Trzyczęściowy film dokumentalny “Pierwsza piątka” pokazuje życie i spojrzenie na świat pięciu wyjątkowych kobiet współtworzących fiński rząd w bezprecedensowych czasach.

Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy Sanna Martin w wieku 34 lat została najmłodszą premier na świecie i stanęła na czele sfeminizowanego rządu. Pięć liderek szybko musiało zmierzyć się z bezprecedensowymi wydarzeniami na całym świecie. Kiedy udało im się przeprowadzić kraj przed pandemię COVID – 19, wybuchła wojna w Ukrainie. Czy Sannie Martin uda się wprowadzić Finlandię do NATO?

Dokument pokazuje nie tylko zawodową sferę życia pięciu najważniejszych kobiet w Finlandii, ale także ich życie prywatne. Skąd się wzięły? Jak udaje im się wszystko pogodzić? Co je motywuje i napędza do działania? Co myślą o współczesnym świecie i sytuacji kobiet?

“Pierwsza piątka” to niezwykły  pokaz siły wyjątkowych polityczek, które mierzą się nie tylko z problemami na skalę międzynarodową, ale także z szarą codziennością.

Pierwsza fińska seria dokumentalna HBO Max  składa się z trzech części. Wszystkie można już oglądać na platformie. 

Dokument “Pierwsza piątka” został wyprodukowany przez FremantleMedia Finland Oy i wyreżyserowany przez Mia Halme. Producentami wykonawczymi z ramienia HBO Max są Hanka Kastelicova oraz Christian Wikander.