Najładniejsze trasy biegowe w górach – poznaj nasze propozycje

Każda osoba, która w najbliższym czasie wybiera się w góry i chce połączyć pasję do biegania z możliwością podziwiania pięknych krajobrazów, powinna poznać najładniejsze trasy biegowe. I chociaż bieganie w górach z pewnością nie należy do najłatwiejszych, warto się na nie skusić, mając w perspektywie świeże powietrze, niezapomniane widoki i cudowną atmosferę.

Trasa z doliny Chochołowskiej do doliny Kościeliskiej

Trzeba przyznać, że z pewnością nie jest to trasa, którą da radę pokonać początkujący biegacz. Jest to naprawdę długi dystans, pełen poważnych przewyższeń. Dlatego też na pokonanie tej trasy powinny się decydować wyłącznie te osoby, które mają doświadczenie w bieganiu po górach. Niemniej jednak, jeśli chodzi o Tatry Zachodnie, to jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych tras biegowych. Pomimo tego że jej pokonanie wymaga nie lada wysiłku, biegacz z pewnością będzie zachwycony niezapomnianymi widokami.

Już pierwszy przystanek na trasie – czyli szczyt Wołowiec zachwyca rozciągająca się poniżej niego panoramą. Dalej trasa biegnie naprzemiennie w dół i w górę, pozwalając na relaks na łonie przyrody i zachwycanie się przepięknymi pejzażami.

Trasa Nosal – Dolina Strążyska

Jest to trasa, która rozpoczyna się w Zakopanem. Biegacz na samym początku musi podjąć wspinaczkę na Nosal, który gwarantuje widok na fantastyczna panoramę Tatr. Następnie trzeba wejść na szlak niebieski, gdzie rozpoczyna się podbieg na Giewont. Trasa początkowo wydaje się być łagodna, jednak z czasem staje się coraz bardziej stroma. Pod koniec biegacz może posiłkować się łańcuchami, by pokonać ją bez większych problemów. Jest to trasa, która ma około 20 km długości i zapewnia naprawdę niesamowite wrażenia. Z pewnością warto wypróbować ją przy najbliższym wyjeździe w góry.

Trasa z Kuźnic przez Czarny Staw

Jest to trasa, która swój początek bierze w Kuźnicach i wiedzie przez znaną wszystkim Halę Gąsienicową. Biegacz mija popularne schronisko Murowaniec, by już po krótkim czasie znaleźć się nad zapierającym dech w piersiach Czarnym Stawem Gąsienicowym. Tutaj może urządzić sobie krótki przystanek, podziwiając tajemnicze wody zbiornika. Następnie rozpoczyna się wspinaczka na Kościelec. Po zdobyciu szczytu można nacieszyć oczy fantastycznym widokiem i odetchnąć świeżym, górskim powietrzem. W drodze powrotnej warto zatrzymać się w schronisku Murowaniec na jeden z regionalnych specjałów.

Nie wolno zapominać o odpowiednim ekwipunku

Każda osoba, która chciałaby biegać w górach, powinna się do tego specjalnie przygotować. Przede wszystkim – nie powinno się wybierać trudnych tras, jeśli wcześniej nie poruszało się w górskim środowisku. Pomimo tego że bieganie po górach jest bardzo modne, koniecznie trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze to zaopatrzyć się w wygodne buty męskie do biegania, odzież na każdą pogodę, a także prowiant, który dostarczy energii w kryzysowych sytuacjach.

Trzeba pamiętać o tym, że Tatry to wysokie góry, które nie wybaczają błędów i nieprzygotowania. Dlatego planowanie i rozsądek to podstawa.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl