Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresja to film dokumentalny o legendarnym święcie muzycznym, które wymknęło się spod kontroli. Jest to pierwszy z serii filmów w cyklu Music Box. Premiera odbędzie się w sobotę, 24 lipca w HBO GO.

Film dokumentalny Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresja zostanie wyemitowany w 22 rocznicę festiwalu. Film wyreżyserował Garret Price (Love, Antosha), a jego producentem wykonawczym jest Bill Simmons (dokumenty HBO Andre The Giant, Dzieciaki z showbiznesu). Produkcja jest zapisem wydarzeń, które miały miejsce podczas trzydniowego festiwalu muzycznego Woodstock 99. Impreza miała nawiązywać do atmosfery jedności i ideałów kontrkultury legendarnego festiwalu z 1969 roku, ale została głównie zapamiętana ze względu na zamieszki, grabieże i napaści na tle seksualnym. Festiwal, który wymknął się spod kontroli został nazwany „dniem, w którym umarły lata 90.” Film Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresjato przede wszystkim portret amerykańskiej młodzieży końca lat 90., która żyje w cieniu tragedii w szkole w Columbine. To także lata narastającej histerii przed rokiem 2000 i moment, w którym gniew pokolenia doprowadził do radykalnych, kulturowych zmian. Film, w którego ścieżce dźwiękowej usłyszymy utwory najbardziej agresywnych zespołów rockowych tamtych czasów, rewiduje także mity lat sześćdziesiątych. Jego twórcy przedstawiają niewygodną prawdę na temat zagrożeń wpisanych w wyidealizowaną nostalgię w dobie komercji i zysków.

Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresja – film dokumentalny, który musisz zobaczyć

Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresja jest zapisem trzech upalnych dni i nocy w lipcu 1999 roku, podczas których cały czas trwały koncerty, a roztańczony tłum bawił się przed sceną. Jego twórcy analizują przebieg wydarzeń i zastanawiają się, co sprawiło, że festiwal, którego organizatorzy mieli tak wielkie ambicje, zakończył się porażką. Na festiwalowej scenie wystąpiła plejada ówczesnych gwiazd, których utwory grano w MTV i w stacjach radiowych. Ich fanami byli głównie młodzi mężczyźni. Dokuczliwe upały, brak zaplecza sanitarnego i brak dostępu do wody pitnej sprawiły, że atmosfera w tłumie zaczęła być napięta. Na dodatek organizatorzy zdecydowali się na wszechobecną prowizorkę i oszczędności kosztem bezpieczeństwa. W takich warunkach wściekłość i frustracja tłumu doprowadziły do wybuchu zamieszek i fali zniszczeń. O ile festiwal Woodstock został zapamiętany jako święto pokoju i wspólnoty, to impreza, która odbyła się pod nazwą Woodstock 99 stała się katalizatorem eksplozji białej, toksycznej męskości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: On nie stał się smutny. On umierał. Dokument o tajemnicy śmierci Robina Williamsa

Film, który emanuje energią typową dla rockowych dokumentów zabiera nas prosto na scenę, gdzie występują kolejne zespoły. Razem z kamerą zaglądamy za kulisy, gdzie spotykamy organizatorów imprezy, przenosimy się na zatłoczony kemping, do przepełnionych nieczystościami łazienek i przed scenę, gdzie zbierają się grupy młodych mężczyzn. Wszystkie wydarzenia oglądamy z bliska, z perspektywy uczestników festiwalu. Twórcy filmu zaprosili przed kamerę ekspertów, wśród których znaleźli się organizatorzy imprezy Michael Lang i John Scher, oraz komentatorzy kultury Wesley Morris, Maureen Callahan i Steven Hyden, którzy analizują wydarzenia z różnych punktów widzenia. Naoczne relacje muzyków, w tym Tariqa „Black Thoughta” Trottera z The Roots, Jonathana Davisa z zespołu Korn, Moby’ego, Jewel, The Offspring,  Scotta Stappa z grupy Creed oraz uczestników festiwalu składają się na obiektywną rekonstrukcję wydarzeń i wyjaśniają, w jaki sposób weekend będący celebracją muzyki i jedności przerodził się w chaos.

Festiwal Woodstock 99 odzwierciedlał nie tylko ducha muzyki swoich czasów, ale także lęki, niepokoje i postawy młodego pokolenia. Twórcy dokumentu zastanawiają się, czy impreza zorganizowana na fali sentymentu i nostalgii za etosem lat 1960 nie była faktycznie początkiem głębokiej, mrocznej zmiany w amerykańskiej kulturze.

Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresjajest pierwszą produkcją z serii Music Box będącą kolekcją filmów dokumentalnych poświęconych przełomowym wydarzeniom w świecie muzyki. Kolejne tytuły z serii, które firmują różni reżyserzy, pojawią się w HBO już jesienią. W cyklu zobaczymy następujące produkcje:

  • „Jagged”: Kameralny portret Alanis Morisette i historia nagrania jej kultowej płyty Jagged Little Pill z 1995 roku, reżyseria Alison Klayman;
  • „Untitled DMX”: W filmie zobaczymy nigdy wcześniej nie publikowane rozmowy ze zmarłym raperem, nagrane po jego zwolnieniu z więzienia. Jest to portret młodego człowieka, który zmaga się z uzależnieniem, brzemieniem sławy i własnymi demonami w ostatnich latach swojego życia, reżyseria Christopher Frierson;
  • „Listening to Kenny G”: Film o najpopularniejszym instrumentaliście wszechczasów i powodach, dla których do dziś polaryzuje on słuchaczy, reżyseria Penny Lane;
  • „Mr. Saturday Night”: Nieznana historia Roberta Stigwooda, ojca złotej ery muzyki disco, reżyseria John Maggio;
  • Untitled Juice WRLD”: Twórcy filmu analizują wpływ, jaki nieżyjąca gwiazda hip-hopu wywarła podczas swojego krótkiego życia na ten gatunek muzyczny, reżyseria Tommy Oliver.

Film został wyprodukowany dla HBO Documentary Films przez Ringer Films Production we współpracy z Polygram Entertainment. Pomysłodawcą serii Music Box jest Bill Simmons. Reżyserem dokumentu Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresjajest Garret Price, a jego producentami są Sean Keegan i Adam Gibbs. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Bill Simmons, Jody Gerson i Marc Cimino. Producenci współwykonawczy: Geoff Chow, Sean Fennessey i Noah Malale. Obowiązki producentki ze strony HBO pełni Tina Nguyen, a producentkami wykonawczymi są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Music Box. Woodstock ’99: Pokój, miłość i agresja – zwiastun

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here