Prognozy pogody w służbie ludzkości

W Wielkiej Brytanii w minionym czasie miały miejsce burze Ciara i Dennis, a Hiszpania i Francja zostały dotknięte silnymi burzami, natomiast Australia ucierpiała z powodu ekstremalnych upałów, co dodatkowo doprowadziło do pożarów. Prognozy pogody przewidujące takie wydarzenia i pomagają ludziom się przygotować i zniwelować ewentualne skutki zjawisk pogodowych. Przykładem polskiego serwisu jest icmmeteo.pl, dzięki któremu możemy sprawdzić, co wydarzy się w pogodzie w najbliższej przyszłości i czy powinniśmy obawiać się ewentualnych skrajnych warunków pogodowych. Co składa się na prognozy i dlaczego nie zawsze są dokładne?

Statystyki i nieustanny monitoring

W prognozach pogody zbiera się jak najwięcej informacji o aktualnej pogodzie i stanie atmosfery. Obserwacje i statystyki, takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność i prędkość wiatru, są zbierane z całego świata, a następnie wprowadzane do potężnych superkomputerów. Na przykład w Wielkiej Brytanii Met Office właśnie zapewnił sobie pomoc w postaci projektu superkomputera kosztującego 1,2 miliarda funtów, który będzie służył w celu analizy tych danych. 

Głównym czynnikiem ograniczającym jest to, jak szybko te komputery mogą przetwarzać wszystkie te informacje w celu sporządzenia prognozy. Meteorolodzy monitorują również bieżące warunki pogodowe, aby upewnić się, że prognoza pomoże, gdy będzie działo się w pogodzie coś skrajnego. W Polsce to polski radar pogodowy  wskazuje powyższe czynniki pogodowe i dzięki niemu również możemy analizować dane.

Dlaczego prognozy pogody są czasami błędne?

Ze względu na chaotyczny charakter atmosfery, nawet niewielkie zmiany w oceanie mogą mieć znaczący wpływ na położenie i siłę systemu pogodowego, gdy dotrze on na przykład na ląd. Atmosfera jest rozległa i złożona i niemożliwe jest dokładne monitorowanie każdej jej części, więc nieuchronnie istnieją luki w tych obserwacjach. W rezultacie coś można przegapić lub po prostu nie obserwować w pełni. Prognoza na siedem dni od danego dnia prawdopodobnie zmieni się, zanim nadejdzie prognozowany dzień. Jednak wraz z poprawą naszego zrozumienia atmosfery, wraz z postępem w technologii komputerowej, prognozy na przyszłość stają się coraz dokładniejsze. 

Met Office z Wielkiej Brytanii twierdzi, że jego czterodniowa prognoza jest teraz tak dokładna, jak jednodniowa prognoza była 30 lat temu. Jeśli chodzi o dokładność, nawet do kilku miejsc po przecinku to kalkulator walutowy https://pl.exrates.pro jest dokładny i wskaże w pełni dokładne przeliczenie danej waluty. Dłuższe prognozy mogą nadal dobrze kierować ogólnymi trendami, takimi jak to, czy będzie bardziej wilgotno, czy sucho niż średnia w danym momencie. Możemy również użyć komputerów do modelowania, w jaki sposób nasz klimat, a nie codzienna pogoda, może wyglądać, na wiele dziesięcioleci w przyszłości.

Dlaczego pogoda jest tak trudna do przewidzenia?

Niektóre wzorce pogodowe są szczególnie trudne, jeśli chodzi o dokładną prognozę dla danej lokalizacji. Deszcze są tak małymi cechami pogodowymi, że trudno dokładnie przewidzieć, gdzie się rozwiną. Możesz myśleć, że prognoza była błędna, ponieważ spodziewałeś się deszczów, ale nie widziałeś żadnego, podczas gdy zaledwie milę dalej była ulewna burza. Dlaczego otrzymujemy różne prognozy? Dokładne dane są niezwykle ważne – takie znaleźć można na https://mapia.pl, nie dotyczą może pogody, ale firm, które mogą zajmować się podobną tematyką.

Co zrobi jutro pogoda?

Wiele różnych organizacji na całym świecie tworzy prognozy pogody, wykorzystując do tego różne programy komputerowe. Niektórzy mogą przewidzieć pasmo deszczu, które nadejdzie gdzieś o 21:00, podczas gdy inni mogą mieć go po północy. Różne organizacje medialne biorą prognozy pogody od różnych dostawców i w zależności od tego, kogo preferujesz, możesz zobaczyć różnice. Istnieje również coraz więcej aplikacji pogodowych zasilanych przez różnych dostawców danych i każdy z nich może używać różnych metod wyświetlania prognozy. Jeśli istnieje 30% szans na deszcz, jedna aplikacja może wybrać symbol prysznica, podczas gdy inna wybiera symbol częściowo zachmurzenia, ponieważ istnieje 70% szans, że deszczu nie będzie na pewno.

Prognoza pogody w przyszłości

Wraz z rozwojem technologii komputerowej, w szczególności szybkości przetwarzania, będziemy mogli rejestrować coraz więcej obserwacji. Będą one układane w coraz bardziej złożone równania, szybciej tworząc prognozy dla coraz mniejszych obszarów. Powinno to prowadzić do dokładniejszych prognoz w przyszłości.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl