Panele czy płytki – co wybrać?

Remont wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji. Nie warto jednak podejmować ich w emocjach – każdy zakup powinien być bardzo przemyślany. Podłoga stanowi absolutną podstawę. Powinna być przede wszystkim solidna i odporna na zniszczenia. Wiele osób zastanawia się co wybrać – panele czy płytki? Jakie są wady i zalety tych dwóch materiałów? Sprawdź szczegóły w artykule.

Szeroki wybór paneli podłogowych

Na rynku dostępnych jest mnóstwo paneli różniących się od siebie kolorem, fakturą, kształtem i grubością. Standardowe panele wykonane są z płyty MDF lub HDF i dostępne są w sklepach w bardzo przystępnych cenach. Na rynku dostępne są także panele laminowane, drewniane i winylowe. Które z nich wybrać? Wybór jest trudny. Każdy rodzaj paneli posiada sporo zalet. Często na ostateczny wybór paneli wpływa jednak ich cena. Nie warto jednak kupować najtańszych paneli niskiej jakości. Po kilku latach podłoga będzie wymagała wymiany, a pieniądze zaoszczędzone przy pierwszym zakupie, nie pokryją kosztów drugiego zakupu.

Panele to podstawowy element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Świetnie sprawdzają się w pokojach, gdzie mają ograniczony kontakt z wodą. Wadą paneli jest to, że po długim kontakcie z wodą mogą się zniszczyć. Proces jest zazwyczaj nieodwracalny i jedyną opcją jest wymiana całej podłogi albo pojedynczych paneli. Panele różnią się od siebie jakością, grubością i odpornością na uszkodzenia, zazwyczaj jednak są bardzo wytrzymałe, solidne i odporne na zarysowania i wgniecenia. Takim przykładem są np. panele drewniane – nie rysują się, nie pęcznieją po kontakcie z wodą, są bardzo solidne i ponadczasowe. Panele dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i w różnych wzorach. Bardzo wiele osób decyduje się na ich zakup. Nic dziwnego, mają wiele zalet. A co z płytkami?

Płytki – trwałe i odporne na zniszczenia

Płytki kładzione są zazwyczaj w łazienkach, kuchniach i na korytarzach. W tych miejscach często dochodzi do kontaktów z wodą. Płytki zapewniają pewnego rodzaju zabezpieczenie. W porównaniu do paneli nie pęcznieją od wody. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych – ich wybór jest naprawdę spory. Wiele osób zastanawiających się nad ich kupnem, ma pewne wątpliwości. Dlaczego? Ponieważ płytki są znacznie zimniejsze od paneli. Chodzenie na boso po płytkach może być nieprzyjemne. Płytki są chłodne w dotyku, więc wiele osób decydujących się na ich zakup, robi to w pakiecie z ogrzewaniem podłogowym. Płytki mają także wiele zalet. Długotrwały kontakt z wodą nie niszczy płytek – to chyba jeden z największych plusów! Dodatkowo są bardzo trwałe, a żeby je zarysować, trzeba naprawdę się postarać.

Jaką więc podjąć decyzję? Na szczęście stworzono wysokiej jakości produkty, które są połączeniem paneli i płytek. Są nimi panele imitujące płytki. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą zdecydować się, który z materiałów wybrać. Ten rodzaj paneli do złudzenia przypomina płytki. Czy są lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kafli? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Zarówno płytki, jak i panele mają wady i zalety. Co jednak powszechnie wiadomo, panele kładzione są zazwyczaj w pokojach, a płytki w kuchniach, łazienkach i na korytarzach. To jednak nie zasada, której trzeba rygorystycznie przestrzegać. Coraz więcej osób urządzających swoje mieszkanie w nowoczesnym stylu, decyduje się na płytki w pokojach, a nawet w całym domu lub mieszkaniu!

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl