Błędnym założeniem jest to, że konsultacja logopedyczna dotyczy głównie dzieci. Owszem, dzieci w różnym wieku z różnych powodów mogą odwiedzać gabinet logopedyczny, ale jest również spora grupa osób dorosłych, które również powinny na taką konsultację się umówić. Niestety, z pewnych niezrozumiałych powodów, osoby dorosłe znacznie rzadziej chcą leczyć swoje wady wymowy, tym samym godząc się na życie w kompleksach i niezadowoleniu.
Jakie są wady wymowy?
Na pewno każdy z nas spotkał w swoim życiu przynajmniej jedną osobę, która miała wadę wymowy. Może to być jąkanie, zacinanie się, seplenienie, niewymawianie wszystkich głosek i liter oraz wiele innych przypadłości. Osoby dorosłe z wadami wymowy bardziej przeżywają ten problem, nie rzadko zamykając się z nim w samych sobie. W bardzo dużym stopniu wpływa to na ich życie oraz relacje z innymi osobami. Mając wadę wymowy, osoby takie unikają kontaktów społecznych, rzadziej zabierają głos, a ich poczucie wartości systematycznie się obniża. Tymczasem w zdecydowanej większości przypadków problem wad wymowy może być rozwiązany. Pomaga w tym gabinet logopedyczny, który należałoby odwiedzić ze swoim zmartwieniem i tam szukać pomocy.
Konsultacja logopedyczna – logopeda dziecięcy
Dziecięcy gabinet logopedyczny to miejsce, w którym można rozwiać wszystkie swoje obawy i podejrzenia związane z wadami wymowy u dziecka. Jeśli również podejrzewają Państwo opóźniony rozwój mowy u swojej pociechy, nie ma czasu do stracenia. Im szybciej taka konsultacja logopedyczna zostanie przeprowadzona, tym większe są szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia. Mając dziecko w wieku przedszkolnym, również warto odwiedzić logopedę, aby sprawdził on czy umiejętności mówienia rozwija się u dziecka w odpowiednim tempie. Bagatelizowanie tych podejrzeń, kiedy dziecko jest małe, może prowadzić do znacznie dłuższej i trudniejsze terapii w późniejszym wieku. Z każdym kolejnym rokiem, wady wymowy mogą się utrwalać, a ich eliminowanie będzie zajmowało więcej czasu.
Pierwsza wizyta dziecka u logopedy
Część rodziców może się obawiać, jak ich dziecko będzie reagować na wizytę w gabinecie logopedycznym. Na szczęście nie ma powodów do obaw. Takie wizyty odbywają się w miłej i przyjemniej atmosferze. Samo badanie ma postać milej rozmowy, której towarzyszą interesujące dziecko zabawki i inne przedmiotu. Jeśli logopeda stwierdzi, że dziecku potrzebna jest terapia, będzie miała na podobny przebieg. Zajęcia mogą mieć formę indywidualną lub grupową, a decyzja zależy od zaleceń lekarza oraz rodziców lub opiekunów. Spotkanie trwa zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a po jego zakończeniu logopeda sporządza dokumentację.
Neurologopeda również może ci pomóc
Wiele osób dorosłych doświadcza problemów z mową, będących następstwami wypadków lub chorób. Osoby z porażeniem mózgowym, po wylewach i innych paraliżach, mogą mieć trudności z artykułowaniem dźwięków. Na szczęście i w ich przypadku można uruchomić terapię, której efekty mogą być naprawdę pozytywnie zaskakujące. Wizyta u neurologopedy może być początkiem długiej terapii, której jednak samo rozpoczęcie dobrze rokuje na zmianę i jest pierwszym krokiem, na drodze do poprawienia jakości życia. Jeśli masz obawy lub inne wątpliwości czy logopeda jest dla ciebie odpowiednim wyborem, sprawdź obiektywne opinie na jego temat. Możesz je znaleźć np. w internecie, a także zasięgając opinii u swoich znajomych, których dzieci także mogły mieć problem z wadami wymowy.
Materiał zewnętrzny. Przed skorzystaniem z produktu lub usług należy skonsultować to ze specjalistą.