Paddington to jeden z najbardziej ukochanych misiów w historii literatury dziecięcej. Stworzony przez brytyjskiego pisarza Michaela Bonda, zadebiutował w książce „Miś zwany Paddington” w 1958 roku. Inspiracją była samotna pluszowa zabawka, którą Bond dostrzegł na półce sklepowej w Boże Narodzenie 1956 roku. Nie przypuszczał wtedy, że ten niepozorny miś stanie się bohaterem serii książek sprzedanych w ponad 35 milionach egzemplarzy, przetłumaczonych na ponad 40 języków i bohaterem serii filmów. Najnowszy z nich „Paddington w Peru” od dzisiaj, przez miesiąc wyłącznie w serwsie PREMIERY CANAL+.

Miś z dalekiego Peru, w charakterystycznym niebieskim płaszczu i czerwonym kapeluszu, trafia do Londynu, gdzie zostaje przygarnięty przez rodzinę Brownów. Jego ulubionym przysmakiem jest marmolada, którą zawsze nosi w swojej walizce. Paddington jest niezwykle uprzejmy, ale niestety często wpada w tarapaty. Jego dobre serce i niezachwiana wiara w ludzi sprawiają, że wszyscy go kochają.

Przygody Paddingtona zostały przeniesione na ekran w trzech filmach fabularnych. Pierwszy z nich, „Paddington” z 2014 roku, odniósł ogromny sukces, zarabiając 76,3 miliona dolarów w USA i 268 milionów dolarów na całym świecie. Kontynuacja, „Paddington 2”, która miała premierę w 2017 roku, przyniosła 40,9 miliona dolarów na rynku amerykańskim i 227 milionów globalnie, zdobywając uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Najnowsza część serii, „Paddington w Peru”, trafiła na międzynarodowe ekrany w 2024 roku gromadząc w Polsce prawie 800 tys. widzów. W filmach głosu Paddingtonowi użycza Ben Whishaw, którego ciepła i pełna uroku interpretacja podbiła serca widzów.

Paddington pojawił się także w innych formach kultury. W 2007 roku odbyła się premiera spektaklu Paddington Bear’s First Concert w Cadogan Hall w Londynie, wprowadzając misia na scenę muzyczną. W 2018 roku brytyjska poczta Royal Mail wydała specjalną serię znaczków upamiętniających 60. rocznicę powstania tej postaci. Rok później Brytyjska Mennica Królewska wprowadziła do obiegu limitowaną serię kolekcjonerskich monet z Paddingtonem, które szybko stały się cennym nabytkiem dla miłośników misia. W 2022 roku Paddington zyskał jeszcze większą sympatię Brytyjczyków, gdy pojawił się w wyjątkowym filmiku u boku królowej Elżbiety II z okazji jej Platynowego Jubileuszu.

Paddington to postać, która od ponad 60 lat uczy dzieci i dorosłych, że uprzejmość, odwaga i odrobina marmolady mogą uczynić świat lepszym miejscem.

Ciekawostka: Miś Paddington, choć jest fikcyjną postacią, pochodzi z Peru, co sugeruje, że mógłby być niedźwiedziem okularowym (Tremarctos ornatus), znanym również jako niedźwiedź andyjski. To jedyny gatunek niedźwiedzia występujący w Ameryce Południowej. Co ciekawe, w 2021 roku naukowcy zaobserwowali w Peru niedźwiedzia okularowego o jasnym, niemal złotym futrze, co przywodzi na myśl wygląd literackiego Paddingtona. 

W najnowszej odsłonie filmowej przygód, Miś Paddington wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic. Przed nimi podróż życia, która poprowadzi ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru!

W najnowszej odsłonie serii filmów o Paddingtonie, występują znani z poprzednich części aktorzy, a towarzyszą im zupełnie nowe twarze. W filmie „Paddington w Peru” zagrali: nagrodzona Oscarem Olivia Colman oraz nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Antonio Banderas, który swoją miłość do dzikich przygód udowodnił ostatnio w produkcjach „Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia” oraz „Uncharted”. W polskiej wersji językowej, swoich głosów użyczyli: Artur Żmijewski (oczywiście w roli Paddingtona), Maja Ostaszewska, Mateusz Damięcki, Robert Makłowicz, Wiktoria Gąsiewska i Artur Andrus.

Roli reżysera podjął się Dougal Wilson – pomysłowy, wizjonerski i cieszący się wielkim uznaniem twórca filmów reklamowych oraz teledysków dla takich zespołów jak Coldplay, Massive Attack i Bassement Jaxx. Za wykraczającą poza ocean i naszą półkulę ziemską historię odpowiada specjalista od zwariowanych opowieści Mark Burton – scenarzysta „Paddingtona 2” oraz niezapomnianej serii filmów „Madagaskar”. Zdjęcia do filmu realizowane były w Wielkiej Brytanii, Peru oraz Kolumbii

W serwisie PREMIERY CANAL+ dostępne są również dwie wcześniejsze części serii filmów o Paddingtonie” „Paddington” i „Paddington2”.