Mata do jogi: jaką wybrać?

Mata do jogi to atrybut każdego jogina. Wszak w jodze właściwie wszystko kręci się wokół maty: tu się zaczyna i tu się kończy. Dlatego zakup maty jest absolutnie konieczny, by rozpocząć praktykę. Sęk w tym, że jeszcze niedawno na polskim rynku dostępny był tylko jeden rodzaj mat. Teraz wybór jest naprawdę spory, co – dla wielu osób, szczególnie tych, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z jogą – może być pewnym utrudnieniem. Zastanówmy się zatem wspólnie, jaką matę do jogi wybrać.

1. Mata do jogi: jaki materiał wybrać?

2. Grubość maty

3. Joga – pozostałe akcesoria

Regularne uprawianie jogi przynosi organizmowi wiele korzyści. Pozwala usunąć szkodliwe toksyny oraz złogi z jelit, przyczynia się do efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej, usprawnia tempo przemiany materii w organizmie oraz poprawia krążenie krwi i metabolizm. Chcesz się przekonać o tym, w jaki sposób joga wpłynie na Twoje życie? Zacznij zatem od zakupu odpowiedniej maty.

1. Mata do jogi: jaki materiał wybrać?

Maty do jogi wykonane są głównie z kilku rodzajów materiałów. To PVC, kauczuk, korek i TPE. Najbardziej uniwersalnym rodzajem mat są te, które wykonano z PVC. Sprawdzą się zarówno u osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Są łatwe do utrzymania w czystości, do ich atutów należy również trwałość.

Mata do jogi wykonana z kauczuku ma dość specyficzny zapach, ponieważ mata do jogi kauczukowa wykonana jest z naturalnego, ekologicznego materiału. Maty kauczukowe uważane są za najbardziej antypoślizgowe, dlatego poleca się je głównie do jogi dynamicznej.

Mata do jogi kauczukowa polecana jest też wszystkim joginom, którzy mają problem ze ślizganiem się w trakcie ćwiczeń. Kauczukowa mata ulega uszkodzeniu pod wpływem temperatury lub dłuższej ekspozycji na słońce i dość szybko może ulec zużyciu. Mata do jogi kauczukowa z mikrofibrą sprawdzi się u osób, które mają problem z potliwością dłoni.

Maty do jogi korkowe składają się z dwóch części: pierwsza wykonana jest z korka naturalnego, a druga – z kauczuku bądź materiału syntetycznego. Maty korkowe polecane są dla alergików, dodatkowo doskonale wchłaniają pot.

Mata kauczukowa, korkowa mata, wykonana z PVC… pozostaje nam jeszcze mata wykonana z TPE. Jest to rodzaj syntetycznego materiału. Są lekkie i sprawdzą się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jogą i interesuje je joga dla początkujących, dlatego nie chcą wydawać zbyt dużo na profesjonalne maty do praktyki jogi.

2. Grubość maty do jogi

Mata cienka pozawala doskonale wyczuć podłoże, dzięki czemu daje poczucie stabilności. Z kolei gruba mata zapewnia najwyższy poziom wygody i amortyzacji. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, a dokonanie ostatecznego wyboru to kwestia indywidualna. Zastanów się, ile masz miejsca w szafie na przechowywanie maty, czy bardziej zależy Ci na większym poczuciu stabilności, czy też komforcie i amortyzacji.

Standardowa mata do jogi ma około 4mm, a najgrubsza – 1,5cm.

3. Joga – pozostałe akcesoria

Warto podkreślić, że joga nie wymaga dużych nakładów finansowych. Podstawowym zakupem jest profesjonalna mata i odpowiedni strój do ćwiczeń. Natomiast, pragnąc zwiększyć swój komfort, poczucie relaksu i wyciszenia, warto zastanowić się nad zakupem pozostałych akcesoriów. Jednym z nich jest kadzidło, które jest nieodłącznym elementem praktyki relaksacji, medytacji i ćwiczeń jogi. Pozostałe akcesoria to m.in. pasek, koło czy wałek do jogi, poduszka do medytacji lub woreczek na oczy.

Yoga to nie tylko aktywność fizyczna, ale i nowa pasja, miłość, przygoda i nowy styl życia.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl