Okresy rozliczeniowe w fotowoltaice – co powinieneś wiedzieć

Większość właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych decyduje się na model prosumencki, wedle którego nadwyżki wyprodukowanego prądu trafiają do sieci elektroenergetycznej. W chwilach niedoboru energia jest natomiast pobierana z sieci za darmo w ramach upustu. Prosumenci, podobnie jak konsumenci, mogą uzgodnić z dostawcą energii wybrane okresy rozliczeniowe. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna on-grid?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid pozwala zrezygnować z kosztownego akumulatora energii na rzecz przekazywania nadwyżek do sieci. W ten sposób to dystrybutor energii zapewnia jej magazynowanie. Energia przekazana do sieci elektroenergetycznej jest oczywiście zliczana. Gdy w instalacji fotowoltaicznej występuje niedobór, prąd jest pobierany z sieci, a prosument może darmowo wykorzystać energię o wartości 80% lub 70% oddanej wcześniej do sieci, zależnie od mocy instalacji fotowoltaicznej.

Na czym polegają okresy rozliczeniowe prosumenta w fotowoltaice?

Prosumenci otrzymują od dystrybutora faktury, które oprócz zużycia uwzględniają również energię przekazaną do sieci. Rozliczenie może następować w wybranych okresach, najczęściej 1-, 2-, 4-, 6- lub 12-miesięcznych. Warto jednak pamiętać, że okresy rozliczeniowe nie mają znaczenia z punktu widzenia możliwości wykorzystania energii. Taka opcja istnieje przez okres 12 miesięcy, a rozliczenie nie ma na nią wpływu.

Jaki okres rozliczeniowy opłaca się wybrać?

Nie oznacza to jednak, że wybór okresu rozliczeniowego nie ma znaczenia. U wielu dostawców częstszy okres rozliczeniowy może wiązać się z wyższą opłatą stałą wynikającą z konieczności dokonania odczytów z licznika. Dlatego zazwyczaj najlepiej zdecydować się na roczny okres rozliczeniowy, dzięki czemu faktura będzie zresztą bardziej czytelna i pozwoli lepiej przeanalizować efektywność instalacji fotowoltaicznej.

Jak poradzić sobie z prognozowanym i opłatami?

Właściciele domów, którzy dopiero zainwestowali w fotowoltaikę i stali się prosumentami często miewają problem z fakturami prognozowanymi. Opłaty są w ich przypadku naliczane na podstawie zużycia zeszłorocznego. Faktury można wówczas opłacić, a później przez wiele miesięcy, a nawet lat zapomnieć o rachunkach za prąd. Innym rozwiązaniem jest wystąpienie o zwrot nadpłaty. Najbardziej opłaca się jednak złożyć wniosek o zmniejszenie prognozowanych faktur do wysokości opłat abonamentowych, do czego odbiorcy energii mają pełne prawo.

Posiadasz nieużywane grunty rolne? Być może zainteresuje cię dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne? To pewny dochód przez kilkadziesiąt lat sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych za hektar!

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl