Louis de Funes to ikona w świecie komedii, która od dziesiątek lat wzbudza salwy śmiechu
u milionów widzów. Dzięki niezrównanemu talentowi, unikalnemu stylowi i twarzy zdolnej do wyrażania tysiąca emocji w jednym kadrze, de Funès odegrał rolę w historii kina jako jeden
z najważniejszych aktorów komediowych wszechczasów. Na filmy z kultowym komikiem zapraszamy do CBS Europa w majowy weekend oraz Boże Ciało. 

Louis de Funes

Nieszablonowy humor

Louis de Funès urodził się 31 lipca 1914 roku w Courbevoie we Francji. Jako młody mężczyzna imał się wielu dorywczych prac, był między innymi dekoratorem wystaw sklepowych, kreślarzem
i pomocnikiem księgowego, grywał także na pianinie w barach i klubach. W 1946 roku zadebiutował na dużym ekranie epizodyczną rolą portiera. Jego droga do sławy była kręta i niepozbawiona potyczek, ale gdy już znalazł się na jej szczycie, do końca pozostał niepokonany. Komediowa sprawność de Funèsa przekroczyła bariery językowe, porywając publiczność na całym świecie.

De Funèsa wyróżniała niezwykła umiejętność przekazywania humoru nie tylko poprzez słowa, ale także gesty czy mimikę. Niezależnie od tego, czy wcielał się w zirytowanego biurokratę, nieudolnego policjanta czy ekscentrycznego milionera, potrafił tchnąć życie w każdą graną przez siebie postać, dzięki czemu pozostawił po sobie niezatarty ślad w światowej kinematografii.

Najbardziej wyjątkowe kreacje

By lepiej zrozumieć spuściznę Louisa de Funèsa, przypomnimy niektóre z jego najbardziej kultowych kreacji aktorskich. Wśród nich możemy wyróżnić „Wielką włóczęgę” (1966), klasyk francuskiej komedii, w którym aktor zaprezentował swój komediowy geniusz u boku legendarnego Bourvila. Film, którego akcja toczy się podczas II wojny światowej, śledzi perypetie dwóch Francuzów
i brytyjskiego lotnika przemierzających okupowaną Francję.

W komedii „Gamoń” (1965) Louis de Funès gra Leopolda Saroyana, bezwzględnego gangstera
z zamiłowaniem do luksusowych samochodów. Antoine Maréchal, mało rozgarnięty turysta grany przez Bourvila, zostaje wplątany w kryminalne plany Saroyana, a następnie obaj wyruszają w szaloną podróż po Europie. De Funès jako ekscentryczny i groźny gangster stanowił idealną przeciwwagę dla naiwnej i zagubionej postaci Bourvila, co zaowocowało komediowym arcydziełem.

 „Mały pływak” (1968) to opowieść o właścicielu niewielkiej stoczni, który wyrzuca z pracy młodego, utalentowanego architekta za nieudany projekt prototypowego jachtu. Kiedy jednak łódź zwana „Mały pływak” wygrywa międzynarodowy konkurs, właściciel stoczni nie cofnie się przed niczym, by odzyskać swojego genialnego wynalazcę. To produkcja pełna absurdalnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji, a także jedna z najbardziej kultowych pozycji w filmografii de Funèsa.

 „Skrzydełko czy nóżka” (1976) śledzi losy Charlesa Duchemina, znanego krytyka kulinarnego
i właściciela prestiżowego przewodnika gastronomicznego. Duchemin podejmuje wszelkie możliwe wysiłki, by zachować integralność swojej kuchni w obliczu rozwoju sieci fast foodów. To zachwycająca komedia, nie tylko pełna charakterystycznego dowcipu, ale również podejmująca temat tradycji i nowoczesności we francuskiej kuchni.

Z kolei „Kapuśniaczek” (1981) to przezabawna historia emerytowanego rolnika, Claude’a Ratiniera, mieszkającego na francuskiej wsi wraz ze swoim najlepszym przyjacielem. Kiedy spokojna egzystencja duetu zostaje zakłócona przez przybycie istot pozaziemskich, muszą oni stawić czoła nieoczekiwanym konsekwencjom wizyty międzygalaktycznych gości. De Funès w roli Ratiniera emanuje ciepłem, humorem i mądrością, poruszając się po absurdalnych założeniach filmu
z charakterystycznym dla siebie urokiem i komediowym talentem.

Spuścizna Louisa de Funèsa przetrwała aż do dziś dzięki wielu ponadczasowym filmom, z których każdy jest świadectwem jego niezwykłego talentu i nieprzemijającego uroku. De Funès pozostaje symbolem komediowej błyskotliwości, a jego kreacje aktorskie nadal fascynują widzów w każdym wieku, przypominając, że śmiech to naprawdę najlepsze lekarstwo na smutki.

Filmy z niezapomnianym aktorem znajdziecie na CBS Europa. Podczas długiego weekendu majowego (1-5 maja) codziennie około 17:00 i 19:00 emitowane będą po dwie produkcje, takie jak „Kapuśniaczek”, „Wielka włóczęga” czy „Gamoń”. Natomiast w Boże Ciało (30 maja), na kanale pojawi się cały cykl filmów o żandarmie, między innymi „Żandarm w Nowym Jorku” czy „Żandarm się żeni”.