Jedwabny Szlak był pierwszą na świecie super autostradą, na której spotykali się i wymieniali zarówno towarami, jak i wiedzą, ludzie pochodzący z odmiennych kultur, wyznający różne religie o zupełnie innych poglądach. Te spotkania ukształtowały ludzkość. W nowym, trzyodcinkowym serialu dokumentalnym „Jedwabny Szlak”, którego premiera odbędzie się w niedzielę, 10 października
o 19:55 na kanale Polsat Viasat History
, historyk, archeolog i prezenter dr Sam Willis poprowadzi widzów dawnym szlakiem handlowym z Azji nad Morze Śródziemne, przemierzając Chiny, Indie, Persję, Arabię, Grecję i Włochy.

Jedwabny Szlak nie był faktycznie drogą ani pojedynczym traktem. Termin ten odnosi się do sieci połączeń używanych przez kupców przez ponad 1500 lat od czasów, gdy chińska dynastia Han
w 130 r.p.n.e. otworzyła szlaki handlowe z Zachodem, aż do 1453, gdy Imperium Osmańskie je zamknęło. Jedwabny Szlak rozciągał się na długości około 6 i pół tysiąca kilometrów i biegł przez jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie, w tym pustynię Gobi i góry Pamir.

Nazwa najsłynniejszej trasy handlowej wywodzi się od jednego towaru – jedwabiu. Materiał wytwarzany z kokonu ćmy, stał się tkaniną, z której szyto szaty dla cesarzy. Dzięki kupcom dotarł on
z Chin do Europy, gdzie noszony był przez rodziny królewskie i bogatych wielmożów. Innymi lubianymi na Zachodzie towarami z Azji były jadeit, porcelana, herbata i przyprawy. W zamian za nie na Wschód trafiały konie, wyroby szklane, tekstylia i towary przemysłowe.

Bez jakiejkolwiek kontroli i opieki ze strony władz, drogi Jedwabnego Szlaku były zazwyczaj w złym stanie. Napady na transporty z towarami był na porządku dziennym, zatem by się chronić, kupcy łączyli się w karawany z wielbłądami lub innymi zwierzętami pociągowymi. Z czasem pojawiły się również duże gospody zwane „karawanserajami”, w których zatrzymywali się handlarze. Niewiele osób przemierzało jednak całą trasę, co przyczyniło się do powstania mnóstwa pośredników i punktów handlowych po drodze.

W 1. odcinku serii dr Sam Willis przemierzy ponad trzy tysiące kilometrów śladami starożytnego chińskiego wysłannika, który jako pierwszy przyczynił się do powstania Jedwabnego Szlaku. Pozna również boginię, która odkryła jedwab, i dowie się, że na Jedwabnym Szlaku interesów nie zatrzymywała nawet śmierć. W 2. części prezenter znajdzie się w Azji Środkowej, sercu Jedwabnego Szlaku, w miejscu nieustannych podbojów i przesiedleń oraz zrujnowanych miast. Na ostatnim etapie swojej podróży dr Sam Willis przemierzy południową odnogę Jedwabnego Szlaku prowadzącą przez pustynie starożytnej Persji.


Seria „Jedwabny Szlak” jest pouczającą opowieścią o szlaku handlowym, który zmienił świat. Premiera programu w niedzielę, 10 października o 19:55 na kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków w niedziele o tej samej porze.