwa, między innymi ze względu na mnogość materiałów dostępnych w internecie, jednak wymaga ona dużej systematyczności i wytrwałości. W nauce rysunku bardzo ważna jest regularność, bez której trudno osiągnąć jakiekolwiek postępy. Z tego względu osobom niesystematycznym, które wymagają dodatkowej motywacji, poleca się skorzystanie z kursu rysunku.

Profesjonalne szkoły rysowania pomagają w opanowaniu podstaw oraz właściwej techniki rysunku. Poprzez powtarzalne ćwiczenia na zajęcia, a także konieczność wykonywania prac artystycznych w domu, uczą one odpowiedniej systematyczności. Warto mieć jednak na uwadze, że program szkoły rysunku może nie być odpowiedni dla każdego początkującego artysty.

Szczegółowe informacje na temat nauki rysunku i jej etapów znajdziesz w tym wpisie: https://domin.pl/jak-nauczyc-sie-rysowac/. Przedstawia on konkretne kroki w nauce oraz propozycje ćwiczeń dla młodego artysty.

Nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko

Początkujący artyści mają tendencję do stawiania sobie zbyt wysokich oczekiwań, które na obecnym etapie nauki są niemożliwe do zrealizowania. Obserwowanie prac ulubionego artysty czy nawet wzorowanie się na nich jest jak najbardziej wskazane, jednak nie możemy oczekiwać, że już po kilku lekcjach będziemy w stanie mu dorównać. Takie nastawienie może nas bardzo łatwo zniechęcić i powodować nadmierny perfekcjonizm, który jest niewskazany na początku nauki rysunku.

możesz skorzystać z kuru rysowania

Wykonywanie coraz trudniejszych ćwiczeń oraz rysowanie prac o wyższym poziomie złożoności jest konieczne, jeśli chcemy iść naprzód. Jeśli zatrzymamy się na bryłach lub martwej naturze, nie nauczymy się niczego nowego. Nie możemy jednak wymagać od siebie natychmiastowej perfekcji w opanowaniu nowych technik. Zamiast tego musimy akceptować swoje błędy i niedociągnięcia, traktując je jako dodatkową motywację do nauki. 

Nie poddawaj się w nauce rysunku

Nauka rysowania jest długim i żmudnym procesem, który wymaga ogromnej cierpliwości, systematyczności, a przede wszystkim chęci do pracy. Opanowanie do perfekcji wybranych technik może zająć lata, a nawet wtedy prawdopodobnie wciąż będziemy uczyć się czegoś nowego. Dlatego rozpocznij naukę rysowania tylko wtedy, kiedy będziesz miał pewność, że jesteś gotowy na długotrwały trening i „szlifowanie” swoich umiejętności.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nigdy się nie poddawać. Nauka rysunku jest czymś, do czego bardzo łatwo się zniechęcić, jeśli przez dłuższy czas nie widzisz u siebie postępów lub prace nie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom. Jeśli regularnie wykonujesz ćwiczenia, możesz mieć pewność, że robisz postępy – mogą być one jednak zbyt wolne, abyś je zauważył. W razie wątpliwości warto spróbować innej techniki lub podejść do tematu z innej, nowej strony.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj