Jakie wybrać firany do kuchni?

0

Kuchnia to pomieszczenie, które łączy wszystkich domowników. Część z nas jada w niej śniadania, obiady i kolacje, a niektórzy jedynie przygotowują posiłki. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy korzystamy z kuchni na co dzień, dlatego warto zadbać o jej przytulność. Nastrój w kuchni budują nie tylko znajdujące się w niej meble oraz sprzęty, ale także różnego rodzaju dodatki i dekoracje. Jeden z najbardziej uniwersalnych elementów dekoracyjnych w kuchni to oczywiście firany. Warto wybrać takie firanki, które podkreślą indywidualny charakter kuchni, doskonale komponując się ze stylem, w jaki ją urządzono.

Jakie właściwości mają firany do kuchni?

Nie warto rezygnować z firanek w swojej kuchni. Dekoracja okienna stanowi nie tylko ozdobę. Firany w kuchni to także gwarant większego poczucia prywatności oraz skuteczna bariera przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie dla osób mieszkających na parterze lub posiadających w kuchni okna wychodzące na południe. Oprócz tego firanki optycznie rozjaśniają i ocieplają kuchnie, wprowadzając do niej domową, rodzinną atmosferę. W niewielkiej kuchni warto postawić na większą przepuszczalność światła i powietrza, co gwarantują firany żakardowe. W dużych kuchniach, gdzie okna znajdują się z dala od szafek i sprzętów kuchennych, można wybrać za to obfite woale z lambrekinami i estetycznie upiąć je po obu stronach okna.  

Firany do kuchni – proste czy wzorzyste?

Wybierając firany do kuchni, w pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć okna, aby ich wymiarom odpowiadała długość i szerokość firanki. Zawsze warto również zasięgnąć porady pracownika sklepu z firanami, który pomoże w doborze firanek gwarantujących określony efekt, na przykład estetycznych fal albo marszczenia. Podczas dopasowywania firanek do kuchni warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko wymiary okien, ale także materiał, kolor i wzór samych firan. Aktualnie modne materiały to między innymi tiul, woal i szyfon, jednak do kuchni nieprzerwanie pasuje także żakard zdobiony koronkami i gipiurą. Proste, gładkie firanki w neutralnym odcieniu bieli najlepiej sprawdzą się w przypadku nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Warto wybrać je także, jeśli kuchnia posiada dużo innych ozdobników, na przykład kwiatów, wazoników i eksponowanej na zewnątrz zastawy stołowej. Wzorzyste firany mogą natomiast stanowić ciekawy akcent wizualny w kuchni, w której dominują surowe blaty i fronty szafkowe. 

Klasyczne zazdrostki – idealne firanki do kuchni

Alternatywą dla uniwersalnych, białych woali mogą być zazdrostki – to wprost idealne firany do kuchni. Zapewniają niezbędne poczucie prywatności, jednocześnie nie ograniczając zbyt bardzo napływu promieni słonecznych do pomieszczenia. Zazdrostki przylegają ściśle do okna i zajmują mało miejsca, dlatego nie ograniczają cennej przestrzeni parapetów kuchennych. Dzięki temu można ustawić na nich na przykład doniczki z roślinami, także ziołami wykorzystywanymi podczas gotowania. Oryginalna estetyka zazdrostek wprowadza do kuchni radosną, domową atmosferę.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here