Uczyć dziecko siadania czy nie – najnowsze opinie ekspertów

0

Każde dziecko rozwija się w innym tempie – wie to każdy rodzic, powie to także każdy lekarz. Niektóre znacznie szybciej nabywają pewne umiejętności, inne potrzebują więcej czasu, ale jedno jest pewne – każde dziecko zna swój czas na to, by robić postępy w rozwoju. A jak to jest z nabyciem umiejętności siedzenia, jednego z punktów zwrotnych w rozwoju małego dziecko? Czy powinno się je tego uczyć?

Siadanie a siedzenie – dwie różne sprawy!

Samodzielne siedzenie dziecka a jego siadanie to dwa zupełnie osobne tematy. Zazwyczaj dzieci wcześniej osiągają umiejętność siedzenia – około 5 miesiąca robią to stabilnie, ale konieczne jest podparcie. Ani jednej, ani drugiej umiejętności nie powinno się wymuszać ani uczyć. Jeśli nic nie wskazuje na nieprawidłowości w rozwoju – dziecko samo dojdzie do tego, jak to robić.

Kiedy dziecko potrafi samodzielnie siadać?

Zazwyczaj między 7 a 9 miesiącem życia dziecko potrafi już samodzielnie siadać i utrzymać się w takiej pozycji. Może to nastąpić wcześniej, bywa także, że taką umiejętność dziecko nabywa nieco później – nie ma na to reguły, bo wiele zależy od indywidualnego tempa rozwoju.

Jak pomóc dziecku nauczyć się siadać?

Już od pierwszych tygodni życia dziecka można wspomóc je w wzmacnianiu mięśni, które w późniejszych czasie będą odpowiedzialne za umiejętność siadania. Proste ćwiczenia wesprą ogólny rozwój, a także mogą być wskazówką o ewentualnych nieprawidłowościach. Jak wzmacniać ciało małego dziecka?

  • Podczas leżenia układać na brzuchu – dzięki temu dziecko nauczy się podnosić głowę i klatkę piersiową, ćwicząc przy tym mięśnie tułowia, karku i ramiom, biorące udział w procesie siadania.
  • Sadzanie w bujaczkach i spacerówce – to również może wspomóc dziecko w samodzielnym siadaniu. Pozycja nie powinna być jednak idealnie wyprostowana, a raczej półleżąca. Nie powinna być również stosowana przez cały czas, by nie obciążać zbytnio mięśni i kręgosłupa. Może ona jednak zachęcać dziecko do podnoszenia się. Jeśli potrafi się ono przyciągnąć i samo usiąść – nie powinno mu się tego zabraniać. Nie należy jednak zmuszać go to takich czynności poprzez nienaturalnie wyprostowaną pozycję. Jeśli szybko opada lub przechyla się – po prostu nie jest gotowe. Także rodzic może sobie sadzać dziecko na kolanach, tyłem do siebie, by miało ono podparcie w jego ciele.
  • Turlanie na boki – zazwyczaj 5 miesięczne dziecko potrafi się obrócić z brzuszka na plecy, jednak już znacznie wcześniej można się z dzieckiem bawić, przewracając je z boku na bok, tym samym ćwicząc i wzmacniając mięśnie odpowiedzialne za umiejętność siadania.

Jeśli dziecko zacznie być sadzane, a raczej przymuszone do siedzenia wcześniej niż wskazuje na to jego rozwój – siła mięśni i kręgosłupa – można mu tym solidnie zaszkodzić. Siedzenie powinno więc wynikać z umiejętności siadania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wzmacniać i ćwiczyć ciało dziecko tak, by łatwiej było mu nabyć nowe umiejętności.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here