Egipt, Dolina Królów. 26 listopada 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter, po raz pierwszy ujrzał komorę grobową faraona Tutanchamona. Pełna drogocennych znalezisk sala była praktycznie nietknięta. Wkrótce odkrycie archeologa zyskało światową sławę, a imię faraona trafiło do zbiorowej świadomości, przywołując wszystko to, co najbardziej imponujące i tajemnicze
w starożytnym Egipcie – piramidy oraz legendę o klątwie Tutanchamona.

Streszczenie

Z okazji setnej rocznicy tego rewolucyjnego odkrycia, w najbliższą niedzielę, 8 stycznia o 21:00 na kanale Polsat Viasat History swoją premierę będzie mieć film dokumentalny „Tutanchamon: Ostatnia wystawa”. Film ukazuje wyjątkowy moment odnalezienia grobowca i ujawnia w jaki sposób 150 artefaktów ze skarbu Tutanchamona zostało przetransportowanych na największą międzynarodową wystawę poświęconą „Złotemu Chłopcu”.

W fascynującym dokumencie zobaczymy jak doszło do tego niesamowitego odkrycia i uzyskamy unikalny dostęp do historycznych miejsc – odwiedzimy Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzymy się
z bliska skarbom faraona. Będziemy również towarzyszyć ekspertom podczas prac konserwatorskich
i w trakcie przenoszenia obiektów, a także wyruszymy z nimi w drogę do Los Angeles, Paryża i Londynu. 

Dzięki jednemu z najbogatszych na świecie prywatnych archiwów fotograficznych poświęconych historycznym artefaktom, a także oryginalnym materiałom zdjęciowym i filmowym z nowojorskiego Metropolitan Museum i Griffith Institute w Oksfordzie, przeżyjemy najbardziej poruszające momenty odkrycia dokonanego przez Cartera, poznamy wpływ słynnej Klątwy Tutanchamona, a także nieliczne fakty znane z życia młodego faraona – chłopca wyniesionego do rangi półboga, który zmarł w wieku 19 lat i został złożony w prowizorycznym grobowcu, by wraz z bogatymi skarbami podjąć podróż do życia wiecznego. Po krótkim okresie panowania Tutanchamon odszedł w 1323 r. p.n.e.
i szybko został zapomniany. Dzięki serii przypadkowych zdarzeń, 3342 lata po pochówku, spośród wszystkich faraonów starożytnego Egiptu, jego imię stało się jedynym, które przekroczyło wszelkie granice i osiągnęło zupełnie nieoczekiwany rodzaj życia wiecznego: status celebryty.

TUTANCHAMON: OSTATNIA WYSTAWA – premiera

Film dokumentalny „Tutanchamon: Ostatnia wystawa”, będzie miał swoją premierę na Polsat Viasat History w najbliższą niedzielę 8 stycznia o godzinie 21:00.