Jedziesz do Bułgarii samochodem? Sprawdź, czy masz ważną winietę

Morze Czarne od lat przyciąga turystów, łaknących słońca i odpoczynku. Osławione już w PRL-u wakacje w Bułgarii dziś przeżywają swój renesans. Coraz częściej chcemy podróżować na własną rękę, podziwiać widoki z samochodu czy kampera. Aby jednak cieszyć się niezmąconym wyjazdem, warto zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty. W Bułgarii część dróg podlega stałej opłacie, co dla wielu Polaków jest zaskoczeniem, skutkującym niestety mandatem.

Chcesz podróżować po Bułgarii szybko i wygodnie? Zapłać za winietę

Bułgaria ma doskonałe połączenie ze stolicy do Morza Czarnego. Jednak, aby cieszyć się wygodnym dojazdem, należy zadbać o uregulowanie odpowiedniej opłaty.

Wielu kierowców z Polski jest przyzwyczajonych do tego, że za przejazd autostradą w Polsce płaci się na specjalnych bramkach. Tymczasem w Bułgarii nie ma zróżnicowanych opłat ze względu na lokalizację autostrady czy drogi ekspresowej. Dlatego też należy przed przekroczeniem granicy zakupić specjalną winietę, która będzie dowodem uiszczenia opłaty. Na szczęście od 2019 r. Bułgaria oferuje także e-winiety, które niwelują przyklejanie specjalnej naklejki na szybę samochodu. Taką winietę możemy kupić on-line np. na tej stronie internetowej: https://electronic-vignettes.com/winiety-bulgaria/. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, ponieważ podróż samochodem do Bułgarii wiedzie przez drogi tranzytowe m.in. Czech, Słowacji, Węgier, w których również wymagane jest opłacenie winiety.

Za brak ważnej winiety grożą nam poważne kary, które są wielokrotnie wyższe niż sam koszt wykupienia winiety. Za brak uiszczenia opłaty możemy otrzymać mandat sięgający 600 złotych, co przy koszcie weekendowej winiety wynoszącej 22 złote jest sporym, dodatkowym i stresującym wydatkiem.

Na bułgarskie wczasy przygotuj nie tylko samochód

W przybliżeniu z Warszawy do popularnych kurortów w Bułgarii trasa wynosi około 1500 km, co przekłada się na około dobę podróży. Tak duża odległość wymaga nie tylko postojów i co najmniej dwóch zmieniających się kierowców, ale również dobrze przygotowanej maszyny. Dlatego dobrym pomysłem jest wykonanie prywatnego przeglądu samochodu, podczas którego mechanik określi stan pojazdu i naprawi ewentualne usterki. Takie działania nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy, ale również pozwoli uniknąć mandatów po bułgarskiej stronie.

Poza sprawdzeniem stanu technicznego należy zabrać z sobą niezbędne dokumenty. Bułgaria jest krajem członkowskim UE, więc niepotrzebna jest nam wiza. Warto jednak zabrać z sobą dowód osobisty lub paszport, by w trakcie kontroli czy innych czynności szybko i sprawnie potwierdzić swoją tożsamość. Co jeszcze przyda się w naszym schowku na dokumenty? Nie zapomnijmy o dowodzie rejestracyjnym, prawie jeździe, ubezpieczeniu OC.

Co ważne, kiedy pożyczamy od rodziny lub znajomych pojazd, należy mieć przy sobie ważny dokument notarialnego potwierdzenia pojazdu. Ważne, by był on w języku angielskim lub bułgarskim.

Warto mieć przy sobie zaświadczenie o wykupionym i ważnym ubezpieczeniu. Możemy legitymować się bezpłatnym ubezpieczeniem EKUZ lub wykupić prywatne świadczenie, tzw. ubezpieczenie turystyczne.

Statystycznie koszty związane z całą podróżą do Bułgarii mieszczą się w granicach 2000 zł. Aby jednak kwota ta nie zwiększyła się o pokaźną sumę, należy nie tylko zadbać o odpowiednią winietę, ale także o rozsądną jazdę po bułgarskich drogach.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl