Największe polskie katastrofy – to dokumentalna seria o najgłośniejszych katastrofach komunikacyjnych i budowlanych ostatnich lat. W najnowszym odcinku serii programu przyjrzymy się jednemu z najtragiczniejszych wypadków polskiej kolei. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie okoliczności sprawiły, że do niego doszło, oraz czy można było uniknąć tej tragedii? 

Zderzenie pociągów w Szczekocinie jak doszło do tej tragedii? 

Od ponad 8 lat nie znaleziono odpowiedzi na pytania, dlaczego doszło do tej tragedii. Pod Szczekocinami zginęło 16 osób, ponad 150 zostało rannych. W sobotę, 3 marca 2012 o godzinie 21.00, pociąg relacji Warszawa – Kraków w miejscowości Chałupki, niedaleko Szczekocin, w województwie śląskim zderzył się z pociągiem z Przemyśla do Warszawy, jadącym z naprzeciwka tym samym torem. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Największe polskie katastrofy: wypadek autobusu, 30 ofiar

Maszynista nie jest w stanie zauważyć pociągu, który jedzie z naprzeciwka na odcinku większym niż 300 metrów poprzedzającym skład, co niestety sprawiło, że nie dało się uratować ludzkiego życia. Pociągi o masie kilkuset ton, wiozące nieświadomych pasażerów zderzyły się czołowo. 

Czy można było uniknąć dramatycznego wypadku? 

W programie relacje ocalałych pasażerów, świadków tragedii oraz tych, którzy stracili swoich bliskich, pomogą nam spojrzeć na te wydarzenia ponownie. Eksperci ujawnią informacje jakie błędy zostały popełnione, wynikiem których była tragedia poruszająca cały kraj, a policja i straż opowiedzą o stratach i wielkości zniszczeń. 

Materiał wykorzystuje archiwalne nagrania telewizji polskiej i TVN oraz archiwa osób prywatnych.

Największe polskie katastrofy” na antenie Discovery Channel

Czwarty odcinek serii „Największe polskie katastrofy” już 9 listopada o godz. 21:00 na kanale Discovery Channel! 

Źródło: TvTu.pl/TVN

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here