Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Nowoczesne systemy okienne PCV mają długą żywotność. Mogą nam posłużyć przez ponad 20 lat. W niektórych sytuacjach zdarza się jednak, że wymagają wymiany znacznie wcześniej. Kiedy wymienić okna PCV? O jakiej porze roku najlepiej wykonać prace montażowe? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy wymienić okna plastikowe?

Z decyzją nie należy zwlekać w sytuacji, gdy modele PCV zostały uszkodzone w wyniku ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub na skutek nieszczęśliwego wypadku. Okna plastikowe warto też wymienić po próbie włamania oraz nieprawidłowym montażu. Inwestycja w nowoczesne modele bywa opłacalna w momencie, gdy pojawią się zauważalne straty ciepła.  Jeśli zimą panuje zbyt niska temperatura, to również można uznać, że nadszedł czas na nowe okna.

O wymianie warto pomyśleć przed planowanym remontem budynku lub przy braku odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Na ten krok warto się zdecydować w przypadku, gdy dotychczasowe parametry nie spełniają już naszych oczekiwań albo pomimo regularnej pielęgnacji ramy okienne wyglądają mało estetycznie. Wieloletnie użytkowanie może też przyczynić się do występowania problemów z otwieraniem czy zamykaniem okna. W znacznym stopniu wpływa na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania stolarki okiennej.

Wymiana okien PCV – o czym należy pamiętać?

Zdaniem ekspertów budowlanych montaż najlepiej zaplanować na ciepłe miesiące. Optymalnym okresem na wymianę okien PCV jest wiosna lub wczesna jesień. Niewskazane jest przeprowadzanie prac montażowych przy minusowych temperaturach i w upalne dni. W przyszłości może to skutkować problemami związanymi z prawidłowym użytkowaniem. Nie wspominając o tym, że podczas mrozu bywa kłopotliwa dla samych domowników. Montaż warto oddać w ręce profesjonalistów, którzy specjalizują się w obróbce otworów okiennych.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła, najlepiej zainwestować w modele o współczynniku przenikalności cieplnej nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Gwarantem dźwiękoszczelności są okna o wartości Rw na poziomie co najmniej 45 dB. Przed próbami wyważenia skrzydła okiennego uchronią modele klasy RC3-RC4. Odporność przed obciążeniem wiatrem wykazują okna kl. C3-C4. Wyznacznikiem wodoszczelności są konstrukcje kl. 5A lub 6A. Podczas zakupu należy też przyjrzeć się bliżej rodzajowi pakietu szybowego.

Podsumowanie

Kiedy wymienić okna PCV? Przede wszystkim w sytuacji, gdy pojawią się wyraźne odkształcenia i problemy w obsłudze. Do wymiany okien PCV powinna skłonić pęknięta szyba czy parapet przeciekający podczas ulewnego deszczu oraz silnego wiatru. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne, np. widoczne złuszczenia lub pożółkłe ramy. Z podjęciem decyzji nie należy zwlekać w przypadku pojawienia się niekontrolowanych przewiewów i wilgoci w domowych pomieszczeniach. Najlepiej zainwestować w energooszczędne modele, w wytwarzaniu których specjalizuje się znany producent stolarki okiennej Domel.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl