Sprzęt vintage audio – co warto wiedzieć?

Sprzęt audio z minionej epoki wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem. W przeciwieństwie do współczesnych sprzętów, te z danych lat same w sobie były pewnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Czym jest vintage audio? Co warto o nim wiedzieć?

Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach dotyczących sprzętów audio. Każdy może sobie wybrać idealny model, który spełni jego oczekiwania. Jednak sprzęt vintage audio to towar zdecydowanie deficytowy. Urządzanie używane, pochodzące z minionej epoki można zakupić np. na różnych aukcjach internetowych. Warto zaznaczyć, że zwykle są one dostępne w dość wysokiej cenie. 

Można wyróżnić wiele rodzajów sprzętów audio vintage. Jednym z nich są amplitunery, czyli urządzenia, które są odpowiedzialne za móc dźwięku, a także jego czystość. Wykorzystuje się je m.in. podczas oglądania filmów, czy grania w różne gry.  Innym przykładem są końcówki mocy, czyli układy, które mają za zadanie dostarczenie mocy do niższych impedancji typowych dla większości głośników. Kolejnym elementem sprzętu vintage są popularne wzmacniacze, a także gramofony, czyli urządzenia umożliwiające odtworzenie dźwięku zapisanego na różnych płytach. Kiedyś tego typu sprzęty do odtwarzania muzyki były niezwykle popularne. Można też zwrócić uwagę na popularne odtwarzacze kasetowe. 

Vintage audio – kasety i płyty winylowe

Mówiąc o sprzętach audio vintage, nie można także pominąć kaset i płyt winylowych, które niegdyś były nośnikami muzyki. 

Płyty gramofonowe zwane też winylowymi były okrągłe i dość duże – ich średnica wynosiła około 30 cm. Warto zaznaczyć, że produkty tego typu były wykonywane z różnego typu materiałów, najczęściej był to poli, szlak lub ebonit. 

Działanie płyty winylowej było bardzo proste: drgania specjalnej igły wywoływały drgania na membranie, co finalnie doprowadziło do powstawania dźwięku. 

Z kolei kasety megnetofonowe to nieco nowszy wynalazek. Zawierały one w sobie specjalną taśmę, która była nośnikiem nagranego dźwięku. Można wyróżnić kilka typów kaset do magnetofonu.

Mówiąc o sprzęcie audio vintage nie można pominąć Hi – fi, czyli rodzaju odtwarzania dźwięku typowego dla lat 70 i 80. Wyróżniał się on bardzo dobrą jakością, która była bliska oryginałowi. 

Dlaczego sprzęt audio vintage cieszy się tak dużą popularnością?

Wiele osób śledzi dostępne oferty dotyczące sprzętów vintage i wręcz poluje na różne dostępne perełki. Taki stan rzeczy jest związany z kilkoma uwarunkowaniami. Przede wszystkim sprzęty z minionej epoki dość znacznie różnią się od nowoczesnego sprzętu, który tak naprawdę wiąże się tylko z dobranie właściwego procesora. W cenie kilkunastu tysięcy złotych można bez problemu zakupić sprzęt audio z lat 70 czy 80, który gwarantuje jakość dźwięku równą jakości dźwięku emitowanego przez nowoczesny sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy. 

Nie można także pominąć kwestii estetycznej. Sprzęt audio retro wyróżnia się nietuzinkowym, wyjątkowym i charakterystycznym designem. który sam w sobie bywał dekoracją i dopełnieniem wystroju wnętrz. 

O czym trzeba pamiętać decydując się na zakup sprzętu vintage?

Decydując się na zakup sprzętu audio vintage trzeba mieć na uwadze kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na to jaki jest jego stan faktyczny. Czasem właściciele pozwalają sobie na przeprowadzenie pewnych modyfikacji, co oczywiście negatywnie wpływa na jakość danego sprzętu. Warto korzystać z ofert sprzedawców, którzy są pozytywnie oceniani. Kupujący najchętniej poszukują modeli pochodzących od takich producentów jak: Technics, Pioneer, Sansui czy Marantz. 

Niezwykle istotne jest także to, że sprzęty vintage są dużo cięższe niż nowoczesne urządzenia. Często składają się one z kilku elementów. Dlatego należy dobrze przemyśleć wybór stolika do sprzętu vintage audio. Taki mebel powinien przede wszystkim wyróżniać się solidną podstawą i stabilnością – wibracje emitowane podczas odtwarzania gramofonu nie powinny mu zaszkodzić. Z praktycznego punktu widzenia, nie bez znaczenia jest także jego wysokośc. Warto zaznaczyć, że dla przechowywania sprzętów vintage najlepiej sprawdzają się meble w stylu loft. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl