Odtruwanie alkoholowe dla wielu osób uzależnionych od alkoholu jest początkiem walki z nałogiem

Odtruwanie alkoholowe przywraca trzeźwość ciała i umysłu. Zabieg ten korzystnie wpływa na rozpoczęcie walki z alkoholizmem

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się uzależniają. Uczeni najczęściej badają  przyczyny skłonności do uzależnień w trzech kategoriach: pierwszą kategorią są czynniki biologiczne, drugą: czynniki psychiczne oraz społeczne. Oczywiście kombinacje czynników mogą być rozmaite, lecz do ocenienia faktu, że dana osoba jest uzależniona wystarczy wystąpienie już jednego z nich.

Uzależnienie od alkoholu to problem współczesnej rzeczywistości, na którą często składa się nadmiar obowiązków, pracy i związany z tym pośpiech. Często, w ramach odstresowania po całym dniu, sięgamy po alkohol. Nie zważamy przy tym na ilość wypijanego alkoholu i fakt, że być może sięgamy po niego zbyt często. Warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, czy odstresowująca nas rutyna nie jest już przypadkiem nałogiem. Uzależnienie od alkoholu jest sytuacją trudną do zdefiniowania, ponieważ równie trudno jest określić moment utraty kontroli nad używką. Z czasem mogą pojawiać się kolejne okazje lub uzasadnienia dla sięgnięcia po kolejny kieliszek. To z kolei prowadzi do ciągów alkoholowych, czyli picia dzień po dniu w celu uniknięcia tzw. kaca, a więc objawów odstawiennych alkoholu. Niepokojące może być także spożywanie alkoholu w samotności. Objawem alkoholizmu może być ponadto picie większej ilości alkoholu niż się zaplanowało czy reagowanie agresją na wszelkie prośby dotyczące odstawienia trunków. Szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu pomimo przeciwwskazań zdrowotnych lub prowadzenie pojazdów pod jego wpływem. Przerwanie ciągu alkoholowego powinno w pierwszej kolejności dotyczyć odtruwania alkoholowego, czyli oczyszczania organizmu z toksyn. Wykonanie detoksykacji alkoholowej pozytywnie wpłynie na stan fizyczny i psychiczny chorego. Odtruwanie nie jest rozwiązaniem w walce z chorobą alkoholową, ale jest pierwszym, niezwykle istotnym krokiem na drodze do wyjścia z uzależnienia. Warto zatem w ten sposób rozpocząć terapię alkoholową.

Ciąg alkoholowy – co to jest?

Ciągiem alkoholowym nazywamy stan upojenia alkoholowego trwający nieprzerwanie przez minimum 48 godzin. Należy wspomnieć tu o fakcie, iż chorobę alkoholową możemy podzielić na cztery fazy. Pierwsza z nich to faza prealkoholowa, druga – faza ostrzegawcza, natomiast kolejne fazy to: krytyczna i przewlekła. Regularnie powtarzające się ciągi alkoholowe są charakterystyczne dla choroby alkoholowej. Ciąg alkoholowy może trwać kilka dni, miesięcy, tygodni lub nawet dłużej. Taki stan jest trudny do przerwania dla alkoholika, a jeśli przerwa nastąpi – zazwyczaj następuje po niej jeszcze dłuższy ciąg alkoholowy. Najczęstszą tego przyczyną jest utrata przez chorego kontroli nad alkoholem, a więc brak wpływu na spożytą jego ilość i częstotliwość. Kolejną przyczyną ciągów alkoholowych jest chęć uniknięcia objawów odstawienia alkoholu, do których zaliczamy m.in. silny głód alkoholowy, wymioty, nudności, stany niepokoju, bezsenność czy drżenie rąk. Powyższe sytuacje sprawiają, że chory pragnie wrócić do stanu upojenia alkoholowego, ponieważ wtedy objawy odstawienne nie będą tak odczuwalne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż takie postępowanie nie prowadzi do wyjścia z nałogu, lecz do jeszcze większego zatracenia się w nim.

Odtrucie organizmu – postaw na specjalistów

Najważniejszym krokiem w walce z chorobą jest uświadomienie sobie problemu uzależnienia, a następnie dążenie do skutecznego wyjścia z nałogu. Warto jednak wiedzieć, że nagłe odstawienie alkoholu może się wiązać z wieloma nieprzyjemnymi dla organizmu skutkami. Walkę z alkoholem najlepiej zatem rozpocząć od odtruwania alkoholowego, czyli usunięcia z organizmu szkodliwych substancji będących wynikiem picia. Efektem takiej detoksykacji będzie przywrócenie poprawnego funkcjonowania zarówno jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne osoby uzależnionej. Po wykonanym zabiegu odtrucia alkoholowego można przystąpić do trwałej, przynoszącej efekty terapii alkoholowej.

W naszym gabinecie http://odtruwanielodz.com/ uzyskasz specjalistyczną pomoc w zakresie odtruwania alkoholowego. Wykwalifikowani lekarze przeprowadzają zabiegi odtruwania alkoholowego w domu chorego, dzięki czemu Pacjent może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Zabieg polega na usunięciu z organizmu szkodliwych toksyn i uzupełnieniu niedoboru witamin i elektrolitów. Wlewy witaminowe, sole mineralne i elektrolity są uzupełniane, co wpływa na poprawę kondycji fizycznej, jak i psychicznej Pacjenta.

Dlaczego warto postawić na odtruwanie alkoholowe?

Rozpoczęcie terapii alkoholowej od zabiegu odtruwania alkoholowego jest niezwykle istotne w całym procesie wychodzenia z choroby. Możemy wyróżnić kilka celów odtruwania alkoholowego:

  • Przerwanie ciągu alkoholowego – stanu długotrwałego upojenia alkoholowego.
  • Złagodzenie fizycznych i psychicznych konsekwencji odstawienia alkoholu.
  • Motywacja do walki z chorobą – rozpoczęcie lub kontynuacja terapii alkoholowej, będącej skuteczną formą wychodzenia z nałogu.

Na czym polega odtrucie poalkoholowe?

Odtrucie alkoholowe składa się zawsze z kilku etapów:

  • Pierwszym z nich jest: wywiad medyczny – lekarz przeprowadza diagnostykę w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, uwzględniając przy tym ilość wypitego przez ostatnie dni alkoholu oraz aktualny jego poziom znajdujący się w wydychanym powietrzu.
  • Proces odtruwania alkoholowego – usunięcie z organizmu Pacjenta szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
  • Wyrównanie poziomu gospodarki wodno-elektrolitowej – uzupełnienie płynów w organizmie w postaci wlewów witaminowych i elektrolitów.
  • Podanie środków farmakologicznych (m. in. benzodiazepinów) w celu wyciszenia i uspokojenia Pacjenta.

Kiedy należy przeprowadzić odtruwanie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe przeprowadza się najczęściej u osób, które są uzależnione
w zaawansowanym stadium choroby, a więc w sytuacji, kiedy niemożliwe jest samodzielne odstawienie alkoholu. Aczkolwiek istnieją również sytuacje, gdy na procedurę odtruwania zgłaszają się osoby, które przeholowały z alkoholem i mają tzw. „syndrom dnia poprzedniego”. Jeden i drugi typ Pacjenta ma świadomość, że rezygnacja z picia będzie się wiązała z szeregiem uciążliwych dla organizmu objawów. Bardzo ważne jest zatem zrobienie tego pierwszego istotnego kroku ku zerwaniu z nałogiem alkoholowym, któremu nie będą towarzyszyć nieprzyjemne konsekwencje. Odtruwanie alkoholowe jest w takiej sytuacji idealną opcją. Proces ten polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn, przy jednoczesnym dostarczeniu potrzebnych witamin, a także minerałów i elektrolitów. Dzięki temu właściwie natychmiast poprawia się nie tylko stan fizyczny (ogólne samopoczucie chorego), ale także psychiczny stan chorego. 

Odtruwanie alkoholowe przywróci poprawne funkcjonowanie organizmu, czego efektem będzie również lepsze samopoczucie chorego. Odtruwanie jest zatem pierwszym niezwykle ważnym krokiem na drodze walki z uzależnieniem. Łącząc odtruwanie alkoholowe  z terapią psychologiczną procedura ta przynosi długotrwałe i skuteczne efekty. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj