Karta pamięci 512 GB. Czy tylko pojemność ma znaczenie?

Dla większości użytkowników karta pamięci 512 GB to ogromna pojemność i równie imponujące możliwości. Wraz z pamięcią wewnętrzną telefonu może to dać nawet przeszło 1 TB przestrzeni na dane! Cała biblioteka filmów i gier w kieszeni? Brzmi świetnie, ale czy tylko pojemność ma znaczenie?

Im więcej tym lepiej? Tak, ale…

Nic nam po pojemnej karcie pamięci microSD np. 512 GB, gdy nie będziemy mogli z niej w pełni korzystać? Jak to?! Otóż na parametry karty pamięci składa się nie tylko jej pojemność, choć to oczywiście najważniejsza jej cecha, ale również prędkości odczytu i zapisu danych, jak również jej trwałość tzn. jak długo możemy z niej bez przeszkód korzystać, zapisywać, kopiować, kasować itp. Karty pamięci microSD niektórych nieznanych producentów tzw. „no name”, kuszą dużą pojemnością i niską ceną, ale ich jakość, właściwości oraz prędkości transferów mogą okazać się w niektórych przypadkach bardzo skromne. Może to prowadzić do sytuacji, w której odczyt lub zapis danych będzie niezwykle wolny lub w niektórych przypadkach, nawet niemożliwy. To może również prowadzić do problemów z dostępem do zapisanych danych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas przeglądania zdjęć, na wczytanie kolejnego trzeba czekać kilka sekund. Przy kilku zdjęciach można wytrzymać, ale przy kilkuset?

W takim razie czy lepiej zrezygnować z zakupu karty pamięci microSD 512 GB? Oczywiście nie, ale podczas zakupy należy zwracać uwagę na pozostałe parametry tj. klasy prędkości, transfery odczytu/zapisu, trwałość i wydajność etc. Przykładowo w ofercie marki Samsung jest karta pamięci microSD z serii EVO Plus o pojemności nawet 512 GB (są również warianty o pojemności 64, 128 oraz 256 GB) dla tych, którzy nie chcą się godzić na żadne kompromisy tylko korzystać ze swojego urządzenia mobilnego w pełni jego możliwości. Karta pamięci EVO Plus jest zgodna ze standardami UHS-I i klasą szybkości U3 (Klasa 10) co oznacza szybkości odczytu danych do 130 MB/s. Jeszcze lepsze parametry posiada karta PRO Plus, która dostępna jest w wariantach o pojemności 128, 256 oraz 512 GB. Linia PRO Plus oferuje nie tylko największe pojemności, ale również rewelacyjne transfery danych – do 160 MB/s w odczycie i do 120 MB/s podczas zapisu danych na karcie. Bez znaczenia, czy kopiujesz kilka sezonów ulubionego serialu w wysokiej rozdzielczości, zapisujesz tysiące zdjęć, instalujesz najbardziej wymagające gry, możesz w pełni cieszyć się wysoką wydajnością swojego smartfona. 

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl