Awaria telewizora bywa sporym problemem. Należy jednak wiedzieć, że nie każda usterka wymaga profesjonalnej naprawy! Bardzo często można samodzielnie przywrócić sprawność urządzenia, co niesie za sobą znaczną oszczędność. Wbrew pozorom nie trzeba posiadać rozległej wiedzy technologicznej – nieograniczony dostęp do sieci sprawia, że kłopot można zażegnać metodą prób i błędów. Zastanawiasz się, dlaczego twój odbiornik odmówił posłuszeństwa? Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem, gdzie znajdziesz pomocne informacje.
Brak głosu w telewizorze
Dość często zdarza się tak, że telewizor tylko na pozór pracuje normalnie. Obraz emitowany jest bez głosu, co uniemożliwia oglądanie filmów i seriali. Źródłem problemu może okazać się dekoder lub odbiornik TV. Należy także zweryfikować stan okablowania, ponieważ to właśnie przewody odpowiadają za przekazywanie sygnału. Naprawę najlepiej rozpocząć od sprawdzenia ustawień sprzętu. Czasami okazuje się, że wystarczy kilka minut, aby urządzenie zaczęło działać poprawnie!
Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie poziomu głośności, tak aby upewnić się, że telewizor nie został wyciszony. Nierzadko winny okazuje się pilot, który uległ uszkodzeniu. Jeśli usterka nie została wyeliminowana, to warto jest zresetować TV oraz dekoder. Być może pojawiły się błędy oprogramowania, które nie stanowią powodu do niepokoju. Przywrócenie ustawień fabrycznych jest proste i szybkie, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. W przypadku telewizji naziemnej przerywanie dźwięku bywa wynikiem słabego sygnału. Jeśli potrzebujesz szczegółów, to zajrzyj na stronę Satelitarne Cyfrowe.
Brak obrazu w telewizorze
Nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną braku obrazu w telewizorze. Powód może być błahy, więc nie trzeba z góry zakładać wymiany sprzętu.
- Na początku należy sprawdzić kabel zasilający – trzeba pamiętać, że żywotność przewodów jest ograniczona, jednak ich wymiana nie generuje ogromnych kosztów. Mogą one uniemożliwić włączenie odbiornika lub wywołać wiele dziwnych zjawisk (np. chwilowe zanikanie emitowanych treści).
- Przyczyną braku obrazu mogą okazać się również uszkodzone diody LED, które odpowiadają za podświetlanie matrycy. Zwykle naprawa nie jest opłacalna. Podobnie jest w przypadku awarii matrycy. W tym przypadku rozsądniej jest zrezygnować z wymiany elementu, ponieważ jest to zbyt drogie przedsięwzięcie.
- Inną przyczyną czarnego ekranu jest błąd oprogramowania. Dobrze jest wykonać tzw. podwójny restart sprzętu. Jeśli obraz pojawia się i znika, to warto ocenić siłę sygnału. Jest on nadawany przez antenę satelitarną lub łącze internetowe.
- Winowajcą może okazać się również zepsuty dekoder. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.
Brak sygnału telewizji cyfrowej
Wiele zależy od tego, jak długo telewizja cyfrowa jest niedostępna. Chwilowy brak sygnału może oznaczać prace konserwacyjne lub modernizacyjne. W takiej sytuacji należy włączyć TV za pewien czas. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się, czy inni użytkownicy mają ten sam kłopot. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przewodów oraz połączenia. Być może kabel uległ przerwaniu lub rozwarstwieniu. Nie można również zapomnieć o wtykach, które znajdują się zarówno w nadajnikach, jak i odbiornikach.
Niewłaściwie dobrana antena może być przyczyną braku sygnału. Istotne, aby jej moc była adekwatna do odległości od nadajnika. Jeśli problem nie występował w przeszłości, to trzeba sprawdzić, czy nie doszło do zmiany jej położenia (np. pod wpływem intensywnego wiatru).