Jaki ekspres do kawy wybrać?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki pysznej i aromatycznej kawy. Jeśli Ty również jesteś miłośnikiem tego napoju, koniecznie rozważ zakup ekspresu do kawy. Sprawdź, jaki model warto wybrać!

Jaki ekspres dla miłośnika małej czarnej, a jaki dla fana latte macchiato?

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekspresów do kawy. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu warto dowiedzieć się, jakie typy urządzeń mamy do wyboru. Podstawowy podział obejmuje ekspresy przelewowe i ciśnieniowe. Ekspres przelewowy to najbardziej podstawowe urządzenie, które pozwala na przyrządzenie czarnej kawy. Tego typu sprzęt nie umożliwia przygotowania innych rodzajów kaw, dlatego może stanowić idealny wybór dla fanów espresso. Ekspres ciśnieniowy jest natomiast bardziej zaawansowanym urządzeniem, za pomocą którego można przyrządzić nie tylko kawę czarną, ale także cappuccino, latte czy espresso macchiato. Jeśli więc jesteś miłośnikiem kawy białej i uwielbiasz spienione mleko, urządzenie ciśnieniowe będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Ekspres do kawy automatyczny, kapsułkowy czy kolbowy?

Urządzenia ciśnieniowe możemy podzielić na ekspresy do kawy automatyczne, kapsułkowe i kolbowe. Wybór konkretnego urządzenia zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Poniżej przedstawimy krótką charakterystykę poszczególnych typów ekspresów ciśnieniowych.

  • Ekspres automatyczny – to zaawansowany sprzęt, który zapewnia maksymalną wygodę przygotowywania kawy. Ekspresy automatyczne mogą być wyposażone w wiele ciekawych funkcji dodatkowych. Warto mieć jednak na uwadze, że ekspres ciśnieniowy automatyczny wymaga przeprowadzania większej ilości czynności konserwacyjnych niż inne ekspresy.
  • Ekspresy kapsułkowe – to proste w obsłudze urządzenia o kompaktowych rozmiarach. W tym przypadku przygotowywanie kawy odbywa się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych kapsułek.
  • Ekspresy kolbowe – to urządzenia wymagające obsługi manualnej. Są bardzo często wybierane przez tradycjonalistów, którzy nie tylko uwielbiają smak i aromat kawy, ale są też zafascynowani samym procesem jej przygotowywania.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu do kawy?

Duży wybór dostępnych w sklepach ekspresów do kawy nie ułatwia podjęcia odpowiedniej decyzji zakupowej. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać urządzenie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Oto kilka ważnych aspektów, którym trzeba się przyjrzeć podczas zakupów:

  • Typ ekspresu – to jedna z kluczowych kwestii podczas zakupu urządzenia. W zależności od własnych potrzeb i preferencji możesz wybrać ekspres do kawy automatyczny, kapsułkowy, kolbowy lub przelewowy.
  • Rodzaje przygotowywanych napojów – warto sprawdzić, jakie rodzaje kawy można przygotować za pomocą danego urządzenia. Jeśli lubisz espresso, wystarczającym wyborem będzie ekspres przelewowy. Jeśli jednak zależy Ci na możliwości przyrządzania różnorodnych rodzajów kaw, wybierz ekspres ciśnieniowy.
  • Cena – w zależności od potrzeb i możliwości finansowych możesz zdecydować się na zakup tańszego ekspresu przelewowego lub wybrać droższy i bardziej zaawansowany ekspres ciśnieniowy.
  • Ciekawy design – odpowiednio dobrany ekspres do kawy może stanowić świetną ozdobę każdej kuchni. Warto wybrać urządzenie, które idealnie wpisze się w wystrój całego pomieszczenia. 
  • Łatwość czyszczenia – wybrane urządzenie powinno być łatwe do utrzymania w higienie. Świetnym wyborem może być ekspres z funkcją automatycznego czyszczenia. 
  • Dodatkowe funkcje urządzenia – takie jak np. zapamiętywanie parametrów naszej ulubionej kawy.
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl