Śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, kryzysy życiowe, epizody depresji czy inne trudności natury psychicznej to sytuacje, w których człowiekowi wali się cały świat. W obliczu takich tragedii praktycznie każdy jest podłamany. Nie ma człowieka, którego nie ruszyłoby jedno z wymienionych wydarzeń. Jak wyjść z dołka po takich przejściach? Wiele osób w internecie przekonuje, że wystarczy uwierzyć w siebie, pooglądać trochę motywacyjnych filmów i być pewniejszym siebie. Brzmi miło i wydaje się proste do realizacji. Jednak w rzeczywistości budowanie pewności i wiary w siebie po traumach jest niesamowicie trudnym zadaniem i do jego sukcesywnej realizacji niezbędne jest profesjonalna pomoc. Doświadczony psychoterapeuta pomaga z wszelkimi życiowymi trudnościami z obszaru emocji i psychiki. Szukasz psychologa/psychoterapeuty w Bydgoszczy? Czytaj do końca!
Jak przejawiają się zaburzenia osobowości i zaburzenia lękowe?
Zaburzenia osobowości czy zaburzenia lękowe to przypadłości, które wymagają pomocy psychologicznej, a w skrajnych przypadkach psychoterapii. Jak rozpoznać takie zaburzenia? To dosyć trudne i wymaga sporego zaangażowania. Są jednak pewne zachowania, które świadczą o tym, że dana osoba może potrzebować pomocy. Co to za zachowania? Jak to rozpoznać? To zależy od rodzaju zaburzenia. Ekscentryczne podejście, nadmierna podejrzliwość, niecodzienna mowa i zachowania wskazywałaby na osobowość paranoiczną bądź schizoidalną. Wycofanie albo radykalne postawy – nic poza tym – to objaw charakterystyczny dla osobowości histronicznej i borderline. Natomiast odrzucanie na starcie wszelkich nowości oraz duże, ogólne poczucie lęku to przejaw osobowości unikającej. W przypadku zaburzeń lękowych sprawa wygląda podobnie – dzielimy objawy w zależności od rodzaju zaburzenia. Fobia to zaburzenie, którego objawy są szczególnie widoczne w momencie narażenia potencjalnego chorego na element, który dotyczy przypadłości. Osoba z fobią będzie za wszelką cenę unikać miejsc czy przedmiotów wywołujących napięcie. Jeśli jednak się to nie uda, to pojawi się przyspieszone bicie serca, zimne poty oraz uczucie omdlewania. Lęk napadowy przejawia się uczuciem szybko bijącego serca, bólem w klatce piersiowej, dusznościami, zawrotami głowy oraz niepokojem. Lęk uogólniony to zaburzenie, które objawia się stałym uczuciem zdenerwowania, poceniem się, zawrotami głowy i bezradnością. Jeśli notorycznie obserwujesz np. jedną z grup wymienionych objawów, to warto szczerze porozmawiać z tą osobą o Twoich przypuszczeniach. To bardzo ważne dla jej zdrowia psychicznego. Może się okazać, że ta osoba wie, że potrzebuje pomocy – terapii – ale po prostu się wstydzi. W takim wypadku pomóż jej. Psychoterapia w Bydgoszczy jest świetnym sposobem na przepracowanie wszelkich trudności życiowych.
Psycholog dziecięcy – kiedy iść z dzieckiem na wizytę?
Dziecko sprawia problemy wychowawcze? Nauczyciele się na nie skarżą? Rówieśnicy również? A może nie potrafi nawiązać z nimi relacji ze względu na trudności z wejściem w nową rzeczywistość? Pierwszą możliwością jest szczera rozmowa z dzieckiem, w trakcie której omówisz z nim problematyczne kwestie. Jeśli jednak rozmowy nie pomagają, to warto rozważyć wizytę u psychologa, który przepracuje z dzieckiem określone problemy.
Psychoterapia dla osób dorosłych – indywidualna vs grupowa
To zależy. Obie z opcji mają swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą indywidualnej psychoterapii jest to, że jeden pacjent jest obiektem całego spotkania. Są osoby, którym spotkanie 1 na 1 ułatwia otwarcie się przed lekarzem. Jeśli jednak nie należysz do takich osób, to możesz rozważyć psychoterapię grupową. Grono osób z podobnymi problemami również sprawia, że łatwiej jest się otworzyć. To kwestia zależna od charakteru, a to już sprawa osobista dla każdego.
Psychoterapia – Podsumowanie
Tendencja do stygmatyzowania osób uczęszczających do lekarzy, takich jak psychiatra, psycholog czy terapeuta w Polsce zanika. To bardzo dobry objaw. Wciąż jednak jest dużo osób, które wstydzą się przyznać, że sobie nie radzą i potrzebowałyby pomocy lekarza psychiatry. Dlatego warto obserwować najbliższych oraz uważać na objawy, które poznałeś w ramach lektury tego artykułu. Możesz w ten sposób uchronić najbliższą Ci osobę przed tragedią.