Rekrutacja kadry IT – jak przebiega?

Coraz więcej przedsiębiorstw nie może się obejść bez zatrudnienia pracowników, a nawet całych działów IT. Rekrutacja programistów oraz innych specjalistów z tej branży może stanowić spore wyzwanie. Jak przebiega rekrutacja? Kiedy warto zastąpić ją outsourcingiem?

Dlaczego rekrutacja kadry IT jest skomplikowana?

Branża IT jest naznaczona niezwykle dynamicznym rozwojem. Programiści, project managerowie architekci systemów, testerzy, analitycy biznesowi i pozostali reprezentanci tej branży mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia i przebierać w interesujących ofertach. To z pewnością typowe rynek pracownika. Dlatego właśnie znalezienie odpowiedniego specjalisty i zatrzymanie go na dłużej bywa trudnym wyzwaniem. Osobną kwestię stanowi trudność w weryfikacji kompetencji pracownika, zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach. Dlatego bardzo wiele przedsiębiorstw wybiera rekrutacje prowadzone przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne, w tym agencje pracy. We Wrocławiu takie usługi świadczy między innymi agencja LeasingTeam

Jak przebiega rekrutacja pracowników w IT?

Rekrutacja pracowników w IT rozpoczyna się od dokładnego zdefiniowania potrzeb, a co za tym idzie stworzenia idealnego profilu kandydata na dane stanowisko. Już na tym etapie mogą pojawić się trudności. Kolejny etap to czynne poszukiwanie kandydatów do pracy – firmy rekrutacyjne mają tę przewagę, że doskonale wiedzą, jakie kompetencje są niezbędne, a często mogą korzystać z własnej bazy potencjalnych kandydatów. Po wstępnej selekcji kandydatów następuje etap rozmów kwalifikacyjnych. Posiadając odpowiednią wiedzę można na tym etapie wybrać odpowiednią osobę, a w przypadku agencji złożyć klientowi kilka rekomendacji.

Rekrutacja czy outsourcing IT?

Ciekawą alternatywą dla rekrutacji pracowników w IT bywa outsourcing IT. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na skorzystanie z tej usługi mogą liczyć na wsparcie całego zespołu specjalistów oddelegowanych do realizacji konkretnych zadań bądź projektu. Dlaczego warto rozważyć outsourcing IT?

  • Pozwala to zredukować koszty zatrudnienia.
  • W ten sposób można ograniczyć czas rekrutacji.
  • Doświadczony zespół jest szybciej gotowy do pracy.
  • W ramach outsourcingu można doskonale uzupełnić zespół o specjalistów z precyzyjnie określonymi umiejętnościami.
  • To sposób na ograniczenie ryzyka, związanego z nieudaną rekrutacją.
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl