Piękne krajobrazy Tybetu, ludzkie losy, mądrość życiowa i pokonywanie samego siebie poruszają człowieka do głębi. W tym filmie jest przygoda, miłość i historia Tybetu.
W dramacie przygodowym Jean-Jacques’a Annauda Siedem lat w Tybecie surowa rzeczywistość miesza się z fikcją reżysera w mniej więcej równych proporcjach. Fabuła oparta jest na książce Heinricha Harrera (również głównego bohatera) o wydarzeniach w Tybecie w czasie II wojny światowej.
Heinrich jest alpinistą, którego celem jest zdobycie Nanga Parbat. Zostaje z żoną w rodzinnej Austrii, gdzie ma urodzić się chłopiec. Grupa, z którą Heinrich postanawia się wspiąć, rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ ze szczytu góry schodzi lawina. Jednak Heinrich zostaje w tyle za grupą, chcąc za wszelką cenę wspiąć się na górę. Później jednak opadają z niego siły i dołącza do innych.
Tej samej nocy cała grupa zostaje uwięziona w obozie jenieckim, myląc wszystkich alpinistów z obywatelami niemieckimi. Podczas nieobecności Heinricha jego żona zaczyna myśleć, że po prostu zdradził ją i dziecko, i nie wróci do domu. Otrzymuje od żony papiery rozwodowe. Skąd może wiedzieć, że on tęskni za swoją rodziną i wyobraża sobie, jakie mogłoby być jego dziecko.
Dalajlama i inne prawdziwe postacie
Film jest godny uwagi, ponieważ występuje w nim Dalajlama. W rolę młodego przywódcy Tybetańczyków wcieliło się jednocześnie dwóch chłopców: Yamiang Yamtho Wangchuck (14 lat) i Sonam Wangchuck (8 lat). W scenariuszu Dalajlama staje się przyjacielem i mentorem głównego bohatera, granego przez Brada Pitta.
Więźniom udaje się uciec. W Tybecie spotykają Ngapo Ngawang Jigme, lokalnego polityka i wojskowego. Zwodzi ich, mówiąc, że rząd tybetański potrzebuje ich pomocy. W rzeczywistości zostają wciągnięci w rozpoczętą wojnę. Chińczycy przejmują Tybet.
Fakty filmowe
- W scenariuszu Henryk życzył Ngapo Ngawang Jigmie, aby żył jak najdłużej, aby dręczył się zdradą, której się dopuścił, i aby sam się o tym przekonał. Nie należy oczekiwać od polityka uczciwości. W filmie z ust Ngapo padają słowa: „Kiedy nie ma siły do walki, trzeba objąć wroga. Jego ręce będą wtedy zajęte i nie będzie mógł podnieść broni przeciwko tobie. W polityce nie ma miejsca na honor”. W rzeczywistości Ngapo żył bardzo długo i zmarł w wieku 99 lat na nieznaną chorobę.
- Po nakręceniu filmu „Siedem lat w Tybecie” Brad Pitt otrzymał zakaz wjazdu do Chin.
- Obraz jest zakazany w Chinach.
- Filmowanie w Tybecie odbywało się potajemnie. Wysłano tam całą ekipę filmową, ale w filmie znalazło się tylko 20 minut materiału.
Film ma przewidywalny happy-end – bohater Pitta łączy się z rodziną, a jego syn stopniowo przywiązuje się do niego. Jednak ten typowo melodramatyczny finał wydaje się nieco wymuszony na tle okropności wojny. Jednak tym, którzy wierzą, że zło zwycięży nad dobrem, „Siedem lat w Tybecie” spodoba się właśnie ze względu na szczęśliwe zakończenie oraz ciekawie ukazaną przemianę głownego bohatera, jego rozwój osobisty (dowiedz się czym jest rozwój osobisty: https://przewodnikwewnetrzny.pl/czym-jest-rozwoj-osobisty/) oraz mentalny. Zachęcamy do jego obejrzenia.