Skandynawskie kryminały, które trzeba obejrzeć

Jeśli jesteś fanem filmów kryminalnych i wydaje ci się, że obejrzałeś już chyba wszystkie hollywoodzkie produkcje, warto swoje zamiłowanie skierować na  skandynawskie kryminały. Są to z reguły ekranizacje książek sprzedawanych w milionowych nakładach na całym świecie.  Jakie więc filmy skandynawskie trzeba koniecznie obejrzeć?

Trylogia Millenium

To właśnie po obublikowania tego dzieła  przez Stiega Larssona  fenomen skandynawskich kryminałów rozprzestrzenił się na cały świat.  Reżyser Niels Arden Oplev przygotował godną książki ekranizację i mimo upływu lat trylogia Millenium to zdecydowanie godna polecenia propozycja na wieczór z kryminałem.  Kunsztownie skonstruowana akcja trzyma widza w napięciu od samego początku seansu do ostatniej minuty filmu. Każda część tej trylogii jest tak samo dobra. Na szczególną uwagę zasługuje rola Lisbeth Salander, w którą wcieliła się aktorka Noomi Rapace.

Łowcy głów

Film powstał na podstawie książki słynnego skandynawskiego pisarza Jo Nesbø. To akurat nie jest klasyczny kryminał. Łowcy głów możan zaklasyfikować jako  mocny thriller z elementami komediowymi. Film norweskiego reżysera Mortena Tylduma potrafi widza nieźle zaskoczyć. Nie jest to produkcja taka jak klasyczne skandynawskie kryminały. Ten film przypomina bardziej hollywodzkie produkcje. Nie ma tutaj pobocznych wątków społecznych i socjologicznych. Jest za to akcja, która z minuty na minutę staje się coraz bardziej wartka.  Propozycja zdecydowanie warta obejrzenia.

Most nad Sundem

To propozycja na długie jesienno zimowe wieczory. Serial składający się z czeterech sezonów jest idealnym przykładem na to, że nie tylko amerykańskie produkcje są warte obejrzenia.  O czym jest ten serial? Na moście łączącym Danię i Szwecję zostaje znalezione martwe ciało.  Do pracy nad śledztwem zostają przydzieleni duński inspektor Martin Rohde oraz szwedzka policjantka Saga Norén – para detektywów, która diametralnie się od siebie różni. Aby rozwiązać to śledztwo będą musieli nauczyć się ze sobą współpracować.

Kasztanowy ludzik

To także serial, który wpisuje się w tematykę skandynaskich kryminałów. Produkcja Netflixa została nakręcona w Danii na podsatwie książki bestsellera o tym samym tytule. Musiała więc z tego wyjść świetna kryminalna opowieść. Kasztanowy ludzik to trzymający w napięciu serial. Akcja dzieje się na przedmieściach Kopenhagi. Na placu zabaw zostaje znaleziona martwa dziewczyna, która została brutalnie zamordowana. Nad nią wisi ludzik z kasztanów. Twórcy serialu zadbali o to aby trzymać przez cały czas widza w napięciu.

Podsumowanie

Skandynawskie kryminały to idealny pomysł na rozpoczęcie przygody z nurtem Nordic Noir. Połączenie  wątków kryminalnych z  elementami socjologicznymi oraz społecznymi sprawiają, że kinowe realizacje przypadną do gustu chyba każdemu widzowi.  Filmy trzymające w napięciu osadzone w europejskich sceneriach z pewnością zapewnią długie godziny świetnej rozrywki przed ekranem telewizora. Nie pozostaje  więc nic innego jak tylko zaopatrzyć się w pyszne przekąski (najlepiej te zdrowe) i zasiąść do intrygującego seansu.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl