Home Inne Media Finanse W jaki sposób można zmienić formę opodatkowania?

W jaki sposób można zmienić formę opodatkowania?

Podatnicy którzy chcą zmienić formę opodatkowania prowadzonej działalności muszą co do zasady zrobić to do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiące w którym uzyskali pierwszy dochód w danym roku podatkowym. Decyzję tę należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego. Warto jednak dokładnie przemyśleć, jaką formę opodatkowania wybrać. Dobrze dobrana forma może pomóc firmie w zaoszczędzeniu sporej ilości pieniędzy, a ale źle dobrana może zaprowadzić do zamknięcia firmy z powodu bankructwa.

Jak można zmienić formę opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania rozpoczyna się od wypełnienia przez podatnika formularzu CEIDG-1. Istnieje możliwość aby zrobić to online lub w urzędzie miasta czy też gminy. W zależności od wybranej formy opodatkowania można ją zmienić w następującym terminie:

  • najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy dochód w roku podatkowym albo na koniec roku podatkowego, jeżeli pierwszy dochód uzyskano w grudniu danego roku podatkowego – w przypadku wybrania opcji ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego,
  • przed 20 stycznia, jeśli w poprzednim roku podatnik zdecydował się na wybór karty podatkowej (inne formy opodatkowania)

W przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w ciągu danego roku, wyboru formy opodatkowania dokonuje się do dnia złożenia wniosku rejestracyjnego do CEIDG. Jeżeli podatnik nie dokona takiego wyboru, podatnik rozliczy się na zasadach ogólnych dla stawek podatkowych.

Wybór formy opodatkowania

Każdy przedsiębiorca ma do wyboru jakąś formę opodatkowania, ale zwykle nie ma szerokiego wachlarza opcji, bo sam wybór będzie zależał też od tego, czym się zajmuje oraz od obrotów jego firmy.

Zasady ogólne – Jest to najczęstsza forma rozliczenia do wyboru dla przedsiębiorcy, niezależnie od działalności jaką się zajmuje. Podatnicy rozliczają się według dwóch stawek podatkowych: 12% (dla dochodów poniżej 120 000 zł) i 32% (dla dochodów powyżej 120 000 zł). Ogólne zasady mają wiele zalet, takich jak wiele ulg podatkowych, odliczeń lub zwolnień z kosztów uzyskania przychodów, jeśli Twój dochód jest niższy niż 30 000 zł. Wadą ogólnej zasady są wysokie podatki dla przedsiębiorców o wysokich obrotach oraz obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.  

Podatek liniowy –  jest on szczególnie interesujący, ponieważ ma stałą stawkę podatkową w wysokości 19%. Ma również tę wielką zaletę, że podatnicy nie muszą płacić podatków, jeśli nie mają dochodów. Jednak podatnicy o stałej stawce nie mogą ubiegać się o większość ulg podatkowych, nie mogą rozliczać się z małżonkami, a także muszą prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Ryczałt rejestracyjny – forma opodatkowania dostępna tylko dla przedsiębiorców (zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek osobowych), których obrót w roku podatkowym nie przekracza 2 mln euro. Wielu przedsiębiorców i firm nie ma możliwości skorzystania z ryczałtów. Należą do nich apteki, lombardy i kantory. Istnieje kilka stawek podatkowych, które można wybrać jako opłatę ryczałtową, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Podatnicy ryczałtowi mają kilka obowiązków, chodzi przede wszystkim o prowadzenie wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych.

W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że nie ma formy opodatkowania która miałaby same zalety. Przedsiębiorcy są zmuszeni znaleźć złoty środek, który zminimalizuje ich koszty. W większości przypadków przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, czy jest to dla nich odpowiednie, dopiero po wybraniu określonej formy opodatkowania. Więcej informacji przeczytają Państwo na poradnikprzedsieborcy.pl.

Brak komentarzy

Exit mobile version