Uprawa roślin pod folią – dlaczego warto?

0

Jadąc w okresie wiosenno-letnim przez tereny rolnicze widać wyraźnie, że uprawa roślin pod folią cieszy się dużą popularnością. Uprawiane są w ten sposób rośliny zarówno na terenach dużych gospodarstw rolnych, jak i w mniejszej skali, na działkach i w przydomowych ogrodach. Zobaczmy dlaczego warto zainteresować się takim sposobem uprawy roślin.

Lepsze warunki do rozwoju roślin

Tunele foliowe to miejsca, w których panują korzystniejsze warunki do rozwoju roślin niż na zewnątrz. Rośliny pod folią są mniej narażone na niskie temperatury, wiatr i mocne opady, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na ich rozwój, a nawet zniweczyć wysiłki wkładane w uprawę. Przygruntowy przymrozek, który byłby zabójczy dla roślin rosnących na świeżym powietrzu, nie wpłynie negatywnie na rośliny, które przykrywają folie ogrodnicze.

Przyspieszony zbiór plonów

Dzięki lepszym warunkom do rozwoju rosnące pod folią rośliny mogą być siane i sadzone wcześniej niż na otwartej przestrzeni, co przekłada się na szybsze plony. Pod folią można wyhodować wiele gatunków warzyw dużo wcześniej, a ich plony są dużo wyższe niż roślin hodowanych bez okrycia. Jeśli taką uprawę mamy we własnym ogrodzie, to możemy zajadać zdrowe warzywa z własnego ogrodu zanim pojawią się one w sklepach i cieszyć się, że wiemy, w jakich warunkach zostały one wyhodowane.

Wydłużenie okresu wegetacyjnego

Lepsze warunki do hodowli roślin pod folią przekładają się nie tylko na przyspieszenie ich wzrostu, ale również na przedłużenie okresu wegetacyjnego. Dobre warunki pod folią sprawiają, że możemy siać warzywa bardzo wczesną wiosną, ale też późnym latem i cieszyć się ich plonami późną jesienią, gdy na otwartych polach jest już zbyt zimno i uprawianym tam roślinom grożą przygruntowe przymrozki.

Szerokie możliwości stosowania

Jak już wspomniano, uprawa roślin pod folią jest możliwa zarówno w dużych gospodarstwach rolnych, jak i w niewielkich przydomowych ogrodach. Można do tego celu wykorzystywać zarówno wysokie tunele foliowe o długości kilkudziesięciu metrów, jak i mniejsze tunele, niskie i krótkie. Niektórzy wykorzystują również folie ogrodnicze do bezpośredniego okrywania roślin, bez dodatkowych stelaży utrzymujących folię w górze. Dzięki tak szerokim możliwościom można uprawa pod folią jest możliwa w dowolnym miejscu i z jej dobrodziejstw można korzystać w bardzo szerokim zakresie.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here