Pochyła działka pod budowę domu – jak ją wykorzystać? Propozycje na pochyłą działkę

0

Nierówny teren czy jego znaczna pochyłość w pierwszej chwili kojarzy się z przekleństwem dla budujących i remontujących. Jednak w przypadku tego typu terenów można je wykorzystać na różne sposoby. Mogą posłużyć jako fantazyjne wykończenie ogrodów pod względem architektonicznym, ale też przydadzą się jako nietypowa powierzchnia pod projekty domów, które specjalnie są dostosowane do tego typu terenów. Dzięki temu właściciel działki, na której ma stanąć taki budynek nie jest stratny i może śmiało inwestować w budowę, która będzie realizowana przez specjalistów w swoim zawodzie.

Dlaczego warto inwestować w domy na terenach pochyłych?

Decydując się na zakup ziemi, która jest trudnym terenem zdecydowanie zaoszczędzi się na wydatkach związanych z zakupem terenu pod budowę. Działki na terenach pochyłych są zazwyczaj o kilka – kilkanaście procent tańsze od standardowych, które nie mają żadnych nierówności. Dlatego w takim przypadku, jeśli chcemy zainwestować w dom więcej pieniędzy niż zamierzaliśmy – zdecydowanie warto przemyśleć kwestię kupienia działki pochyłej. Dodatkowo, warto wiedzieć, że projekty domów na pochyłą działkę na DomoweKlimaty.pl są dostępne właściwie od ręki i dzięki licznym propozycjom każdy znajdzie coś dla siebie.

Co jest lepsze? Duży dom czy dom o mniejszej powierzchni?

Od jakiegoś czasu można zaobserwować spore zainteresowanie taką dziedziną jak minimalizm. Dzięki temu wzrosła również popularność domów o powierzchni mniejszej niż 70 metrów kwadratowych czy tych, które łącznie mają powierzchnię wielkości 35 metrów kwadratowych. Młodzi ludzie dostrzegli, iż nie muszą się otaczać nadmierną ilością rzeczy, które są im zbędne i nawet powierzchnia użytkowa w domu nie musi być duża. W pierwszej chwili duże domy kojarzą się z elegancją i luksusem, który wyznacza pozycję mieszkańców domu. Jednak w tym przypadku spora ilość osób decydujących się na inwestycję związaną z budową własnego domu nie chce już mieć wielkopowierzchniowych domostw, które będą uporczywe w późniejszym sprzątaniu. Kompaktowe rozmiary stały się tak samo popularne jak te domy, które mają większy metraż.

Jak zaaranżować ogród na pochyłym terenie lub skarpie?

Pochyłość terenu nie musi być wadą. Może być jak najbardziej jego zaletą. Dzięki nietypowemu ułożeniu terenu można zdecydować się na założenie wielu skalniaków lub skarp ozdobnych, które będą cieszyć oko przez cały rok. Warto w takich ogrodach postawić na rośliny zimozielone, które nawet w okresie jesienno-zimowym posiadają zielone liście, które zdobią zaaranżowane skalniaki. Inwestycja w ogród może być przyjemnym zajęciem, które usprawni działanie terenu rekreacyjnego wokół niewielkiego domu. Ponadto działki, które zostaną wyposażone w małe domy mogą mieć dodatkowe udogodnienia w postaci tarasu, na którym będzie można urządzić ogród w donicach lub specjalnych skrzynkach przystosowanych do takiego bytowania roślin. 

Jakie zalety niesie ze sobą budowa domu na terenie pochyłym?

Projekt domu na pochyłym terenie musi zostać odpowiednio dopasowani do kąta nachylenia terenu. Warto również spojrzeć z której strony będą padać promienie słoneczne. Idealnie doświetlony taras, który będzie po stronie zachodnio-południowej świetnie sprawdzi się jako miejsce do opalania czy wypoczynku na leżakach z grillem w tle. Ponadto nierówność terenu nie musi oznaczać przekleństwa w postaci dodatkowych kosztów, które zostałyby poniesione przy wyrównwaniu terenu. Dzięki wielu rozwiązaniom i fantazyjnym projektom można zaszaleć jako inwestor przy wyborze opcji dodatkowych takich jak budowa piwnicy, garażu podziemnego czy chociażby werandy na dużej wysokości, pod którą zostanie umieszczony ogród ozdobny.

Jak widać inwestycja w taki dom nie jest wcale taka beznadziejna jaką może wydawać się w pierwszej chwili. Dzięki zaletom domów, które są postawione na nierównym terenie zyskujemy przede wszystkim więcej możliwości pod względem finansowym czy chociażby aranżacyjnym. Gotowe projekty domów mogą być zawsze nieco zmodernizowane na żądanie klienta, a to tylko zwiększa atrakcyjność danego projektu. Po zainwestowaniu w porządny projekt, który jest dostępny na wyżej wspomnianej stronie, zdecydowanie warto przyjrzeć się aspektom praktycznym naszego przyszłego domu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych opóźnień oraz niepotrzebnych wydatków, a to zdecydowanie dobrze rokuje na terminowość wykonywanych przez specjalistów prac budowlanych. Nietypowy projekt domu na tego typu terenach to również podniesienie atrakcyjności okolicy pod względem wizualnym, a także podniesienie prestiżu pod względem towarzyskim wśród gości, którzy będą odwiedzać to miejsce po skończeniu budowy!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here