Nikt z nas nie jest odporny na problemy zdrowotne. Nawet ci, którzy stale zwracają na to szczgólną uwagę, często mogą znaleźć się w gabinecie urologa.
Aby lekarz postawił prawidłową diagnozę i przepisał skuteczne leczenie, należy odpowiednio przygotować się na wizytę. Musisz także wybrać wykwalifikowanego specjalistę. Nowoczesna urologia w Warszawie pozwoli ci uzyskać terminową konsultację i pełną terapię.
Przygotowywanie się do wizyty u lekarza – krok po kroku
Urolog jest specjalistą zajmującym się leczeniem układu moczowego i męskiego układu rozrodczego. Kobiety również zgłaszają się do lekarza z pierwszymi problemami. Niewiele osób wie, ale przed wizytą u lekarza należy się przeszkolić. Umożliwi to lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy i przepisanie skutecznego leczenia.
Co należy zrobić 2-3 dni przed przyjęciem
Jeśli wybierasz się na wizytę do urologa, powinieneś wykluczyć stosunek seksualny kilku dni przed wizytą. Pozwoli to lekarzowi uzyskać jasny obraz kliniczny.
Lepiej przyjść do specjalisty ze wszystkimi zaświadczeniami lekarskimi, wynikami testów i badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Mając powyższe dokumenty na rękach, lekarz szybko przeprowadzi wywiad i znajdzie przyczynę problemów zdrowotnych.
Wielu pacjentów wstydzi się urologów, ale w tym przypadku trzeba być szczerym. Nie bój się mówić o swoich problemach. Aby uzyskać pełną konsultację, musisz zapisać wszystkie interesujące Cię pytania przed wizytą. W ciągu kilku dni będziesz mógł sporządzić pełną listę, którą zdecydowanie powinieneś zabrać ze sobą do lekarza.
Poranek przed przyjęciem
Konieczne jest opróżnienie jelita. Kiedy mężczyzna zwraca się do specjalisty z problemami, pierwszą rzeczą, którą lekarz przepisuje, jest badanie prostaty. W ten sposób bada się odbytnicę, która musi być oczyszczona z kału.
Rano musisz wziąć higieniczny prysznic i zmienić bieliznę. Nie musisz używać mydła, żeli ani roztworów antyseptycznych. Wystarczy wziąć zwykły prysznic.
W dniu przyjęcia zabronione jest stosowanie produktów pielęgnacyjnych, a także należy zrezygnować z maści, kremów i czopków. To wszystko może znacznie skomplikować proces niektórych działań diagnostycznych. W przeciwnym razie lekarz będzie musiał samodzielnie oczyścić skórę podczas badania.
Kilka godzin przed przyjęciem
Dwie godziny przed wizytą urologa musisz pójść po raz ostatni do toalety. Pęcherz nie powinien być całkowicie pusty. Ponadto możliwe jest, że podczas wizyty lekarz może pobrać wymazy, za pomocą których przeprowadzi badanie mikroflory i badania infekcji narządów płciowych. Podczas oddawania moczu mikroflora jest wypłukiwana z cewki moczowej. Zmniejsza się również jej stężenie. Oczywiście wszystko to wpływa na wyniki badań.
Kilka godzin przed wizytą u urologa należy wypić dwie szklanki czystej wody niegazowanej. Jest to konieczne w przypadku, gdy lekarz musi wykonać badanie ultrasonograficzne pęcherza. W takim przypadku nie trzeba traktować tego z fanatyzmem. Wystarczą dwie szklanki. Lepiej, aby pęcherz nie był napięty.
Wizyta u urologa
Badanie urolog rozpoczyna od pobrania materiałów do badań. Odbywa się również przeprowadzenie wywiadu. Lekarz musi wyjaśnić wszystkie kluczowe punkty. Ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi objawami, a także ich nasileniem.
Nie bój się wizyty u urologa. Podczas badania lekarz nie będzie przeprowadzał bolesnych zabiegów. Lista działań diagnostycznych zostanie ustalona na początku wizyty. Całe podejście specjalisty zależy od pacjenta, z którym ma do czynienia. Płeć i wiek również odgrywają kluczową rolę.
Jeśli do urologa zwraca się mężczyzna, lekarz bada węzły chłonne znajdujące się w okolicy pachwiny na pierwszej wizycie. Prącie, prostata i moszna nie pozostaną bez uwagi. Być może podczas badania tych narządów u pacjenta może wystąpić zespół bólowy, ale dzieje się tak tylko w przypadku zaawansowanego zapalenia gruczołu krokowego. Aby badanie było tak wygodne, jak to możliwe, lepiej wcześniej ostrzec urologa o wszystkich problemach.
Jeśli do urologa zwraca się kobieta, to badanie pęcherza może odbyć się na fotelu ginekologicznym. W ten sposób o wiele łatwiej będzie lekarzowi określić suchość pochwy i zdiagnozować wypadnięcie narządów. Podczas badania kobieta nie odczuwa dyskomfortu ani bólu.
Urolog może badać dzieci. Ich badanie odbywa się wyłącznie w obecności rodziców. Według ekspertów konieczne jest poszukiwanie pomocy nie tylko wtedy, gdy dziecko zaczyna mieć poważne problemy. Istnieje coś takiego jak badanie profilaktyczne, które zaleca się przeprowadzać co 6-12 miesięcy. Pozwoli to lekarzowi zdiagnozować początek patologii na czas i przepisać skuteczne leczenie. Ostatnio lekarze zaczęli częściej diagnozować raka prostaty. Dlatego, aby uniknąć poważnych konsekwencji, nie powinieneś milczeć o swoich problemach. W przypadku najmniejszych wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych specjalistów.
Materiał zewnętrzny. Przed skorzystaniem z produktu lub usług należy skonsultować to ze specjalistą.