Jakie tło w akwarium?

To właśnie tło w akwarium decyduje o ostatecznym efekcie wizualnym całego akwarium. Nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana aranżacja traci cały urok, jeżeli za tylną szybą akwarium widoczna jest wzorzysta ściana lub fragment meblościanki. Do wyboru akwaryści mają przede wszystkim tła płaskie oraz tła strukturalne.

Tło płaskie

Płaskie nakleja się na tylną ścianę akwarium jako folie samoprzylepne. Mogą być w jednym kolorze lub w formie fototapety. Ten rodzaj tła jest tani i łatwy w montażu, dzięki czemu można go często wymieniać. Na płaskim, jednolitym tle podwodny świat prezentuje się bardzo dobrze, a samo tło nie odciąga uwagi od tego, co najważniejsze, czyli roślin, ryb i ozdób akwariowych. Czarny kolor doskonale eksponuje wszystko, co znajduje się w akwarium, a granatowy kolor dodaje zbiornikowi podwodnej głębi. Na granatowej tapecie z czasem mogą być widoczne glony, natomiast czarne tło jest na to odporne.

W sklepach akwarystycznych z łatwością znaleźć można jednolite tapety imitujące podwodne środowisko: bardziej roślinne, korzeniowe, czasami także z rysunkami ryb, głównie w odcieniach zieleni lub błękitu, z łuną światła lub ciemniejsze. Tutaj dobieraj tapetę z dużą ostrożnością i uwagą – tak, by pasowało ono do aranżacji akwarium i stworzyło spójny klimat. W jednolitych tapetach coraz modniejsze stają się tła typu mist, czyli takie, które po podświetleniu tworzą wręcz zachwycający efekt wody o wschodzie lub zachodzie słońca. Do stworzenia takiej tapety najlepiej użyć oświetlenia LED. Do kategorii jednolitego tła do akwarium można zaliczyć też samodzielne malowanie szyby farbą. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie ma mowy o jakichkolwiek odblaskach czy odklejeniu się tapety od szyby. Uzyskany w ten sposób efekt jest jednolity, choć, jak twierdzą niektórzy, szybko może się znudzić, a przemalowanie ścian akwarium na inny kolor nie jest tak łatwe, jak podmiana tła z materiału.

Tło strukturalne

Tła strukturalne najwierniej oddają podwodne krajobrazy. Jeżeli tylko szerokość akwarium na to pozwala warto zastosować tło strukturalne. Jest ono droższe od fototapet ale efekt uzyskany przy jego użyciu jest nieporównywalny. Strukturalne tło do akwarium wyróżnia powierzchnia pełna wypukłości i nierówności, która pozwala uzyskać intrygujący efekt 3D. Do dyspozycji są strukturalne tła zewnętrzne i wewnętrzne, czyli ustawiane w wodzie lub za zbiornikiem. Tła 3D to nowa jakość w akwarystyce. Tworzą realistyczne scenerię daleko wychodzącą poza tylną szybę. Niektóre fragmenty mogą sięgać do połowy akwarium. Tło strukturalne do akwarium wystarczy wsunąć pod wzmocnienie. Niektóre wyposażone są nawet w odpowiednie kratki, poprawiające cyrkulację wody po obu stronach dekoracji. Po bokach tła znajdują się gąbki zabezpieczające. Umożliwiają one swobodny przepływ wody i chronią przed wpłynięciem ryb za tło. Tło 3D można wkleić przy pomocy silikonu akwarystycznego. Tworzywo użyte do produkcji jest całkowicie bezpieczne w kontakcie z woda.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl