Otyłość – jak sobie z nią poradzić?

0

Otyłość z racji swojej popularności urosła do rangi jednej z chorób cywilizacyjnych. Pęd życia, brak czasu na aktywność fizyczną oraz niektóre choroby sprawiają, że wśród społeczeństwa pojawia się coraz więcej kilogramów. Niestety, otyłość nie wpływa jedynie na zmianę wyglądu osoby nią dotkniętej, a również na obniżenie samopoczucia i rozwój wielu problemów zdrowotnych. Jak sobie z nią poradzić i jaka jest rola psychologa w jej leczeniu?

Gabinet dietetyka – pierwsza linia obrony

Otyłość jest problemem wielu płaszczyzn. Oprócz tego, że stanowi odrębną jednostkę chorobową ujętą w klasyfikacji WHO, prowadzi do rozwoju innych chorób lub stanów nagłych takich jak miażdżyca, cukrzyca, udar mózgu czy zawał serca. Z tego powodu warto jak najszybciej udać się na wizytę do dietetyka, który przyjrzy się prowadzonej diecie oraz zaleci jej modyfikacje. W wielu przypadkach już sama pomoc dietetyka pozwala pacjentowi na redukcję masy ciała i odzyskanie zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zadanie łatwe i wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń. Chorzy często zmagają się z kłopotami z motywacją, ponieważ przez długi czas nie dostrzegają efektów swojej pracy – walka z otyłością jest procesem, dlatego nierzadko wymaga kontaktu ze specjalistą, który pokieruje pacjentem i zadba o proces jego leczenia już po ułożeniu odpowiedniej diety. Specjalistą tym może być lekarz, do którego warto udać się w celu analizy przyczyn problemu oraz psycholog w formie online. Lekarz pozwoli na ocenę czy znaczna nadwaga nie wynika z występujących u pacjenta chorób – otyłość może się rozwinąć w przebiegu zaburzeń hormonalnych lub jako efekt przewlekłego stosowania niektórych leków. Psycholog z kolei zapewni pacjentowi niezbędne wsparcie związane ze zrozumieniem jego problemu oraz utrzymaniem samoświadomości i motywacji pacjenta.

Określenie przyczyn otyłości warunkiem skutecznego działania

Pierwszym krokiem na drodze do redukcji masy ciała jest określenie przyczyny otyłości. Dopiero wizyta u lekarza jest w stanie wykazać czy nie kryją się za nią choroby podstawowe. Badanie lekarskie jest również wskazane z tego względu, że długo utrzymująca się otyłość niemal zawsze prowadzi do zmian w układzie sercowo-naczyniowym czy hormonalnym. Podstawą jest więc diagnoza, czy te nie rozwinęły się u danego pacjenta – szybkie wprowadzenie terapii pozwoli poprawić samopoczucie pacjenta i zapobiec nieodwracalnym zmianom. Gdy zidentyfikowana zostanie przyczyna otyłości, można przystąpić do jej leczenia. Najważniejszą metodą jest odpowiedni plan dietetyczny obejmujący każdy posiłek spożywany przez pacjenta. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem terapii jest odpowiedni, dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta wysiłek fizyczny. Należy pamiętać, że kluczem nie jest jego intensywność, a regularność. Jeśli podejścia te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, możliwe jest włączenie przez specjalistę leczenia farmakologicznego zdolnego do hamowania ośrodka głodu w podwzgórzu czy ograniczenia wchłaniania tłuszczów z przewodu pokarmowego. Nadmierna masa ciała może mieć też przyczyny psychospołeczne takie jak przewlekły stres, lęk czy depresja. Kontrola tych przyczyn nie jest możliwa bez zaangażowania psychiatry oraz psychologa.

Psycholog – remedium w walce nie tylko z otyłością

Rola psychologa w leczeniu wszystkich chorób przewlekłych jest nieoceniona. Choroby neurologiczne, cukrzyca czy właśnie otyłość wymagają długiego i często obciążającego pacjenta postępowania. Leczenie otyłości wiąże się bowiem ze zmianą stylu życia pacjenta oraz jego nawyków żywieniowych, a nawet samego podejścia do czynności jedzenia. Psycholog najpierw postara się zrozumieć jaka jest natura problemów żywieniowych pacjenta i na tej podstawie określi, z jakimi problemami zmaga się pacjent oraz jak może im zaradzić. Pomoże on w akceptacji stanu, w którym znajduje się aktualnie pacjent oraz w jasny sposób wskaże, w jakim miejscu znajdzie się on za jakiś czas i jakie są środki, które musi przedsięwziąć, by cel ten osiągnąć. Aby podjąć pierwsze kroki na drodze do wyleczenia, nie trzeba wychodzić z domu. Pomocna okaże się tu pomoc psychologiczna online – https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/. Zalet spotkań zdalnych w psychologii jest wiele, a możliwość przebywania w komfortowym dla pacjenta otoczeniu, wygoda i znaczna oszczędność czasu są tylko częścią z nich.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here