Klimatyzator przenośny – na co zwrócić uwagę?

0

W upalne, letnie dni wielu z nas myśli o zakupie klimatyzatora. Obawiamy się jednak często kucia ścian oraz kosztownych instalacji. Na szczęście na rynku jest jednak alternatywa – klimatyzator przenośny. Czym jest i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Czym jest klimatyzator przenośny? 

Klimatyzator przenośny to taki, jak sama nazwa wskazuje, który można przenieść. Nie instaluje się go zatem na stałe na oknie lub ścianie, jak ma to miejsce w tradycyjnych klimatyzatorach stacjonarnych. W obudowie klimatyzatora przenośnego znajduje się zazwyczaj zarówno parowacz, jak i skraplacz (co prawda występują urządzenia, w których te dwa elementy są rozdzielone, jednak należą one do rzadkości). 

Klimatyzatory przenośne dzielą się na różne modele pod względem posiadanego czynnika chłodzącego. Najczęściej spotkać się można z podziałem na modele:

  1. ewaporacyjne, które do obniżenia temperatury wykorzystują wodę oraz specjalną tkaninę, jednocześnie nawilżają one powietrze, jednak są mniej efektywne; 
  2. z czynnikiem chłodzącym, które do obniżenia temperatury wykorzystują odpowiednie substancje, takie jak R407C czy R41A (substancje te co jakiś czas należy uzupełnić). 

Klimatyzator przenośny – na co zwrócić uwagę?

Dokonując wyboru klimatyzatora przenośnego, należy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów. Po pierwsze, będzie to moc chłodnicza. Wyraża się ją w kW. Najczęściej w urządzeniach tego typu występuje moc od 2 do 4 kW. Zakłada się, że w celu obniżenia temperatury na 1 m sześciennym  potrzebna jest moc ok. 0,03 kW. Jeżeli zatem pomieszczenie ma powierzchnię 25 metrów kwadratowych i wysokość 2,7 metra, to klimatyzator powinien mieć moc chłodniczą co najmniej 2 kW. Jeżeli jednak pomieszczenie nie ma dobrej izolacji, przez co chłód może uciekać, należy zdecydować się na urządzenie z większą, zapasową mocą. 

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest przepływ powietrza. Wyraża się go w metrach sześciennych na godzinę. Co do zasady, im większy jest przepływ powietrza, tym lepiej. Im więcej bowiem klimatyzator wyrzuci z siebie powietrza w trakcie jednej godziny, tym schłodzenie pomieszczenia będzie szybsze i bardziej wydajne. Warto rozważyć także modele, w których prędkość przepływu powietrza może być samodzielnie regulowana. 

Znaczenie ma także, jaki poziom hałasu generuje dane urządzenie. Nie ma to co prawda wpływu na jego efektywność, ale przełoży się na komfort jego użytkowania. Nikt bowiem nie chce, aby w pomieszczeniu cały czas słychać było głośny szum. W związku z powyższym sugeruje się, aby wybrany model generował hałas o możliwie najniższym natężeniu, czyli pomiędzy 30 a 70 dB. 

Oprócz powyższych czynników, należy zwrócić także na zakres temperatury, jaka może być ustawiona oraz na różne funkcje dodatkowe, takie jak możliwość ogrzewania, osuszania czy nawilżania. Pożądanym jest także, aby urządzeniem można było sterować za pomocą bezprzewodowego pilota oraz włączyć o określonej godzinie automatyczny start. Znacząco podwyższa to powiem komfort użytkowania, jednak funkcje te nie są niezbędne, aby cieszyć się chłodnym powietrzem w upalne dni. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here