Co decyduje o tym, że soczewki kontaktowe są tak wysoce komfortowe? Czy znając ich właściwości możemy wskazać te, które są najlepsze? Przekonajmy się dlaczego ta metoda korekcji wad wzroku jest coraz bardziej popularna i jakie korzyści przynosi dla użytkowników.
Jak działają soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe funkcjonują na tej samej zasadzie co okulary – zmieniają kierunek padania promieni świetlnych na siatkówkę, aby skorygować wadę wzroku. Ich działanie polega na precyzyjnym dopasowaniu mocy optycznej soczewki do potrzeb użytkownika, co umożliwia prawidłowe widzenie, bez zaburzeń.
Ważny jest kształt soczewki kontaktowej. Ma ona określoną krzywiznę i moc optyczną, które dostosowują załamanie światła przechodzącego przez rogówkę i soczewkę oka. Dzięki temu promienie świetlne skupiają się na siatkówce (a nie przed nią lub za nią), co pozwala widzieć wyraźnie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przez zakupem soczewek umówić się na wizytę do optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku i określi wymagane dla nas parametry.
Dodatkowym argumentem, który zachęca do wyboru tej metody jest fakt, że możemy nosić soczewki z filtrami UV. Zyskujemy w ten sposób ochronę wrażliwych struktur oka w każdych okolicznościach. Warto podkreślić, że zmniejsza to ryzyko uszkodzeń siatkówki i rozwoju zaćmy.
Wada wzroku a rodzaj soczewek
Soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do powierzchni rogówki, co sprawia, że obraz jest bardziej naturalny niż w przypadku okularów. Zmniejsza to również zniekształcenia peryferyjne i aberracje optyczne.
Różne rodzaje soczewek są przeznaczone do konkretnych problemów z widzeniem:
– dla krótkowzroczności >> soczewki sferyczne minusy przesuwają punkt ogniskowania promieni świetlnych na siatkówkę, które wcześniej skupiały się przed nią;
– dla dalekowzroczności >> soczewki sferyczne plusy przesuwają ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówkę (gdy wcześniej padały za nią);
– dla astygmatyzmu >> toryczne soczewki kontaktowe mają różną moc w różnych osiach, co koryguje nieregularny kształt rogówki;
– dla prezbiopii >> soczewki multifokalne (progresywne) umożliwiają prawidłowe widzenie na różne odległości. Ten problem związany z wiekiem, odznacza się koniecznością korzystania z różnych mocy dla bliży i dla dali.
Jakie soczewki są najlepsze?
Z reguły początkujący użytkownicy zadają pytanie o najlepsze soczewki. Ale to źle postawione pytanie. To tak, jakby zapytać o najlepsze buty. Przecież to zależy – od tego czy idziesz biegać, czy szykujesz się na elegancką kolację, czy jedziesz w góry na narty.
Najlepsze soczewki kontaktowe to takie, które spełniają Twoje potrzeby. To zaś zależy od fizjologii oka, stylu życia, wykonywanej pracy i naszego środowiska. Poszczególne soczewki kontaktowe wykazują różne właściwości. Dla poczucia wygody największe znaczenie ma poziom nawilżenia materiału, z którego są wykonane, i tlenoprzepuszczalność. Do najczęściej wybieranych należą wysokiej jakości soczewki EyeLove.
Powyższe cechy odgrywają najistotniejszą rolę w przypadku soczewek do użytkowania w trybie całodobowym. Te produkty mogą być użytkowane przez bardzo długi czas bez przerwy. Kto potrzebuje takiego rozwiązania? To osoby, których praca wymaga aktywności o różnych porach doby: kierowcy, personel medyczny, służby ratownicze, pracujący w trybie zmianowym. A może po prostu Twój styl życia jest spontaniczny lub dużo podróżujesz? W każdej sytuacji docenisz zalety soczewek całodobowych.
Soczewki kontaktowe – praktyczne rozwiązania
Soczewki miesięczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla osób z wadami wzroku. Łączą wygodę z wysoką jakością widzenia. To najlepsza propozycja dla tych, którzy mają praktyczne podejście do życia. Wdrożenie kilku prostych nawyków sprawi, że Twoje soczewki przez 30 kolejnych dni zachowają swoje właściwości. Pamiętaj, by ściągać je przed snem i oczyszczać przy użyciu płynu do soczewek. To preparat, który zawsze warto mieć pod ręką, ponieważ doskonale oczyszcza szkła kontaktowe. Wieczorna pielęgnacja i umieszczenie soczewek zanurzonych w płynie na noc zapewnia im sterylność i elastyczność.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.