Jakie lampy wybrać do biura?

Oświetlenie pomieszczeń biurowych jest bardzo ważnym czynnikiem, który realnie wpływa na komfort wykonywanej pracy. Jakość światła wpływa na nasze samopoczucie, jednocześnie może zwiększać produktywność pracowników poprawiając ich koncentrację.

Światło w miejscu pracy powinno spełniać określone standardy określane przez ustawy i przepisy BHP. Pozwala to chronić pracowników przed nadwyrężeniem wzroku, a zarazem podnosić komfort pracy. Światło powinno być dostosowane do pomieszczenia i rodzaju pracy. W przypadku oświetlenia dużych powierzchni warto zastosować energooszczędne panele ledowe. Oprócz obniżenia kosztów związanych z zużyciem energii, diody LED mają też możliwość osiągania światła w różnych barwach.  W pomieszczeniach biurowych najlepiej sprawdzą się neutralne światło na poziomie 4000K – jest ono najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Zbyt ciepła barwa światła powoduje znużenie, sprzyja ona raczej odprężeniu, niż pracy intelektualnej.

Panele led w biurze

Co sprawdzić przed zakupem?

Przed zakupem wybranych lamp należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Pierwszym z nich natężenie światła wyrażane w luksach. Szacuje się, że optymalne natężenie światła do pracy przy komputerze wynosi około 500 lx. Istotny jest także wskaźnik oddawania barw (w pracy wartość musi wynosić minimum CRI≥80), efektywność energetyczna oraz kąt rozsyłu światła danego modelu. Pozwoli to na bardziej efektywne zorganizowanie przestrzeni i pełne wykorzystanie jej potencjału. Ważne jest, aby lampy nie powodowały efektu olśnienia – warto wybierać modele wyposażone w matowe przesłony.

Oświetlenie w miejscu pracy

Jaki rodzaj lamp wybrać?

W oświetleniu biurowym sprawdzą się panele, plafony lub spoty rozmieszczone adekwatnie do układu pomieszczenia. Wszystkie ze wspomnianych rodzajów opraw oferuje oświetlenie Nowodvorski. Popularnym wyborem do oświetlania biur jest model Office o prostej, uniwersalnej konstrukcji. Dzięki wbudowanym diodom LED osiąga jasność aż 4710 lumenów oraz neutralną barwę światła 4000K. Lampa emituje światło o wysokim współczynniku CRI≥80, który odpowiada za wierne oddawanie barw oświetlonych przedmiotów. Szczelna obudowa certyfikowana klasą szczelności IP52 zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i pyły. Oświetlenie Nowodvorski proponuje też serię plafonów o wysokiej wydajności świetlnej. Przykładem może być model Kos LED, który zapewnia wysokiej jakości światło o barwie 4000K i jasności 2200 lumenów. Wysoką szczelność potwierdza klasa IP44, a współczynnik CRI≥80 gwarantuje dobre oddawanie barw.

Oświetlenie dodatkowe

Kolejną propozycją oświetlenia do biura są lampy Zuma Line. W ofercie mamy do wyboru spoty, plafony oraz reflektory wykonane w różnych stylach: od uniwersalnych po eleganckie (np. seria Sierra). Pojedyncze źródła światła dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia uzupełniającego. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie możliwości danego pomieszczenia. Lampy Zuma Line mają wbudowane źródła światła LED, co pozwala na znaczne ograniczenie pobieranej energii i niższe rachunki.

Wykorzystanie spotów w oświetleniu sali konferencyjnej

Najczęściej wybieraną formą oświetlenia biura pozostają panele LED. Mogą one mieć różne kształty i rozmiary, co pozwala na dostosowanie do warunków pomieszczenia. Co ważne, panele można montować podtynkowo, natynkowo lub na specjalnych linkach. Ta forma oświetlenia zapewnia dobre równomierne rozłożenie światła nawet w przypadku dużych powierzchni.

W uzyskaniu najbardziej optymalnego oświetlenia mogą pomóc lampki LED na biurko. Dobrze, aby miały możliwość regulowania jasności i barwy światła oraz dopasowania kierunku świecenia do indywidualnych potrzeb pracownika oraz specyfiki wykonywanych czynności.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl