Kształtki wentylacyjne okrągłe – niezbędne w systemie wentylacji

Prawidłowy montaż systemu wentylacyjnego zapewnia stałą wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże. Pozwala to ochronić przed rozwojem groźnych chorób. Jakie systemy kształtek wybrać do swojej instalacji? Kiedy sprawdzą się kształtki prostokątne, a kiedy okrągłe?

Solidne wykonanie instalacji wentylacyjnych

Poprawna wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza na świeże. Wszystko odbywa się dzięki różnicy w gęstości powietrza znajdującego się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Każdy element służący wentylacji musi być precyzyjnie wykonany. Najlepsze części powstają z wysokogatunkowej blachy ocynkowanej o grubości 0,5 ÷1,0 [mm]. Są niezbędne przy budowie instalacji grawitacyjnych, a także instalacji w ciągu wymuszonym (rekuperacji, klimatyzacji lub ogrzewania powietrznego). Prawidłowa wentylacja wymaga niezawodnych elementów dystrybucji powietrza.

Zastosowanie wentylacji o przekroju okrągłym

By uzyskać stały dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń w domu lub biurze, można zastosować systemy wentylacji o przekroju okrągłym. Stosuje się je także jako systemy doprowadzające powietrze do spalania w kominkach oraz jako systemy rozprowadzające ciepłe powietrze z kominków w pomieszczeniach mieszkalnych. Okrągłe instalacje wentylacyjne dostępne są w dwóch wersjach, które różnią się między sobą sposobem łączenia elementów. Przy projektowaniu wentylacji ze sztywnych elementów stosuje się pierwsze rozwiązanie, tzw. kielich – nypel. W drugim przypadku wykorzystuje się elastyczne przewody wentylacyjne.

Elementy systemu kształtek okrągłych

Okrągłe kształtki wentylacyjne pozwalają stworzyć nawet najbardziej skomplikowane instalacje wymiany powietrza. W ofercie znajdziesz między innymi trójniki, przepustnice, rury proste czy też złączki. Oferujemy trójniki o kątach: 45°, 90° w dwóch wersjach wykończenia: okrągłe lub okrągłe – kielichowane. Posiadamy także trójniki w wersji Y, o kącie rozstawienia 90° i 120° w wersji standardowej oraz wersji redukcyjnej. Z kolei wykonanie rur prostych o okrągłym przekroju występuje w dwóch odcinkach 1000 mm, 500 mm, 330 mm oraz 250 mm.

Okrągłe przepustnice z klamką, z cięgnem oraz z drutem są stosowane przy budowie instalacji wentylacyjnych okrągłych i systemów dystrybucji ciepłego powietrza. Ofertę uzupełniają tak niezastąpione elementy jak okrągłe złączki: nyplowe i mufowe. Kształtki wentylacyjne tworzą kanały doprowadzające powietrze do wszystkich pomieszczeń.

Prostokątne kształtki wentylacyjne

Swoje zastosowanie prostokątne systemy wentylacyjne znajdują wewnątrz ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Istnieje możliwość skompletowania skomplikowanych systemów wentylacji, dzięki ksztaltkom i złączkom o przekroju prostokątnym. Wszystkie elementy wykonano metodą zgrzewania punktowego, z blachy ocynkowanej o grubości 0,5 mm. W ofercie znajdują się kolana ściana-strop o kątach: 30°, 45°, 90°, kolana, trójniki, czwórniki i trójniki Y. Symetryczne lub niesymetryczne redukcje prostokąt-okrąg umożliwiają wykończenie systemów wentylacyjnych prostokątnych albo systemów dystrybucji gorącego powietrza.

Montaż systemów rekuperacji i klimatyzacji

Zarówno kształtki wentylacyjne okrągłe, jak i prostokątne stanowią podstawowe części systemów rekuperacji i klimatyzacji. Ich montaż składa się na wiele czynności – od rozprowadzenia instalacji w całym domu, po podłączenie centrali wentylacyjnej zgodnie z zaleceniami producenta. Warto powierzyć to zadanie fachowcom, którzy dysponują profesjonalną linią produktów. Tylko wtedy zyskasz gwarancję, że zamontowany system wentylacji się opłaci.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl