Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił dziś, że Warner Bros. Discovery oraz Europejska Unia Nadawców (EBU) pozyskały pełne prawa medialne do czterech igrzysk olimpijskich rozgrywanych w latach 2026-2032.

  • Warner Bros. Discovery pozostaje miejscem, w którym dostępny będzie każdy moment igrzysk
  • Członkowie EBU z prawami do transmisji w kanałach otwartych w Europie
  • Partnerstwo ma na celu dotarcie do bezprecedensowej liczby odbiorców igrzysk olimpijskich w Europie

W odpowiedzi na przetarg ogłoszony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Europejska Unia Nadawców oraz Warner Bros. Discovery złożyły wspólną ofertą nabycia pełnych praw do igrzysk olimpijskich na 49 rynkach w Europie*. Przetarg obejmuje Zimowe Igrzyska Olimpijskie Milano Cortina 2026, Igrzyska Olimpijskie Los Angeles 2028, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030 oraz Igrzyska Olimpijskie Brisbane 2032, a także igrzyska olimpijskie młodzieży w latach 2026-2032.

Z radością informujemy o nawiązaniu długoterminowej współpracy z dwiema wiodącymi firmami medialnymi na świecie. EBU i jej członkowie gwarantują niezrównane doświadczenie w transmisjach wydarzeń sportowych i dotarcie do widowni w Europie, a Warner Bros. Discovery, dzięki niedawnemu połączeniu WarnerMedia i Discovery, jest jedną z największych globalnych grup medialnych działającą w każdym gatunku rozrywki i na wszystkich platformach. To porozumienie pokazuje jak ważne są igrzyska olimpijskie w Europie. MKOl redystrybuuje 90% uzyskiwanych przychodów. Ta długoterminowa współpraca zapewnia niezwykle ważną stabilizację finansową ruchowi olimpijskiemu, a co za tym idzie przekłada się na wsparcie sportowców – podkreślił Thomas Bach, Przewodniczący MKOl.

Historia współpracy między MKOlem i EBU sięga 1956 roku. W 2015 roku MKOl i Warner Bros. Discovery porozumiały się w sprawie transmisji igrzysk olimpijskich w Europie w latach 2018-2024.

Warner Bros. Discovery dzięki porozumieniu wzmacnia swoją pozycję jako „Home of the Olympics” w Europie. Przy okazji trzech ostatnich igrzysk olimpijskich Warner Bros. Discovery – które przygotowuje się obecnie do transmisji Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 – osiągnęło rekordową oglądalność w kanałach telewizyjnych i na platformach cyfrowych. Na mocy nowej umowy Warner Bros. Discovery pozostanie jedynym miejscem pokazującym każdy moment igrzysk olimpijskich w streamingu**, w tym na platformie discovery+ (w Polsce w ramach Eurosportu Extra w Playerze). Firma będzie miała także pełne prawa do transmisji igrzysk w kanałach płatnych, w tym na antenach Eurosportu.

Jako „Home of the Olympics” w Europie podczas trzech ostatnich igrzysk olimpijskich, jesteśmy bardzo zadowoleni z przedłużenia współpracy z MKOlem do 2032 roku. Szykując się na niesamowicie zapowiadające się igrzyska w Paryżu, jesteśmy zachwyceni, że Warner Bros. Discovery pozostanie jedynym miejscem, w którym fani będą mogli oglądać każdy moment kolejnych czterech igrzysk – powiedział Andrew Georgiou, President and Managing Director Warner Bros. Discovery Sports Europe.

Cieszy nas partnerstwo z EBU i jej członkami, które wpisuje się w cel, jaki postawiliśmy sobie z MKOlem w 2015 roku – aby dotrzeć z relacjami z igrzysk do jak największej liczby osób. Widzowie w Europie będą nadal mieli możliwość wyboru i dostępu do przekazu z igrzysk olimpijskich na wielu platformach, co, bazując na rekordowej oglądalności i zaangażowaniu kibiców w Europie na przestrzeni ostatnich trzech edycji igrzysk, jest wspaniałym prognostykiem na przyszłość – dodał Andrew Georgiou.

Nowe porozumienie gwarantuje dotarcie do widzów za pośrednictwem ogólnodostępnych kanałów publicznych nadawców należących do EBU, których większość transmitowała poprzednie igrzyska olimpijskie w ramach współpracy z MKOlem i Warner Bros. Discovery.

Od 2026 roku EBU będzie posiadaczem praw w kanałach free-to-air oraz na platformach cyfrowych. Członkowie EBU będą mogli pokazać ponad 200 godzin transmisji z Letnich Igrzysk Olimpijskich oraz co najmniej 100 godzin z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w kanałach telewizyjnych, stacjach radiowych i streamingu na żywo, a także na stronach internetowych, w aplikacjach oraz w mediach społecznościowych.

Jesteśmy dumni, że nasi widzowie będą mogli oglądać igrzyska olimpijskie w kanałach otwartych do 2032 roku. To niezwykle ważna umowa dla mediów publicznych, pokazująca ogromną siłę i solidarność Europejskiej Unii Nadawców – podkreśliła Delphine Ernotte Cunci, Prezydent EBU i CEO France Télévisions.

EBU i jej członkowie mogą dotrzeć do nawet ponad miliarda widzów w Europie za pośrednictwem kanałów telewizyjnych i innych platform. Dlatego tak się cieszę z porozumienia z MKOlem i Warner Bros. Discovery, dzięki któremu igrzyska będą dostępne w Europie dla szerszej publiczności niż kiedykolwiek wcześniej – dodała Delphine Ernotte Cunci.

Warner Bros. Discovery i EBU od dawna współpracują, wspólnie transmitując najważniejsze sportowe wydarzenia, takie jak IBU Puchar Świata i mistrzostwa świata w biathlonie, mistrzostwa świata w lekkoatletyce, Tour de France czy La Vuelta. 

Podczas ostatnich trzech edycji igrzysk olimpijskich Warner Bros. Discovery nadzorowało partnerstwa z ponad 45 nadawcami kanałów free-to-air oraz z członkami EBU, zapewniając możliwie najszerszy dostęp do transmisji z igrzysk. Dzięki temu oraz wykorzystaniu platform i kanałów Warner Bros. Discovery udało się osiągnąć rekordowe poziomy oglądalności. W trakcie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 relacje dotarły do 372 milionów widzów w Europie, w tym do aż 175 milionów za pośrednictwem platform Warner Bros. Discovery, takich jak discovery+. W trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 platformy nadawcy odwiedziło 156 milionów osób, czyli aż 19 razy więcej niż podczas wcześniejszych igrzysk zimowych.