Rośliny doniczkowe – urządzenia, które warto kupić

Technologia wkracza również do świata roślin doniczkowych. A że nadal próbujemy zrozumieć rośliny, wynajdujemy wciąż nowe sposoby ułatwiające nam ich pielęgnację. Nie zawsze jednak są to skomplikowane maszyny. Czasem wystarczy niewielki gadżet, żeby lepiej zrozumieć ich potrzeby i dać im to czego najbardziej potrzebują w danej chwili.

Nawilżacz powietrza

Bardzo istotną rzeczą jest wilgotność podłoża roślin doniczkowych. Jedne rośliny wymagają stałej wilgotności i w miarę regularnego podlewania inne są bardziej tolerancyjne i znoszą bardziej zapominalskich właścicieli. Woda ważna jest w procesie rozwoju roślin, ale nie tylko w glebie. Wiele roślin z klimatu tropikalnego i subtropikalnego pobiera wodę również z powietrza i wymaga większej wilgotności niż przeciętne rośliny. Rośliny tego typu zraszamy przy użyciu klasycznego spryskiwacza do kwiatów, robimy im co jakiś czas prysznice lub idąc z duchem czasu, kupujemy nawilżacz powietrza, który dostarcza naszym roślinom pokojowym odpowiedniej dawki wilgoci. Szukając nawilżacza do roślin doniczkowych, warto zdecydować się na nawilżacz powietrza ewaporacyjny. Jest to najbezpieczniejszy i najbardziej higieniczny typ urządzeń. Znajdujący się w środku zasysa suche powietrze z otoczenia, wymuszając jego przepływ przez wilgotny filtr ewaporacyjny, umieszczony w zbiorniku z wodą. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny to urządzenie, które można znaleźć na sklepowych półkach w najróżniejszych cenach. Czasem pojawia się taka okazja, jak nawilżacz powietrza, którą znaleźć można w ofertach promocyjnych różnych sklepów, takich jak gazetka Leroy Merlin oraz oferta Merkury Market. Dlatego warto je śledzić.

Termometr pokojowy

Wiele roślin bardzo źle reaguje na zmiany temperatury i nie czuje się najlepiej w zbyt niskiej, bądź zbyt wysokiej temperaturze. Wiele roślin doniczkowych pochodzi z klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Potrzebują zatem wyższych temperatur i wilgotności powietrza. Pomóc w monitorowaniu tych czynników może termometr pokojowy z dodatkowym higrometrem. Termometr pokojowy to zazwyczaj dość małe i tanie urządzenia, dlatego zdecydowanie warto je mieć, gdyż może rozwiązać wiele problemów z hodowlą roślin domowych. Można go kupić w sklepach RTV i AGD oraz w marketach budowlanych, na działach z roślinami – przykładowo termometr pokojowy Leroy Merlin.

Lampa do wzrostu roślin

W obecnym czasie nawet nie mając warunków do uprawy roślin z powodu niedostatecznego światła w mieszkaniu, możemy z powodzeniem hodować rośliny doniczkowe. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne lampy do wzrostu roślin typu Grow Light, które dostatecznie dobrze symulują światło słoneczne. Może być to lampa w formie pojedynczej żarówki lub większy panel świetlny. Aby dać roślinie odpowiednie porcje światła bez pamiętania o tym, kiedy włączyć, a kiedy wyłączyć lampę, możemy dodatkowo dokupić sterownik czasowy, którym dopasujemy cykl do potrzeb rośliny. Lampa do wzrostu roślin musi emitować światło barwy czerwonej i niebieskiej, dodatkowo może być emitowany niewielki procent podczerwieni i ultrafioletu. Jest to niezbędne spektrum światła konieczne do przeprowadzania fotosyntezy. Odległość lampy doświetlającej od rośliny zależna jest od rodzaju oświetlenia, mocy żarówki, a także wielkości rośliny lub grupy roślin oraz ich potrzeb co do intensywności światła. Jeśli lampa jest zbyt blisko grozi to poparzeniem, jeśli za daleko roślinie zabraknie światła. Lampa do wzrostu roślin do kupienia jest często w sklepach RTV i AGD, a czasami można ją dostać w promocyjnych cenach w kontekście okazji, takich jak gazetka Leroy Merlin oraz oferta Merkury Market.

Doniczki i osłonki

Osłonki na doniczki są często mylnie utożsamiane z samą doniczką. Są to jednak dwa różne pojemniki na kwiaty, które pełnią zupełnie inne funkcje. Doniczka służy temu, by wypełnić ją ziemią i wsadzić do niej roślinę, a na dnie ma specjalne otwory, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wody. Osłonki na doniczki natomiast są głównie naczyniem ozdobnym. Nie mają otworów odpływowych, a ich zadaniem jest wyeksponowanie kwiatowej kompozycji. Nie zaleca się sadzenia roślin bezpośrednio w osłonkach, ponieważ brak odpływów sprzyja gromadzeniu się wody w korzeniach i zachodzeniu procesu gnicia. Doniczki na kwiaty najczęściej są plastikowe. Takie pojemniki wyglądają sztucznie i nie zawsze komponują się z wystrojem wnętrza. Mnogość osłonek pozwala na łatwe dopasowanie kwiatowej kompozycji do każdych warunków i każdego stylu. To sprytny sposób na dopełnienie aranżacji albo szybką metamorfozę wnętrza. Doniczki Leroy merlin to również gliniane odpowiedniki tych plastikowych, same w sobie są estetyczne i nie ma potrzeby kupowania do nich osłonki. Doniczki Leroy Merlin bywają przeceniane, dlatego warto śledzić oferty promocyjne tego sklepu.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj