Marzec w National Geographic będzie należał do kobiet. W specjalnym cyklu programowym „Inspirujące kobiety” poznamy plejadę silnych i odważnych podróżniczek, jak Amelia Earhart, badaczek pokroju Elli Al-Shamahi, aktorek takich, jak Brie Larson czy Cara Delevingne oraz dziennikarek – wśród nich m.in. redaktorka naczelna magazynu National Geographic, Susan Goldberg. Na szczególną uwagę zasługuje nominowany do Oscara film Ferasa Fayyada „The Cave: szpital w ogniu”, stanowiący niepodważalny dowód waleczności syryjskich lekarek podczas wojny. Nowości czekają też na widzów Nat Geo People i National Geographic Wild.

W marcu anteną National Geographic zawładnie cykl specjalny „Inspirujące kobiety” (w każdą sobotę od 6 marca, godz. 17.00 i 18.00), w ramach którego widzowie zobaczą produkcje dokumentalne, prezentujące sylwetki niezwykłych, silnych kobiet. O tym, jak ogromną moc ma kobieca solidarność, przekonamy się m.in. za sprawą nominowanej do Oscara produkcji „The Cave: szpital w ogniu” (20 marca, godz. 17.00) w reżyserii Ferasa Fayyada (twórcy głośnego dokumentu „Ostatni w Aleppo”). To poruszająca opowieść o poświęceniu i niezłomności kobiecego personelu medycznego w podziemnym, syryjskim szpitalu. Film przybliża sylwetkę dzielnej dr Amani Ballour oraz innych lekarek, które mierzą się każdego dnia nie tylko z wojennym koszmarem, ale i uprzedzeniami wobec kobiet w patriarchalnej kulturze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Na miejscu zbrodni” i „Najgroźniejszy morderca świata” – nowe odcinki programów kryminalnych

„W poszukiwaniu Amelii” (6 marca, godz. 17.00) to kolejny dokument w ramach cyklu, poświęconego inspirującym kobietom. Podążymy w nim śladami badaczy oceanicznych gołębim, którym przyświeca cel rozwiązania tajemnicy zniknięcia podróżniczki Amelii Earhart – amerykańskiej pilotki, dziennikarki i pierwszej kobiety na świecie, która w 1932 roku przeleciała samotnie nad Oceanem Atlantyckim. Za swój wyczyn otrzymała Zaszczytny Krzyż Lotniczy, przyznawany za „heroizm lub niezwykłe osiągnięcie w locie”. Okoliczności jej zaginięcia, podczas kolejnego wyzwania, jakim był lot dookoła Ziemi, pozostają zagadką do dziś.

W kobiecym cyklu specjalnym, National Geographic zaprezentuje również odcinki znanej serii „Przygoda z Bearem Gryllsem” z udziałem nieustraszonych, hollywoodzkich aktorek: Cary Delevingne (emisja odcinka 13 marca, godz. 18.00), znanej m.in. z filmu „Anna Karenina” oraz Brie Larson (emisja odcinka 13 marca, godz. 17.00) – laureatki Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie „Pokój”.

Natomiast w „Wikińskich wojowniczkach” (27 marca, godz. 17.00), Ella al-Shamahi – badaczka,  paleoantropolożka , biolożka ewolucyjna i komiczka w jednej osobie – udowodni, że w zastępach walecznych Wikingów stały także kobiety.  Na szczególną uwagę zasługuje także produkcja „Kobiety zmieniają świat” (27 marca, godz. 18.00), stworzona w ramach premiery albumu fotograficznego o nazwie „Women of Impact”. Zobaczymy w niej wywiady przeprowadzone przez Susan Goldberg – pierwszą kobietę na stanowisku redaktor naczelnej magazynu National Geographic.

W marcowej ramówce National Geographic nie zabraknie również propozycji dla fanów technologii, budownictwa, historii i akcji. Na widzów czekają premierowe serie: „Perfekcyjna demolka” (od 17 marca, godz. 21.00 i 21.30), „Morskie megatransporty” (od 25 marca, godz. 21.00), „Złapać przemytnika” (od 15 marca, godz. 22.00) oraz „Apokalipsa: Hitler uderza na Zachód” (od 19 marca, godz. 22.00).

Nat Geo People zaprezentuje w marcu nową serię „Szkoccy weterynarze na końcu świata” (premiery w poniedziałki od 15 marca o godz. 18.00), w której dr Chris Allison i dr Mike Whiteford wyruszą w podróż do Australii, by tam otworzyć własne praktyki weterynaryjne. Z kolei niedziele na antenie tej stacji będą należały do wspaniałej dr Lauren Thielen, która w serii „Dr T – weterynarz z Teksasu” (emisje od 7 marca, godz. 14.00 i 15.00), przeniesie się ze słonecznej Florydy do rodzinnego Teksasu, aby pomagać potrzebującym egzotycznym zwierzętom w tamtejszej klinice.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem – nagradzany program satyryczny HBO wraca z kolejnym sezonem

Do świata fauny zabierze nas w marcu również National Geographic Wild, prezentując 3-odcinkową serię dokumentalną „Tajemnice dzikiej Azji” (od 23 marca, godz. 18.00) oraz cykl specjalny „Miesiąc z wężami” (od 5 marca od godz. 18.00).

CYKL SPECJALNY „INSPIRUJĄCE KOBIETY”

Emisje w soboty od 6 marca o godz. 17.00 i 18.00 w National Geographic

W POSZUKIWANIU AMELII / EXPEDITION AMELIA
Emisja 6 marca o godz. 17.00
(1×120)

Ekipa National Geographic towarzyszy znanemu badaczowi głębin oceanicznych, Bobowi Ballardowi, w próbie rozwiązania tajemnicy zniknięcia podróżniczki Amelii Earhart. To okazja do przybliżenia widzom sylwetki niezwykłej kobiety, która wyprzedziła swoje czasy o mniej więcej stulecie. Była pilotką rekordzistką i nieustępliwą orędowniczką praw kobiet. Ballard usilnie szuka odpowiedzi na pytanie o to, jaki los spotkał Amelię?

PRZYGODA Z BEAREM GRYLLSEM / RUNNING WILD WITH BEAR GRYLLS 5
Emisja 13 marca o godz. 17.00
(10×60)

Brie Larson – gwiazda Hollywood i Bear Grylls – znany mistrz sztuki przetrwania, wędrują po wyspie leżącej w Zatoce Panamskiej. Podczas 48-godzinnego odpoczynku od swojej aktorskiej pracy, Brie u boku Gryllsa nie zaświadczy klasycznej formy relaksu. Podróż zaczyna się od skoku z helikoptera prosto do oceanu. Wyprawa przez pełne krokodyli mokradła, które w czasie przypływu zmieniają się w niebezpieczny labirynt, to kolejna atrakcja czekająca na Kapitan Marvel. By przetrwać tę przygodę, niezbędne będzie połączenie umiejętności przetrwania w dziczy Beara i supermocy Brie.

PRZYGODA Z BEAREM GRYLLSEM / RUNNING WILD WITH BEAR GRYLLS 5
Emisja 13 marca o godz. 18.00
(10×60)

Cara Delevingne, aktorka, supermodelka i influencerka, wreszcie zrealizuje swoje marzenie i wyruszy na wyprawę z Bearem Gryllsem. Czeka ją wiele wyzwań. Cara ze swojego skutera przesiądzie się do śmigłowca, który zabierze ją w góry Sardynii. Na wysokości prawie 1600 metrów n.p.m. mistrz sztuki przetrwania nauczy ją, jak poradzić sobie z przeszkodami, które wydają się niemożliwe do pokonania. Cara dowie się, jak przejść po rozwieszonej nad przepaścią linie oraz jak przedostać się przez niebezpieczny wodospad.

THE CAVE: SZPITAL W OGNIU / THE CAVE
Emisja 20 marca o godz. 17.00
(1×120)

Nominowany do Oscara film to opowieść o podziemnym szpitalu w Syrii, który dla cywili z oblężonego miasta jest jedynym bezpiecznym schronieniem. Dr Amani Ballour  i inne pracujące w nim lekarki stawiają czoła wojennej rzeczywistości i uprzedzeniom wobec kobiet. W obliczu bombardowań, braków w zaopatrzeniu i zagrożenia atakiem chemicznym, bohaterki dokumentu zachowują zimną krew i są żywym przykładem na to, jak wielką siłę ma kobieca solidarność.

WIKIŃSKIE WOJOWNICZKI / VIKING WARRIOR WOMEN
Emisja 27 marca o godz. 17.00
(1×60)

Zawsze uważano, że w świecie Wikingów wojownikami byli wyłącznie mężczyźni. Ella Al-Shamahi, angielska badaczka syryjskiego pochodzenia, zamierza obalić ten mit i udowodnić, że były wśród nich także kobiety. W swojej niezwykłej misji wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i zdobycze nauki po to, by dowieść, że ponad tysiąc lat temu istniały również wikińskie wojowniczki.

KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT / WOMEN OF IMPACT: CHANGING THE WORLD
Emisja 27 marca o godz. 18.00
(1×60)

To filmowa prezentacja nowego albumu fotograficznego National Geographic o nazwie „Women of Impact” z tekstami i zdjęciami, których autorami są wyłącznie kobiety. W produkcji zobaczymy wywiady przeprowadzone przez Susan Goldberg – pierwszą kobietę na stanowisku redaktor naczelnej magazynu National Geographic – z wpływowymi ikonami kultury, aktywistkami oraz polityczkami z różnych zakątków świata.

PERFEKCYJNA DEMOLKA

DEMOLITION MEN 1
Premiery w środy od 17 marca o godz. 21.00 i 21.30 w National Geographic
(12×30)

Na całym świecie nie brakuje budynków, które należałoby jak najszybciej zrównać z ziemią. Brendan Moar, który sam siebie nazywa zwariowanym wielbicielem demolki, wybiera się do różnych krajów, aby oglądać na żywo najniebezpieczniejsze i stanowiące największe wyzwanie operacje wyburzeń ogromnych konstrukcji. Ukazując kulisy sztuki niszczenia, poznaje ekspertów w tej dziedzinie oraz prezentuje ich sprzęt, który jest w stanie rozwalić niemal wszystko. Moar wchodzi w świat specjalistów od najtrudniejszych na świecie rozbiórek, sprawdzając m.in. co zrobić, gdy runie 170-metrowa wieża, która stoi bardzo blisko drogi szybkiego ruchu. Z serii dowiemy się, dlatego bezpieczeństwo ma w tej branży bezwzględny priorytet.

MORSKIE MEGATRANSPORTY

SHIPPING THE WORLD 1
Premiery we wtorki od 25 marca o godz. 21.00 w National Geographic
(4×60)

Seria odkrywa przed widzami najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany świat dzisiejszego przemysłu morskiego, który przeżywa niezwykle inspirujący rozwój. To opowieść z pogranicza nauki i historii społecznej – o tym, jak wyjątkowy duch wynalazczości i gotowość do wielkich marzeń zbudowały jedną z największych gałęzi przemysłu na świecie. Towary od wieków podróżują drogą morską, ale forma tego procesu z czasem zmieniała się znacząco za sprawą postępu technicznego. Dzięki kolejnym innowacjom zwiększyła się wydajność transportu oceanicznego. Dziś to wielomiliardowe globalne przedsięwzięcie, które zaczęło się od prostych wynalazków, takich jak standardowy kontener Malcolma McLeana,   czy rozbudowa poszczególnych odcinków morskiego Szlaku Jedwabnego. Teraz taniej jest importować niż produkować.

POZOSTAŁE PREMIERY MARCA

ZŁAPAĆ PRZEMYTNIKA

TO CATCH A SMUGGLER 2
Premiery w poniedziałki od 15 marca o godz. 22.00 w National Geographic
(10×60)

Agenci Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w Nowym Jorku nie szczędzą sił i środków, żeby ograniczyć przemyt narkotyków na teren Stanów Zjednoczonych. Każdego roku przez amerykańskie lotniska przewijają się 124 miliony pasażerów. W tym nieprzebranym morzu ludzi kryje się wielu przemytników. Namierzenie ich to główne zadanie czujnych agentów, którzy nadzorują ochronę tamtejszych lotnisk. Korzystając z wszelkich możliwych narzędzi, funkcjonariusze usiłują powstrzymać kontrabandę.

APOKALIPSA: HITLER UDERZA NA ZACHÓD

APOCALYPSE: HITLER TAKSES THE WEST
Premiery w piątki od 19 marca o godz. 22.00 w National Geographic
(2×60)

Wnikliwa seria dokumentalna, stawia pytanie o to, czy Hitler mógł doprowadzić Europę do Apokalipsy? 10 maja 1940 roku, dziewięć miesięcy po napaści na Polskę, wojska III Rzeszy kierują się na Zachód, atakując zaciekle Belgię, Holandię, Francję i Wielką Brytanię. Ostatnie walki toczą się na ulicach ogarniętej chaosem Francji, gdzie tłoczą się tysiące uciekających ludzi. Rząd podpisuje rozejm. Niemcy rozpoczynają okupację połowy kraju.

DR T – WETERYNARZ Z TEKSASU

DR. T LONE STAR VET
Emisje w niedziele od 7 marca o godz. 14.00 i 15.00 w Nat Geo People
(6×60)

Doktor Lauren Thielen postanowiła porzucić słoneczną Florydę i wrócić do rodzinnego Teksasu. Teraz leczy egzotyczne zwierzęta w klinice położonej obok jednego z największych szpitali weterynaryjnych w stanie. Wszyscy pacjenci w potrzebie – od emu i kangurów, przez króliki i szynszyle, aż po ryby czy jeże – znajdą pomoc u sympatycznej dr T, którą przez całą dobę wspiera personel oddziału ratunkowego.

SZKOCCY WETERYNARZE NA KOŃCU ŚWIATA

SCOTTISH VETS DOWN UNDER 1
Premiery w poniedziałki od 15 marca o godz. 18.00 w Nat Geo People
(12×30)

Szkoccy weterynarze: dr Chris Allison i dr Mike Whiteford, postanawiają przeżyć przygodę życia i przenoszą się na przeciwległy kraniec globu – do Australii. Ci dwaj najlepsi koledzy zakładają swoje własne praktyki weterynaryjne w wiejskiej społeczności Bendigo. Są gotowi na nowe wyzwania, niosąc pomoc swoim nowym pacjentom – małym, jak psy czy węże i dużym, np. koniom.

TAJEMNICE DZIKIEJ AZJI

ASIA’S WILD SECRETS
Premiery we wtorki od 23 marca o godz. 18.00 w National Geographic Wild
(3×60)

Azja zachwyca wspaniałymi krajobrazami ciągnącymi się od szczytów Himalajów, aż po lasy deszczowe. Premierowa seria ukazuje, jak tamtejsze zwierzęta przystosowały się do trudnych warunków życia. W trzech odcinkach odkryjemy, jak woda, góry i wyspy kształtują życie dzikich stworzeń – od tygrysów, czy panter śnieżnych, przez makaki żyjące w gorących basenach, po warana z Komodo i wiele innych stworzeń –   zarówno  tych ikonicznych, jak i nieznanych.

CYKL SPECJALNY „MIESIĄC Z WĘŻAMI”

Premiery w piątki od 5 marca od godz. 18.00 w National Geographic Wild

ZABÓJCZA RODZINA

KILLER SNAKES
Premiera 5 marca o godz. 18.00
(1×60)

Naukowcy z całego świata badają fenomen rodziny węży, która za sprawą niezwykle silnego jadu jest o wiele bardziej zabójcza niż inne.

NAJGROŹNIEJSZE WĘŻE ŚWIATA

WORLS’S DEADLIEST SNAKES 1
Premiery od 12 marca o godz. 18.00
(3×60)

Większość z nas instynktownie postrzega węże jako groźne stworzenia – nie bez przyczyny. Twórcy tej emocjonującej serii dokumentalnej, przemierzają obie Ameryki, Afrykę i rejon Indo-Pacyfiku w poszukiwaniu najbardziej zabójczych gatunków pełzających gadów. Sprawdzają, które z nich są najgroźniejsze oraz jakie są szanse człowieka w przypadku ataku ze strony mamby, kobry, czy żmii. Który wąż okaże się najniebezpieczniejszy? Kolejność w rankingu może zaskoczyć widzów tej serii.

WĘŻE W MIEŚCIE: ŁOWCZYNI MAMB

SNAKES IN THE CITY: LADY AND THE MAMBA
Premiera 19 marca o godz. 19.00
(1×60)

Łowczyni węży Siouxsie Gillet to wyjątkowo odważna kobieta, która stawia czoło najgroźniejszym gadom na świecie. Niestraszna jej nawet mamba czarna.

ZABÓJCZE ŻMIJE

ULTIMATE VIPER: FEAR THE FANG
Premiera 26 marca o godz. 19.00
(1×60)

To stworzenia, których kłów należy się bać. W dokumencie dowiemy się, dlaczego powinniśmy je chronić jadowite żmije – mimo, że są dla nas groźne.