Klamki do domu – o czym pamiętać przy ich wyborze?

Klamka należy do grupy elementów wystroju wnętrz, na które mało kto w rzeczywistości zwraca uwagę. Jej funkcja jest wbrew pozorom bardzo ważna i niejednokrotnie stanowi o bezpieczeństwie całego majątku domowników. Wybór klamek nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na dopasowaniu ich kolorystycznie do drzwi wejściowych. O ile w przypadku wyboru tego asortymentu do drzwi wewnętrznych jest to kluczowe kryterium, o tyle chcąc wybrać klamkę zewnętrzną należy poświęcić temu większą uwagę. Poniżej, postaramy się przedstawić wszystkie informacje dotyczące wyboru klamek do domu.

Klamka do drzwi zewnętrznych – najważniejsza spośród wszystkich

Drzwi wejściowe do domu stanowią niemalże najważniejszy element całego budynku. Ich zadaniem jest umożliwić wejście tylko uprzywilejowanym do tego osobom. Warto więc mieć na uwadze, że dobór takich drzwi i klamek przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich domowników i całej posiadłości.

Klamka do drzwi zewnętrznych powinna odznaczać się przynajmniej III klasą bezpieczeństwa, jeśli mowa o właściwościach antywłamaniowych. Oznacza to, że posiada ona specjalne mechanizmy utrudniające potencjalnemu złodziejowi rozbrojenie mechanizmu. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę również na sam materiał klamki, który powinien być odporny na promieniowanie UV, wilgoć i zmienne temperatury. Większości osób, klamki antywłamaniowe kojarzą się z brzydkim designem. Jest to absolutnie nieprawda. Nawet najbardziej zaawansowane mechanizmy mogą być okryte eleganckimi szyldami, stanowiącymi ozdobę budynku.

Klamki wewnętrzne – czym kierować się przy wyborze?

Z reguły, klamki do drzwi wewnętrznych posiadają znacznie mniej kryteriów, względem których powinno się je wybierać. Zależy to głównie od gustu domownika i wystroju samego wnętrza. Takie klamki można podzielić na te o łączonym bądź dzielonym szyldzie. Sam kształt klamki do drzwi wewnętrznych powinien bazować na koncepcji wszystkich pomieszczeń. Pamiętajmy o tym, aby do każdego pokoju wybrać jednolity rodzaj klamki, będący najbardziej uniwersalnym. Warto, aby materiał wykonania również był solidny i nie reagował na działanie promieni UV czy wysokiej temperatury.

Zazwyczaj klamki do drzwi wewnętrznych różnią się od siebie kształtem samego uchwytu. W naszym kraju popularne są standardowe rękojeści o kształcie najbardziej przypominającym klamkę. Do wyboru są również gałki, które raczej nie przyjmują się najlepiej w obecnych czasach. Kształt rękojeści również powinien być zależny od charakteru wnętrza. Do bardziej minimalistycznych aranżacji, warto wybrać klamki o prostej budowie, gdyż doskonale uzupełni to pierwotną koncepcję inwestora.

Klamki do furtki – co wybrać?

Klamka do furtki jest zazwyczaj zależna od kształtu i rodzaju samej bramy. Coraz częściej wybiera się jednak klamki kute o różnorodnych wzorach, będące symbolem pewnej estetyki przy wejściu do mieszkania. Sam ich mechanizm również nie musi być skomplikowany, a wybór koloru pada zazwyczaj na czarny.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl