Na czym polega HDR w telewizorze? Czy ta funkcja jest potrzebna?

Każdego roku producenci telewizorów przedstawiają coraz to lepsze rozwiązania, które mają na celu poprawić jakość emitowanego obrazu. Jedną z takich opcji jest HDR. Co to jest? Czy w ogóle jest to potrzebne? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej funkcji.

HDR – co to jest?

HDR to skrót od High Dynamic Range, co oznacza szeroki zakres dynamiki. W jaki sposób funkcja ta przekłada się na obraz telewizyjny? Otóż obraz o szerokiej dynamice charakteryzuje się ogromną rozpiętością pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonacjami. Dodatkowo cechuje się on precyzyjnie dopasowanymi do siebie wszelkimi tonami pośrednimi. Zadaniem HDR jest więc zapewnianie lepszego kontrastu – żywszych kolorów, a tym samym większej szczegółowości.

Funkcja HDR przekłada się na zwiększenie realizmu wyświetlanych obrazów. Dzięki temu widz odczuwa jeszcze lepsze doznania podczas oglądania różnych filmów czy seriali. Łącząc HDR z rozdzielczością 4K oraz szeroką paletą barw, uzyskuje się doskonały obraz.

Standardy HDR

W różnych modelach telewizorów mogą być wbudowane różne standardy HDR. Najpopularniejsze to:

  • HDR10 – najpopularniejszy format korzystający z 10-bitowego kodowania i statycznych metadanych. Obsługiwany jest on przez wszystkie telewizory HDR oraz odtwarzacze Blue-ray 4K UHD. Ulepszoną wersją tego standardu jest HDR10+ stworzony przez firmy Samsung, Panasonic i wytwórnię 20th Century Fox.
  • Dolby Vision – jest to format podobny do poprzedniego, jednak o wiele bardziej zaawansowany. Korzysta z 12-bitowego kodowania sygnału oraz dynamicznych metadanych w warstwie rozszerzonej.

Jak można skorzystać z HDR?

Jeśli chcesz skorzystać z technologii HDR, musisz wyposażyć się w odpowiedni telewizor – z rozdzielczością 4K Ultra HD. Ponadto sprzęt powinien być wyposażony w 10-bitowy panel zapewniający znakomitą gradację odcieni, jasność 1000 cd/m2 oraz wysoki współczynnik kontrastu. Co więcej, aby cieszyć się jakością HDR, potrzebne są również materiały zarejestrowane w takim standardzie, ponieważ nie każdy film czy serial będzie w stanie maksymalnie wykorzystać możliwości HDR.

Czy warto zainwestować w telewizor z HDR?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: zdecydowanie tak. Jest to rozwiązanie szczególnie doceniane przez kinomanów, dla których liczy się jak najbardziej realistyczny i jakościowy obraz. HDR to technologia, którą pokochają również gracze. Dzięki niej osiągną wysoki poziom immersji.

Telewizja światłowodowa i HDR

Ulubione tytuły lub nowości w doskonałej jakości HDR? Postaw na telewizję światłowodową od INEA. Zapewnia zarówno znakomity obraz, dźwięk, jak i masę programów dopasowanych do danego użytkownika. Telewizja przez Wi-Fi umożliwia wybór paczek tematycznych, które w danej chwili najbardziej będą potrzebne. Postaw na kanały sportowe, dziecięce, dokumentalne, filmowe czy muzyczne. A może coś nowego? Nie ma żadnego problemu, ponieważ w każdej chwili możesz zmienić swoje wybory. Telewizja światłowodowa od INEA proponuje również dostęp do rozbudowanej bazy filmów w ramach domowej wypożyczalni VOD. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ telewizja przez Wi-Fi pozwala na oglądanie nawet 5 różnych kanałów na różnych odbiornikach jednocześnie.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl