Historie o tajemniczych morderstwach i próbach ich rozwiązania z popularnych seriali takich jak „Endeavour: Sprawy młodego Morsa” i „Detektyw Murdoch” cieszą się uznaniem wielu widzów. Nadszedł czas, by do grona doświadczonych profesjonalistów dołączyła kobieta detektyw: Panna Marple. Serial oparty jest na powieściach Agathy Christie, z której pierwsza z udziałem starszej pani detektyw, „Morderstwo na Plebanii”, ukazała się w 1930 roku. Premiera produkcji „Panna Marple” już w najbliższą sobotę, 6 lutego o godz. 21:30 na kanale Epic Drama.

Panna Jane Marple to urocza starsza pani, kwintesencja angielskiej starej panny z zamiłowaniem do ogrodnictwa. Mieszka w urokliwej wiosce St Mary Mead. Jej niepozorny wygląd skrywa ostrą jak brzytwa intuicję do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dama i Dale – nowy serial dokumentalny braci Duplass. Zwiastun

Panna Marple ma niezwykle bystry, analityczny umysł, a przy tym wydaje się, że wręcz przyciąga zbrodnie i morderstwa. Miejscowa policja, choć początkowo niechętna, szybko odkrywa, że jej wyjątkowe zdolności mogą być niezwykle pomocne. Panna Marple prowadzi śledztwa w sprawach tajemniczej śmierci nielubianego pułkownika Luciusa Protheroe, zabójstwa dokonanego w pociągu czy ciała młodej kobiety znalezionego w bibliotece, a nawet morderstwa, do którego jeszcze nie doszło!

W pierwszych trzech sezonach serialu w postać Panny Marple wciela się Geraldine McEwan. Słynna brytyjska aktorka zagrała sprytną i ciekawską Jane Marple także w kilku adaptacjach powieści królowej kryminałów – „Noc w bibliotece”, „Morderstwo na plebanii”, „4.50 z Paddington” i „Morderstwo odbędzie się”. W 2005 roku otrzymała nominację do Nagrody Satelity za wybitną kreację w czterech filmach.

McEwan jest znana telewizyjnej publiczności dzięki występom w filmach „Pełnia życia panny Brodie” oraz „Nie tylko pomarańcze”. Za ten drugi otrzymała w 1991 roku nagrodę BAFTA. W 2010 roku użyczyła swojego głosu do filmu animowanego „Tajemniczy świat Arrietty”. Zmarła zaledwie pięć lat później, w 2015 roku.

„Dzięki roli Panny Marple czuję, jakby powierzono mi skarb narodowy. Zdążyłam go już polubić i zaopiekować się nim”, powiedziała.

Obok Geraldine Mc Ewan w serialu „Panna Marple” występują znamienici aktorzy, którzy zagrali w filmie „Noc w bibliotece”. W przyjaciółkę Panny Marple, Dolly, wciela się Joanna Lumley. Ponadto w serialu pojawiają się Simon Callow jako Colonel Melchett, David Walliams jako George Bartlett oraz Jamie Theakston jako Mark Gaskell.

„Praca nad tymi adaptacjami z tak utalentowanymi scenarzystami przyniosła mi wiele radości. Wiernie odtworzyliśmy ducha powieści, ale dodaliśmy kilka niespodzianek, które utrzymają zagorzałych fanów w napięciu. Oglądając serial dowiemy się wiele o przeszłości Panny Marple”, zapewnił producent serialu, Damien Timmer.

Premiera 1. sezonu „Miss Marple” 6 lutego o 21:30 na kanale Epic Drama.