21 grudnia o 21:00 na kanale Epic Drama zadebiutuje trzymająca w napięciu adaptacja dziewiętnastowiecznego klasyka Victora Hugo „Nędznicy”, autorstwa uhonorowanego nagrodą BAFTA scenarzysty Andrew Daviesa. Niezwykły sześcioodcinkowy dramat opowiada historię Jeana Valjeana, byłego skazańca, który nie może uciec od swojej przeszłości, a także nieustępliwego policjanta Javerta prowadzącego za nim nieustanny pościg. Serial oczarowuje widzów bogatą fabułą, wyjątkowymi kreacjami aktorskimi i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Po premierze w Wielkiej Brytanii serial zdobył uznanie krytyków telewizyjnych. The Guardian: „Po prostu elektryzuje… Dramat Andrew Daviesa sięga szczytu w majestatyczny sposób”; Daily Telegraph: „C’est magnifique… wielka uczta na zakończenie roku”; The Independent: „Lily Collins gra tragiczną Fantine zarówno z wdziękiem, jak i wewnętrzną siłą”.

Nędznicy: streszczenie

Serial „Nędznicy”, rozgrywający się w porewolucyjnej Francji, śledzi splatające się losy kilku postaci żyjących w  trudnych realiach – ubóstwo, przestępczość i niesprawiedliwość społeczna to ich codzienność. W centrum historii znajduje się Jean Valjean, były skazaniec, który stara się odkupić swoje winy po latach spędzonych w więzieniu. Jego życie jest przepełnione cierpieniem, na każdym kroku mierzy się z odrzuceniem i uprzedzeniami. Prześladowany przez swoją przeszłość spotyka mądrego biskupa Digne, który namawia go do zastanowienia się nad własną moralnością i stylem życia.. Valjean na swojej drodze poznaje wiele różnych osób, w tym Fantine, zdesperowaną kobietę zmuszoną do prostytucji, aby utrzymać swoją młodą córkę, Cosette; Javerta, nieustępliwego inspektora policji zdeterminowanego, by postawić Valjeana przed sądem i Mariusa, młodego studenta uwikłanego w polityczne zawirowania tamtych czasów. Życiowe ścieżki bohaterów przeplatają się ze sobą, a oni sami stają w obliczu wielu przeciwności losu wystawiających na próbę ich siłę i odporność. Każdy z nich szuka miłości, nadziei i odkupienia w świecie, który często okazuje się okrutny i bezlitosny.

Nędznicy: obsada

„Nędznicy” mogą pochwalić się gwiazdorską obsadą, dzięki której bohaterowie powieści Hugo zyskują głębię i autentyczność:

  • Dominic West (Romans, Czas prawdy, The Crown) wciela się w kultową rolę Jeana Valjeana.
  • David Oyelowo (Selma, Spooks) gra pewnego siebie inspektora Javerta.
  • Lily Collins (Tolkien, Emily w Paryżu) występuje jako Fantine.

W rolach drugoplanowych można zobaczyć Josha O’Connora (Durrellowie, The Crown) jako Mariusa, Ellie Bamber (Zwierzęta nocy) jako Cosette i Erin Kellyman (Raised By Wolves) jako Éponine. Adeel Akhtar (Powiernik królowej) i wielokrotnie nagradzana aktorka Olivia Colman (The Crown) wcielają się w małżeństwo – Monsieur i Madame Thénardier.

Jednym z najbardziej urzekających elementów serialu są jego wspaniałe lokalizacje filmowe. Tło dla tej oszałamiającej wizualnie adaptacji stanowią malownicze krajobrazy Belgii oraz Francji. Przenoszą one widzów w samo serce XIX-wiecznej Europy – od tętniących życiem ulic Paryża czy Brukseli po spokojne wiejskie tereny.

Nędznicy: premiera

Dramat „Nędznicy” to pełna emocji podróż w czasie, a także wyjątkowa fabuła, poruszające kreacje aktorskie i oszałamiające zdjęcia. Premiera serii odbędzie się już 21 grudnia o godzinie 21:00 na kanale Epic Drama. Kolejne odcinki emitowane będą codziennie o tej samej porze.