Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Ryfka” w reżyserii Kuby Michalczuka („Teściowie”), z debiutującą na dużym ekranie Sonią Szyc. Najnowsza produkcja Kuby Kosmy i Katarzyny Sarnowskiej –  producentów nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Wszystkie nasze strachy” – ma trafić do kin w 2023 roku. Koproducentami filmu są CANAL+ i Grupa Kino Polska, a jego polskim dystrybutorem – Kino Świat.

Ryfka to druga filmowa koprodukcja CANAL+ i Grupy Kino Polska.

Zdjęcia do drugiego, pełnometrażowego filmu Kuby Michalczuka rozpoczęły się 29 maja w Katowicach i potrwają do 15 lipca. Ekipa obecnie przebywa na Śląsku, ale wkrótce przeniesie się do Warszawy. Scenariusz autorstwa Katarzyny Sarnowskiej (nagrodzone Złotymi Lwami „Wszystkie Nasze Strachy”, „Chemia”) to wypełniona emocjami i humorem opowieść o młodej, 17-letniej dziewczynie, która konfrontując się z trudnym życiowym tematem, wkracza do świata ojca, z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. To zderzenie dwóch pokoleń i całkowicie różnych sposobów patrzenia na świat daje nadzieję na porozumienie, poznanie się na nowo i odbudowanie zepsutych relacji.

W roli tytułowej Ryfki zobaczymy debiutującą na dużym ekranie Sonię Szyc. W rolę jej filmowego ojca wcielił się Borys Szyc. W filmie wystąpią także Anita Jańcia, Maciej Bisiorek, Anna Moskal, Anna Mrozowska, Magdalena Cielecka, Iza Kuna oraz Jan Peszek.

Dla mnie to od początku była historia o relacjach. O tym, jak ciężko nam rozmawiać o podstawowych sprawach z najbliższymi. Dlatego kluczem było znalezienie aktorki, która naturalnie odda bohaterkę. Sonia okazała się idealnym wyborem, więc naturalnym było, aby Borys zagrał jej filmowego tatę. Jest to pomysł castingowy, który przekłada się na niezwykły ładunek emocjonalny na ekranie – mówi Kuba Michalczuk, reżyser filmu.

Autorem zdjęć do filmu jest Maciej Ryter. Za scenografię odpowiada Jakub Zwolak. Pionem kostiumów kieruje Pola Gomółka, a charakteryzacją Alicja Kutkowska.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.