Wideodomofony — co to za urządzenia, czy warto na nie stawiać?

Dobry domofon to coś, o czym warto pamiętać nie tylko w blokach. Również mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni zainwestować w system umożliwiający wpuszczanie gości na teren posesji. W dzisiejszych czasach popularne jest stosowanie wideodomofonów. Co to dokładnie za urządzenia, czy warto na nie stawiać i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wideodomofony — jak są skonstruowane?

Pod względem samej konstrukcji wideodomofony nie różnią się znacząco od zwyczajnych domofonów. Są po prostu dodatkowo wyposażone w kamerę oraz ekran, który służy do obserwowania rejestrowanego obrazu. Jest to oczywiście kluczowa dla funkcjonalności tego systemu zmiana.

Każdy wideodomofon składa się przynajmniej z dwóch urządzeń. W przypadku większych posesji do jednego domowego panelu można jednak przypisać kilka zewnętrznych. Pozwala to na wpuszczanie gości więcej niż jednym wejściem i ciągłe kontrolowanie tego, kto dostaje się do środka.

Dlaczego warto montować wideodomofony?

Wideodomofony to element inteligentnego domu, którego nie warto pomijać. Jeśli chcemy stworzyć tak zwany smart home, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Ma on być nie tylko komfortowy, ale też bezpieczny. Wideodomofony to urządzenia, które pozwalają zadbać o oba te aspekty, ale w szczególności o bezpieczeństwo. Zapewniają znacznie wyższy poziom kontroli nad tym, kto dostaje się do budynku lub na posesję.

Zwyczajny domofon pozwala jedynie głosowo zapytać o to, kto chce dostać się do środka. Tworzy to spore pole do popisu dla wielu oszustów i osób z niekoniecznie dobrymi zamiarami. Jednak wideodomofony pozwalają nie tylko porozmawiać z potencjalnymi odwiedzającymi. Dzięki nim da się też ich zobaczyć. W ten sposób można się upewnić, że do środka chce wejść ktoś, kogo zaprosiliśmy. Jednocześnie pozwala to utrzymać z dala wielu oszustów.

Wideodomofony — jak powinny być skonstruowane?

Chcąc sprawić sobie wideodomofon, warto postarać się o to, by wybrać jak najlepsze urządzenie. W ten sposób inwestycja z pewnością będzie udana i nowy wideodomofon na lata usprawni bezpieczeństwo domu lub np. biura. Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, jak wykonany jest wideodomofon.

Dotyczy to szczególnie stacji zewnętrznej. Będzie ona wystawiona na nie zawsze korzystne warunki atmosferyczne. Dlatego powinna być solidnym urządzeniem, które wytrzyma wilgoć oraz skrajne temperatury.

Wideodomofony — na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jedna z najważniejszych rzeczy to sposób obsługi wideodomofonu. Najlepsze urządzenia tego typu pozwalają na wpuszczanie innych osób nie tylko z użyciem stacji wewnętrznej. Może do tego służyć również specjalna aplikacja na smartfony i tablety. W ten sposób da się skontrolować to, kto chce wejść na posesję, nawet gdy jesteśmy poza nią.

Dodatkowo ułatwia to wpuszczenie kogoś w sytuacji, w której nie możemy chwilowo podejść do stacji wewnętrznej wideodomofonu. Aby urządzenie zapewniało bezpieczeństwo, warto też zwrócić uwagę na jakość kamery. Im wyższa, tym łatwiej będzie zobaczyć, kto dokładnie postanowił nas odwiedzić.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na TvTu: redakcja@tvtu.pl