Sposoby na bezsenność

1

Od jakości snu w dużej mierze zależy nasze codzienne funkcjonowanie. Jest on dla naszego organizmu nie mniej ważny od wody czy jedzenia. Zaburzenia snu mogą zaś początkowo przyczyniać się jedynie do problemów z koncentracją i spadku codziennej motywacji, niestety jednak w dłuższej perspektywie prowadzą często do niebezpiecznych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Bezsenność – problem częstszy niż ci się wydaje

Problemy z zasypianiem zgłasza niestety coraz większa grupa Polaków. Chodzi nie tylko o trudności z samym zasypianiem, ale i chrapanie (obniżające jakość snu), bezdechy senne, częste wybudzanie się uniemożliwiające wejście w głęboką fazę snu. Efekt? Codzienne uczucie niewyspania, słabsza koncentracja, brak energii, niższa odporność i wiele innych skutków ubocznych. Z czasem problemy te mogą doprowadzić do naprawdę poważnych dolegliwości, jednak nawet jeśli tak się nie dzieje, już ten codzienny dyskomfort związany z niewyspaniem to powód, by zawalczyć o zdrowy i głęboki sen.

Skąd problem?

Przyczyny problemu jest wiele, natomiast nikogo nie zaskoczy z pewnością stwierdzenie, że w dużej mierze za bezsenność odpowiada nasz tryb życia: im więcej w nim stresu, codziennego biegu, nerwów, tym gorzej śpimy. Do tego często dochodzi niedopasowany materac lub poduszka, zbyt wysoka temperatura w sypialni, rozpraszające światło. Nie bez powodu tak wiele mówi się o znaczeniu technik relaksacyjnych przed snem – https://klaudynahebda.pl/techniki-relaksacyjne-przed-snem/. Niebieskie światło telewizora lub smartfona to często ostatnie, co widzimy przed zaśnięciem. Niestety kompletnie nie pomaga to w relaksacji i pozbyciu się przed snem niepotrzebnych napięć.

Do pojawienia się bezsenności przyczyniać się może nie tylko niewłaściwa higiena snu, ale i różnego rodzaju choroby: cukrzyca, reumatyzm, choroby tarczycy, Hashimoto, nerwice, depresje.

Jak walczyć z bezsennością?

Zacząć trzeba przede wszystkim od analizy własnej higieny snu. Jeśli chcesz się wysypiać, musisz zadbać o co najmniej kilka elementów. Zacząć warto od organiczenia kontaktu z niebieskim światłem (m.in. z telewizora, komputera czy smartfona) na co najmniej godzinę przed snem. Zbyt długie korzystanie z tych urządzeń przyczynia się bowiem do zaburzeń wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu. Z pewnością warto także zatroszczyć się o dobrze zaciemniające sypialnię zasłony. Koniecznie trzeba zadbać również o odpowiednią temperaturę w pokoju, dobrze dopasowany materac, wygodną poduszkę dopasowaną do ułożenia twojego ciała podczas snu.

Ogromne znaczenie dla jakości snu mają wszelkiego typu techniki relaksacyjne, które pozwalają pozbyć się napięcia i stresu. Pomóc mogą kąpiele z solami z dodatkiem olejków eterycznych, moczenie nóg w takiej soli, techniki oddechowe, rozluźniające asany. Można także spróbować wdrożyć praktykę medytacji, wdzięczności, połączoną ze słuchaniem relaksujących dźwięków (np. odgłosy deszczu w lesie, szum morza). Te wszystkie działania sprawią, że organizm zwalnia, a tobie łatwiej jest usnąć i zapaść w głęboki sen.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here