Test kompetencji – ważne narzędzie w rekrutacji w 2021?

0

Rozpoczynający się rok jest kolejnym wyzwaniem dla rekruterów na całym świecie. Zapotrzebowanie na globalną rekrutację w systemie zdalnym rośnie, a wraz z nim zapotrzebowanie na efektywne narzędzia analityczne dla branży HR. Są wśród nich testy kompetencji online. Dlaczego warto po nie sięgać oraz gdzie zamówić taki kwestionariusz? Zapraszamy do lektury!

Czym są testy kompetencji online?

Testy kompetencyjne są od pewnego czasu znane w branży HR. Stosunkowo niedawno przyjęły one formę multimedialnych kwestionariuszy, dzięki czemu zasięg ich stosowania wyszedł poza biuro rekruterów i w tej chwili jest globalny. To bardzo wszechstronne i rozbudowane narzędzia analityczne, które pozwalają właściwie wybrać kandydata do pracy. Test na kompetencje diagnozuje silne i słabe strony osoby rekrutowanej, może być też wykorzystywany do analizy pracowników, w celu zaplanowania ich dalszego rozwoju lub przyporządkowania do danego zespołu.

Test kompetencji od HR24.com.pl jest bardzo ceniony wśród specjalistów od HR ze względu na to iż pozwala wymiernie i sprawiedliwie porównać predyspozycje kandydatów w aspekcie konkretnego stanowiska, zazwyczaj średniego lub wysokiego szczebla, np. kierowników regionalnych, managerów, głównych księgowych, specjalistów od IT, liderów produkcji itp.

Każdy kandydat oraz pracownik, który wykonuje testy kompetencji wykazuje w pewnym zakresie tzw. lukę kompetencyjną. Jest to obszar, w którym osoba ta może się jeszcze rozwinąć. Bez profesjonalnego narzędzia, jakim jest test kompetencji online (więcej na HR24.com.pl) sprawiedliwa ocena predyspozycji nie jest tak szybka i łatwa.

Jak wygląda test kompetencji w rekrutacji?

Dla specjalisty od zasobów ludzkich ważną cechą jest wszechstronność tych narzędzi analitycznych. Test kompetencji pracownika może mieć formę testu na cechy wspólne i kluczowe – wówczas ocenia generalnie czy kandydat w ogóle posiada predyspozycje by wykonywać najważniejsze czynności na danym stanowisku. Można go zastosować praktycznie w każdym procesie rekrutacyjnym, chyba, że to test na kompetencje przygotowywany pod konkretną rekrutację, specyfikę stanowiska lub firmy. Takie testy kompetencji przygotowuje na zamówienie profesjonalny psycholog, np. na HR24.com.pl.

W obiegu bardzo popularne są testy kompetencji, które badają cechy kierownicze kandydata. Z reguły w tym właśnie zakresie rekruterzy mają najwięcej wątpliwości, zarówno przy naborach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Często na stół trafiają kandydatury ludzi z doskonałym życiorysem i doświadczeniem, skąd jednak pewność, że ten specjalista równie dobrze pokieruje zespołem? Test kompetencji pracownika może nam znacznie ułatwić podjęcie decyzji.

Testy kompetencji specjalistyczne

Jak już pokrótce wspomniano, branża HR ma dzisiaj niezwykle wysokie wymagania oraz, trzeba to przyznać, trudne zadanie. By poradzić sobie w procesie rekrutacyjnym warto wykorzystywać każdą pomoc, testy kompetencji online są najlepszym przykładem. Kwestionariusze specjalistyczne pozwalają ocenić kompetencje kandydata lub pracownika w zakresie bardzo specyficznych cech, typowych np. dla managerów, księgowych, inżynierów, medyków lub pracowników administracyjnych.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here